Марнославство і самообман - хвороба соціуму ХХІ століття

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився.

Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

До прикладу, газетні статті замінили на невеликі замітки в мережі, ба навіть читання ми замінили на перегляд відео в youtube.

Зрештою довге відео в ютюб замінено на кількасекундні ролики в тікток, перегляд сторіс чи рілз.

Це породило кліпове сприйняття інформації практично з відсутністю критичного мислення.  

Звичайно, цього б не відбулося, якби на це не було  запиту. 

В епоху інстаграму та тіктоку кожен має майданчик для самовиявлення.

На фото та відео  можна побачити неймовірно успішних людей, підтягнутих, підкачаних, соціально активних, лідерів думок, а  коли зустрічаємо їх в реальному житті, то цього немає, що є в мережі.

Все  робиться напоказ заради лайків,  суспільного схвалення  та слави.

Соціологи вважають це ознакою доби, як соціокультурної парадигми: мультимедійність, надмірне споживацтво, кліпове мислення – характерні риси постмодерну.

З погляду психології, марнославство — риса особистості, пристрасть, набута психологічна вада, що характеризується частим намаганням людини здаватись іншим у вигідному світлі й униканням такого положення, у якому вона могла б скласти відразливе враження. Прагнення стояти в думці навколишніх вище, ніж є насправді. 

В богословській площині ця вада називається гріхом марнославства або лицемірства – це коли людина уявляє себе кращою за інших, а ще гірше, вона приписує все хороше собі, відкидаючи дію Божої благодаті, забуваючи слова Господа

«…без Мене не можете робити нічого» (Ін.15, 5).

Марнославство – це пристрасть до марної (даремної) слави, любов до почестей.

Де ж тоді справжня краса, якщо ми бачимо тонни косметики та роботу пластичних хірургів.

Успіх часто стає роботою іміджмейкерів.

Якщо всі були б такими спортивними, то дієтологи залишились без роботи.

Існує два основні види марнославства. Один вид спонукає звеличуватися плотськими перевагами та видимими речами, а також своїми чеснотами або талантами: багатством, силою, красою, хорошою сім’єю, освітою, голосом, одягом (фотографії з фітнес залів, відпочинку за кордоном та ін).

Інший вид спонукає звеличуватися духовними перевагами: постом, милостинею, милосердям, смиренням і тому подібне (на жаль ця участь не обійшла і багатьох священників, які хизуються  своїми здобутками на парафії чи в іншій пастирській діяльності, забуваючи про приклад Св. Миколая, який робив добрі справи – тихо і без розголосу).

Слід згадати про те, що говорить Священне Писання за марнославство:

«Пильнуйте, не творіть милостині вашої перед людьми з тим, щоб вони бачили вас: інакше не буде вам нагороди від Отця вашого Небесного» (Мт.6:1).

«І, коли молишся, не будь, як лицеміри, котрі люблять у синагогах і на розі вулиць, зупиняючись, молитися, щоб показатися перед людьми. Істинно кажу вам, що вони вже отримують нагороду свою» (Мт.6:5).

«Також, коли постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони приймають на себе похмурі обличчя, щоб на людях показатися такими, що постяться. Істинно кажу вам: вони вже отримують нагороду свою» (Мт.6:16).

В духовному вимірі корінь марнославства – гординя, також воно часто межує між брехнею та нещирістю.

Психологічна причина брехні – страх.

Тож марнославство породжується страхом, щоб бути відповідними чи прийнятими. В дитинстві ми прагнемо подобатись своїм батькам (в кращому випадку).

А згодом добираємо нагородами, дипломами, сертифікатами, лайками, брендовими речами, накачаними м’язами, штучними віями та силіконом.

Але зараз аудиторія значно розширилась, бо соцмережі дали можливість бути впізнаваним.

Частково це спричинене суспільним тиском, який вимагає досягнення у всьому і зрештою перетворилось на замкнуте коло.

Стрічки соцмереж перетворились на змагання за вподобайки з майстерності у постановочних фото та відео, з використанням фільтрів та спецефектів, та встановлюють хибні орієнтири та ознаки щасливості.

Марнославство  є формою самообману, оскільки люди можуть бути настільки стурбовані своїм іміджем, що втрачають зв’язок зі своїм справжнім «я».

Дослідження підтверджують, що надмірна стурбованість зовнішністю та соціальним статусом та досягненнями спричиняють депресію, тривожність та інші проблеми психічного здоров’я.

До цього призводять тиск та стреси, пов’язані із підтриманням певного іміджу, або розчарування від недосягнення бажаної реакції з боку інших. 

Дуже важко вирвати себе з цього «зачарованого кільця».

Святе Письмо, Отці Церкви, а зараз і психологи дають схожі поради. Наприклад, Біблія нагадує про смирення:

«...хто хоче бути першим, нехай буде…всім слугою» (Мк.9, 35).

А також

«Не складайте собі скарбів на Землі, де міль та іржа знищать їх, де злодії можуть вдертися й викрасти їх.

Краще збирайте скарби для себе на Небі, де ні міль, ні іржа не понівечать їх, де злодії не вдеруться й не викрадуть їх».(Мт. 6:19-34).

Психологи радять  регулярно саморефлексувати. Це може допомогти людям краще зрозуміти себе та свої мотиви, визначити основні причини свого марнославства та підвищити рівень усвідомленості.  

Таким чином створюється своєрідна бульбашка з брехні всередині якої комфортно жити, але життя в брехні - це шлях в нікуди.


01.04.2024 Роман Тадра 2660
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

960
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2748
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

950
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1017
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1018 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3053 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

865

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

757

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1074
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

112
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2310
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1133
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

432
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15050
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7363
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

799
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

359
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

272
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

362
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

638
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1095