Марнославство і самообман - хвороба соціуму ХХІ століття

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився.

Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

До прикладу, газетні статті замінили на невеликі замітки в мережі, ба навіть читання ми замінили на перегляд відео в youtube.

Зрештою довге відео в ютюб замінено на кількасекундні ролики в тікток, перегляд сторіс чи рілз.

Це породило кліпове сприйняття інформації практично з відсутністю критичного мислення.  

Звичайно, цього б не відбулося, якби на це не було  запиту. 

В епоху інстаграму та тіктоку кожен має майданчик для самовиявлення.

На фото та відео  можна побачити неймовірно успішних людей, підтягнутих, підкачаних, соціально активних, лідерів думок, а  коли зустрічаємо їх в реальному житті, то цього немає, що є в мережі.

Все  робиться напоказ заради лайків,  суспільного схвалення  та слави.

Соціологи вважають це ознакою доби, як соціокультурної парадигми: мультимедійність, надмірне споживацтво, кліпове мислення – характерні риси постмодерну.

З погляду психології, марнославство — риса особистості, пристрасть, набута психологічна вада, що характеризується частим намаганням людини здаватись іншим у вигідному світлі й униканням такого положення, у якому вона могла б скласти відразливе враження. Прагнення стояти в думці навколишніх вище, ніж є насправді. 

В богословській площині ця вада називається гріхом марнославства або лицемірства – це коли людина уявляє себе кращою за інших, а ще гірше, вона приписує все хороше собі, відкидаючи дію Божої благодаті, забуваючи слова Господа

«…без Мене не можете робити нічого» (Ін.15, 5).

Марнославство – це пристрасть до марної (даремної) слави, любов до почестей.

Де ж тоді справжня краса, якщо ми бачимо тонни косметики та роботу пластичних хірургів.

Успіх часто стає роботою іміджмейкерів.

Якщо всі були б такими спортивними, то дієтологи залишились без роботи.

Існує два основні види марнославства. Один вид спонукає звеличуватися плотськими перевагами та видимими речами, а також своїми чеснотами або талантами: багатством, силою, красою, хорошою сім’єю, освітою, голосом, одягом (фотографії з фітнес залів, відпочинку за кордоном та ін).

Інший вид спонукає звеличуватися духовними перевагами: постом, милостинею, милосердям, смиренням і тому подібне (на жаль ця участь не обійшла і багатьох священників, які хизуються  своїми здобутками на парафії чи в іншій пастирській діяльності, забуваючи про приклад Св. Миколая, який робив добрі справи – тихо і без розголосу).

Слід згадати про те, що говорить Священне Писання за марнославство:

«Пильнуйте, не творіть милостині вашої перед людьми з тим, щоб вони бачили вас: інакше не буде вам нагороди від Отця вашого Небесного» (Мт.6:1).

«І, коли молишся, не будь, як лицеміри, котрі люблять у синагогах і на розі вулиць, зупиняючись, молитися, щоб показатися перед людьми. Істинно кажу вам, що вони вже отримують нагороду свою» (Мт.6:5).

«Також, коли постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони приймають на себе похмурі обличчя, щоб на людях показатися такими, що постяться. Істинно кажу вам: вони вже отримують нагороду свою» (Мт.6:16).

В духовному вимірі корінь марнославства – гординя, також воно часто межує між брехнею та нещирістю.

Психологічна причина брехні – страх.

Тож марнославство породжується страхом, щоб бути відповідними чи прийнятими. В дитинстві ми прагнемо подобатись своїм батькам (в кращому випадку).

А згодом добираємо нагородами, дипломами, сертифікатами, лайками, брендовими речами, накачаними м’язами, штучними віями та силіконом.

Але зараз аудиторія значно розширилась, бо соцмережі дали можливість бути впізнаваним.

Частково це спричинене суспільним тиском, який вимагає досягнення у всьому і зрештою перетворилось на замкнуте коло.

Стрічки соцмереж перетворились на змагання за вподобайки з майстерності у постановочних фото та відео, з використанням фільтрів та спецефектів, та встановлюють хибні орієнтири та ознаки щасливості.

Марнославство  є формою самообману, оскільки люди можуть бути настільки стурбовані своїм іміджем, що втрачають зв’язок зі своїм справжнім «я».

Дослідження підтверджують, що надмірна стурбованість зовнішністю та соціальним статусом та досягненнями спричиняють депресію, тривожність та інші проблеми психічного здоров’я.

До цього призводять тиск та стреси, пов’язані із підтриманням певного іміджу, або розчарування від недосягнення бажаної реакції з боку інших. 

Дуже важко вирвати себе з цього «зачарованого кільця».

Святе Письмо, Отці Церкви, а зараз і психологи дають схожі поради. Наприклад, Біблія нагадує про смирення:

«...хто хоче бути першим, нехай буде…всім слугою» (Мк.9, 35).

А також

«Не складайте собі скарбів на Землі, де міль та іржа знищать їх, де злодії можуть вдертися й викрасти їх.

Краще збирайте скарби для себе на Небі, де ні міль, ні іржа не понівечать їх, де злодії не вдеруться й не викрадуть їх».(Мт. 6:19-34).

Психологи радять  регулярно саморефлексувати. Це може допомогти людям краще зрозуміти себе та свої мотиви, визначити основні причини свого марнославства та підвищити рівень усвідомленості.  

Таким чином створюється своєрідна бульбашка з брехні всередині якої комфортно жити, але життя в брехні - це шлях в нікуди.


01.04.2024 Роман Тадра 2374
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2013
08.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2163
07.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1385
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

1705
25.02.2025
Вікторія Косович

Роман Бончук — митець з Івано-Франківська, відомий своїми масштабними полотнами, муралами та концептуальними роботами.  Про саморозвиток, роль філософії, виклики сьогоденного мистецтва та нюанси творчого процесу митець розповів журналістці Фіртки.

4785
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

2881 1

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

105

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

413

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

851

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1450
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

822
14.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

25411 1
10.03.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

9114
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7216
10.03.2025

Говорячи про мотивацію відвідування релігійних служб, найчастіше ті мешканці заходу, які беруть у них участь, називають спілкування з Богом (52,9%), участь у молитвах, релігійних обрядах (51%).  

746
06.03.2025

Погінський монастир Успіння Матері Божої запрошує прикарпатців на нічні чування.  

1359
02.03.2025

Великий піст у 2025 році розпочнеться у понеділок, третього березня.  

1418
14.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

32759 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

674
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1544
11.03.2025

У минулому банкір та керівник Банку Канади, Марк Карні виграв вибори на посаду лідера чинної Ліберальної партії Канади й замінить Джастіна Трюдо на посаді прем'єр-міністра.  

674
10.03.2025

Закон про забезпечення прав добросовісного набувача (12089) на фінальній стадії розгляду.  

1226 1