Чому не соромно бути рабом Божим?

Неодноразово доводилось чути від критиків християнства, або непрактикуючих християн незадоволення звертанням «раб Божий».

Адже, саме так християни називають себе щодо Бога, якому поклоняються.

Людська гідність  особливо цінується останніми роками, тому вживаючи слово «раб» ми здебільшого мислимо про раба, який є власністю рабовласника, що повністю контролює його волю  та свободу.

Коли ж ми говоримо про рабство Богу, то маємо на увазі людину, яка вірить в Єдиного  істинного Бога та усвідомлює від нього залежність як від Творця, приймаючи Його владу як Небесного Царя виконуючи Його благу волю:

«Бо тепер чи я в людей шукаю признання, чи в Бога? Чи людям дбаю я догоджати? Бо коли б догоджав я ще людям, я не був би рабом Христовим.» (Гал. 1:10).

Рабство Богу - це вірність божественній волі, а протилежність цього - це рабство гріха:

«А тепер, звільнившися від гріха й ставши рабами Богові, маєте плід ваш на освячення, а кінець життя вічне» (Рим. 6: 21-22).

Бог створив людину за своїм образом 

«І Бог на Свій образ людину створив» (Бут 1,26-27).

Це означає, що людина вільна у своєму виборі й тому Бог насильно не підкорюватиме собі її волю. Також вважається, що словосполучення «раб Божий» походить зі Старого Завіту і був своєрідним титулом старозавітних царів, і це підкреслювало, що над ними більше немає ніякої влади, так само називали себе деякі пророки.

В часи становлення християнства, коли рабство було явищем буденним,  християни хотіли виокремитися і самоназва «раб Божий» говорила ким вони насправді є.

«То хіба може бажати нашого приниження чи виявляти зневагу Бог? Звісно, що ні. Не для приниження вживається це значення, а щоб підкреслити наше, вірних, слідування Божественній волі та її виконання», - наголосив митрополит Епіфаній.

В іншому місці Святого Писання  Господь нас називає друзями:

«Ви друзі Мої, якщо чините все, що Я вам заповідую. Я вже більше не буду рабами вас звати, бо не відає раб, що пан його чинить. А вас назвав друзями Я, бо Я вам об'явив усе те, що почув від Мого Отця.» (Ін.15:14-15).

Тим паче титул «Раб Божий» не зустрічається у повсякденному церковному житті, а тільки у його сакральній частині, наприклад, під час Таїнств: «…причащається Раб Божий» та інші схожі на цей вислови.

Противники цього титулу зустрічаються серед людей, які далекі від Церкви та Бога, і зовсім не знають Його.

Останнім часом від цього словосполучення пропонують відмовитись, щоб було «не так, як у московській церкві», оглядаючись завжди на москву, ми тим самим підкреслюємо свою меншовартість.

Це древня традиція і від неї відмовлятись через те, що московити на цьому словосполученні наголошують -  це те саме, щоб нам перестати дихати повітрям, бо вони також ним дихають.

Звичайно, велике горе бути рабом тирана. Бог є джерелом життя, істини, любові та  усього добра. То хіба принизливо бути рабом Доброти, рабом Милосердя, рабом Істини? 

Отож, із наведених вище цитат ми бачимо, що ні Бог, ні Церква не принижує гідність людини, а термін «раб Божий» - це є наш вибір, яким ми в першу чергу  засвідчуємо свою смиренність перед Богом, а також те, що  не є рабами гріха, тобто, що нами гріх не володіє, засвідчуємо приналежність до особливого кола вибраних – християн.


03.05.2023 Роман Тадра 6873
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700