Мурали як інструмент невербальної пропаганди. Яка роль вуличного мистецтва сьогодні?

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.

Раніше, з появою сучасних стінописів в Івано-Франківську, містяни все частіше дискутували над їхньою доцільністю, влучністю, тематикою та візуальною естетикою. Згодом реакція на розвиток вуличного мистецтва у місті стала спокійнішою. Сьогодні ні для кого не секрет, що професійно виконані мурали мають значний позитивний вплив на культуру міського простору. Пояснюємо — чому.

Так, стінописи додають візуального інтересу та краси навколишньому середовищу, перетворюють «нудні» міські локації на яскраві та привабливі місця.

Крім того, мурал є формою публічного мистецтва, які збагачують культурне життя громади та додають їй естетичної привабливості. Тобто, у цьому питанні відіграє важливу роль естетичний фактор: стінописи можуть додати візуального інтересу та краси міським просторам, покращуючи загальний вигляд конкретного району.

Безсумнівно, що не кожному до смаку таке мистецтво. Разом з тим важливо розуміти, що стінописи — твори мистецтва, які окрім привабливої картинки, покликані передавати певну глибоку ідею. 

Відійшовши від питання естетики, Фіртка розповідає про стінописи через призму функцій, які вони виконують.

читайте також: Арт-контрреволюція в Івано-Франківську. Художники і арт-менеджери пояснюють, чому варто боротися за нові франківські мурали

Так, стінописи виконують різноманітні функції в контексті міського простору, зокрема:

— соціальний фактор: стінописи використовують для передачі повідомлень про соціальні, політичні чи культурні проблеми, а також для підвищення обізнаності соціуму про соціально важливі теми. Стінописи також можуть служити формою протесту чи опору, виражати невдоволення чи виступати за зміни.

— економічний фактор: мурали — можливість оживити та прикрасити міські простори, залучаючи туристів та навіть бізнес, тим самим потенційно сприяючи економічному розвитку.

— розбудова громади: стінописи сприяють відчуттю місця та ідентичності громади, допомагаючи об’єднати людей і сприяючи почуттю гордості та приналежності серед жителів.

— культурна спадщина: мурали є можливістю для відзначення та збереження культурних традицій та історії громади або для демонстрації різноманітності та творчості її жителів; допомагаючи підтримувати зв’язок із минулим та передавати культурні знання майбутнім поколінням.

— публічне мистецтво: стінописи є публічним мистецтвом, яке може бути засобом залучення та збагачення культурного життя громади.

— освіта: мурали можна використовувати для інформування громадськості про певну тему, проблему або ж для обміну інформацією про історію чи культуру місця.


Замість висновку


Будь-яке мистецтво можна визначити як інструмент невербальної пропаганди. Художники, які є фундаментальними у своїй творчості, хочуть донести певну ідею та роблять це віртуозно.

Саме тому сьогодні професійно та незаангажовано говорити про вуличне мистецтво, особливо в публічному просторі, вкрай важливо. Адже, для того, щоб вуличний стріт-арт сприймали правильно, а новостворені мурали йшли на користь як місту, так і його мешканцям — необхідна стратегія роз'яснення та відповідно якісна комунікація.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мурали: мистецтво чи декор?

Фотогалерея


07.06.2025 36545 1
Коментарі (1)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

1333
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1398
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1058
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2077
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3567
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1349

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1700

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

507

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1144

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1314
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

443
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24259
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

506
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

454
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

628
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1514
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

681
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5551
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

607
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1552 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

620
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

531