Мурали як інструмент невербальної пропаганди. Яка роль вуличного мистецтва сьогодні?

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.

Раніше, з появою сучасних стінописів в Івано-Франківську, містяни все частіше дискутували над їхньою доцільністю, влучністю, тематикою та візуальною естетикою. Згодом реакція на розвиток вуличного мистецтва у місті стала спокійнішою. Сьогодні ні для кого не секрет, що професійно виконані мурали мають значний позитивний вплив на культуру міського простору. Пояснюємо — чому.

Так, стінописи додають візуального інтересу та краси навколишньому середовищу, перетворюють «нудні» міські локації на яскраві та привабливі місця.

Крім того, мурал є формою публічного мистецтва, які збагачують культурне життя громади та додають їй естетичної привабливості. Тобто, у цьому питанні відіграє важливу роль естетичний фактор: стінописи можуть додати візуального інтересу та краси міським просторам, покращуючи загальний вигляд конкретного району.

Безсумнівно, що не кожному до смаку таке мистецтво. Разом з тим важливо розуміти, що стінописи — твори мистецтва, які окрім привабливої картинки, покликані передавати певну глибоку ідею. 

Відійшовши від питання естетики, Фіртка розповідає про стінописи через призму функцій, які вони виконують.

читайте також: Арт-контрреволюція в Івано-Франківську. Художники і арт-менеджери пояснюють, чому варто боротися за нові франківські мурали

Так, стінописи виконують різноманітні функції в контексті міського простору, зокрема:

— соціальний фактор: стінописи використовують для передачі повідомлень про соціальні, політичні чи культурні проблеми, а також для підвищення обізнаності соціуму про соціально важливі теми. Стінописи також можуть служити формою протесту чи опору, виражати невдоволення чи виступати за зміни.

— економічний фактор: мурали — можливість оживити та прикрасити міські простори, залучаючи туристів та навіть бізнес, тим самим потенційно сприяючи економічному розвитку.

— розбудова громади: стінописи сприяють відчуттю місця та ідентичності громади, допомагаючи об’єднати людей і сприяючи почуттю гордості та приналежності серед жителів.

— культурна спадщина: мурали є можливістю для відзначення та збереження культурних традицій та історії громади або для демонстрації різноманітності та творчості її жителів; допомагаючи підтримувати зв’язок із минулим та передавати культурні знання майбутнім поколінням.

— публічне мистецтво: стінописи є публічним мистецтвом, яке може бути засобом залучення та збагачення культурного життя громади.

— освіта: мурали можна використовувати для інформування громадськості про певну тему, проблему або ж для обміну інформацією про історію чи культуру місця.


Замість висновку


Будь-яке мистецтво можна визначити як інструмент невербальної пропаганди. Художники, які є фундаментальними у своїй творчості, хочуть донести певну ідею та роблять це віртуозно.

Саме тому сьогодні професійно та незаангажовано говорити про вуличне мистецтво, особливо в публічному просторі, вкрай важливо. Адже, для того, щоб вуличний стріт-арт сприймали правильно, а новостворені мурали йшли на користь як місту, так і його мешканцям — необхідна стратегія роз'яснення та відповідно якісна комунікація.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мурали: мистецтво чи декор?

Фотогалерея


17.02.2025 31661 1
Коментарі (1)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

231
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

657
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1489
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2078
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4105 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3100

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

346

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

274

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

755

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

1193
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

518
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

564
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

861
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

570
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6161
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1649
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

877
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31661 1
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

651 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

615
10.02.2025

Президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з путіним та спробував домовитися про припинення російсько-української війни.  

743