Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».
Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.
Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.
Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які незрозумілі та потребують глибшого осмислення.
У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви».
В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там.
Безсумнівно Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.
В період російської агресії ми згадуємо про свою ідентичність звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську різдвяну прикрасу.
«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі продовжують розхитувати українське суспільство.
Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей.
Привиди стали головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись християнське бачення цього феномену і знайти згадки про це у Біблії.
Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.
Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.
Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?
Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.
Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.
Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.
Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?
Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.
Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.
Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?
«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.
Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.
Піст – невід’ємна частина християнського життя, встановлена Богом.
Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.
За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.
До цього свята можна ставитись по-різному, хтось святкує, хтось ігнорує, а дехто відверто зневажає. Але в період глобалізації та інтернету його важко не зауважувати.
Освячення води на Богоявлення пов’язане із біблійною згадкою про хрещення Ісуса Христа у річці Йордан. Така вода називається - Агіасма (гр. – святиня, свята вода).
Традиційне християнство візантійського і латинського обрядів має багатовікову традицію богослужіння, яке наповнене глибоким символізмом.
Особливість та унікальність Гуцульщини, її культури усім відома. Їхні звичаї та обряди пов’язані із силами природи.
Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?
Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку.
В певний період життя людина підходить до питання створення сім’ї. З точки зору християнства, початок створення сім'ї потребує певного узаконення: дозволу - благословіння від батьків та благословіння - освячення Богом у таїнстві шлюбу.
Прокльон — як форма українського лихослів’я існувала давно.
Коди людина духовно здорова регулярно сповідається, то жодні погані погляди чи вроки їй не можуть нашкодити, оскільки вона знаходиться під захистом Господа.
Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.
Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.
Всі ми дбаємо про гігієну свого тіла задля чистоти та здоров’я. А якщо уявити, що було б, якби наші гріхи видавали неприємний запах, тобто смерділи, мабуть, м’яко кажучи, було б неприємним перебування одне біля одного.
Тоді Сповідь або Таїнство Покаяння було б тією лазнею, яка змиває всі гріхи і їхній сморід.
Традиційно християни, окрім певних протестантських течій, Господнім днем вважають неділю.
До християнізації Русі про її первісні вірування практично нічого не відомо. Християнська культура дала поштовх до розвитку писемності і відповідно науки.
Яким чином ми отримали українське православ’я, яке не змінило своєї суті, але було збагачене певними язичницькими традиціями, які існують і досі?
У сучасному світі для накопичення матеріальних благ доводиться багато працювати. Багато людей замислюються, як проводити недільні або святкові дні, щоб не порушувати Декалог.
Така урочиста та важлива подія в християнській сім’ї як хрещення немовляти часто стає проблематичною для батьків, які підпадають під вплив багатьох забобонів, пов’язаних з хрещенням.
Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.
Гастрономічне різноманіття м’ясних страв українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.
Людська гідність особливо цінується останніми роками, тому вживаючи слово «раб» ми здебільшого мислимо про раба, який є власністю рабовласника, що повністю контролює його волю та свободу.
У другу неділю після Великодня православні та греко-католики вшановують жінок-мироносиць. Чому ж така велика увага до тих жінок у Церкви?
Українцям завжди була притаманна риса - особливе шанування свого роду та предків. Саме цю особливість ми бачимо у культурі, релігії, звичаях, традиціях.
Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України.
Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.
Кожен із нас знайомий зі словом «піст», але багато хто це поняття трактує по-своєму. Деякі ЗМІ взагалі подають піст, як своєрідну дієту.
За часів незалежності релігійна карта України значно розширилась і нагадує калейдоскоп із конфесії та традиційних чи нетрадиційних релігій. Залишились в минулому ті часи, коли наші бабці ходили святити великодній кошик у сусіднє село за декілька кілометрів.
Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б легко заповнити центральний собор обителі та й весь монастир до зовнішніх мурів.
Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа!
З початком військових дій на території України ми все частіше чуємо слово "капелан" або військовий священник.
Постараємось зрозуміти чому, маючи традицію дарування подарунків в ніч на Св. Миколая, ми також приймаємо до себе в гості Діда Мороза та Санта Клауса.
Скільки вивісок на храмах не міняй, чи не проводь псевдосиноди для замилювання очей, все одно, зайшовши до храму і почувши, якою мовою моляться духовенство і віряни, починаєш розуміти, в якій церкві дійсно знаходишся і якому народу Церква належить.
Останнім часом з наближенням зими в українському суспільстві серед християн східного обряду підіймається «календарне питання», а саме - дата святкування Різдва Христового: традиційно (за юліанським календарем) – 7 січня, чи за григоріанським календарем – 25 грудня.
Зовсім скоро вітрини крамничок потроху будуть прикрашати стиглими гарбузами із зловісною усмішкою, де-не-де з’являться відьомські капелюшки з мітлами, і таким чином нам нагадають про прихід абсолютно чужого нашій культурі і народу свята - Гелловін.