27 червня — свято Христа Людинолюбця: про походження, суть і значення

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.

У Західній Церкві його більше знають як урочистість Найсвятішого Серця Ісусового. Цей день — особливе духовне зосередження на Божій любові до людини, що виявляється у жертві, милосерді та вірності навіть у найважчі часи.

Про це розповідає керівник Департаменту інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ отець Іван Стефурак, пише Фіртка.

У Східній традиції цей культ не має окремого свята, але ще з IV століття святі отці, зокрема Григорій Ніський, писали про любов Бога до людини як головну рису Його природи. Бог, згідно з цим вченням, — не лише справедливий, а передусім Людинолюбний.

“Чоловіколюбіє є особливою характеристикою Божої природи”, — писав св. Григорій Ніський.

Митрополит Андрей Шептицький, уславлений провідник УГКЦ, у ХХ столітті підтримав поширення цього культу в українській традиції. У декреті Львівського Архієпархіального собору 1940 року він наголошував: вшанування Христового Серця не суперечить східному обряду, а поглиблює його.

“З настанням культу Христового Серця усе в парафії змінюється — так, як з настанням весни ціла природа будиться до нового життя”, — писав слуга Божий Андрей.

У нашому обряді є й власна форма молитви — молебень до Христа Людинолюбця, створений о. Ісидором Дольницьким. Він має всі елементи східного богослужіння: стихири, співи, відпусти — й глибоко закорінений у традицію УГКЦ.


У часі війни, потрясінь і втоми — нагода пригадати про любов

Папа Франциск у 2020-х роках неодноразово наголошував, що Серце Ісуса — це не метафора, а реальне джерело милосердя:

“Не біймося наближатися до Нього. Якщо покажемо Йому наші внутрішні рани, Він завжди простить. Він – чисте милосердя”, — казав Святіший Отець.

Християнське розуміння любові — це не просто почуття, а постава жертви та дії. Справжня любов вимагає часу, уваги, зусилля, а іноді — тиші. Тому свято Людинолюбця — також нагода вчинити щось добре та залишити це між собою й Богом.


“Спробуйте і подивіться, який Добрий Господь” (Пс. 34:9)

У глибоких духовних традиціях Сходу і Заходу Бог постає не лише як Творець, а як Той, хто любить кожну людину. У світі болю, воєн і самотності саме любов Христа залишається незмінною: Його Серце — відкрите для всіх, підкреслює отець Іван Стефурак.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Одержима злим духом дівчина, чудотворна ікона та війна: розмова із монахом Василіанського монастиря, що на Ясній Горі у Гошеві (ФОТО)

"Є певні речі, які дозволені тільки у шлюбі": священник з Івано-Франківщини про цінності християнського подружжя

День святої Трійці: прикарпатський священник розповів про традиції та обряди, пов’язані зі святом


27.06.2025 778
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2449
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19559
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1226 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3878

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

144

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2014

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

910
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8057
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2060 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

741