«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу, втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз та яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії.

Розглянемо згадки про вино не в контексті символу крові Христової, а в контексті алкогольного напою і наслідки від його вживання.

Не є новиною те, що створене людськими руками не є поганим чи добрим, все залежить від   застосування. Найпоширеніший приклад для цієї думки це застосування ножа. Насправді в Біблії є багато згадок про алкоголь і його вживання.  

Алкоголем вважається напій, в який містить спирт отриманий шляхом прямої ферментації цукру фруктів (Вино, сидр, херес) і містять не менше 1,5 % спирту. Алкоголь у Біблії згадується під виглядом вина — напою який за оцінками археологів має дев’ятитисячну історію і тісний зв’язок з багатьма культурами.

Перші згадки про вино ми зустрічаємо ще у Старому Завіті в книзі Буття. Після закінчення Потопу виноград був однією з перших фруктів, які вирощували врятовані люди:

«І зачав був Ной, муж землі, садити виноград. І пив він вино та й упився, й обнажився в середині свого намету.(Бут.. 9:21).

Отож, в цій згадці ми бачимо не тільки згадку про вино, але й до яких наслідків приводить його вживання. В інших місцях Старого Завіту вино згадується і з позитивної сторони: «і вино, що серце людині воно звеселяє, щоб більш від оливи блищало обличчя, і хліб, що серце людині зміцняє» (Пс. 104:15). Цар Соломон у книзі Приповісті згадує і небезпеки, які пов’язані з вином:

  • «Не дивись на вино, як воно рум'яніє, як виблискує в келиху й рівненько ллється,  кінець його буде кусати, як гад, і вжалить, немов та гадюка».(Прип. 23:31-32).
  • «Не будь поміж тими, що жлуктять вино, поміж тими, що м'ясо собі пожирають, бо п'яниця й жерун збідніють, а сонливий» одягне лахміття.(Прип. 23:20-21).
  • «Робітник - п'яниця, - не розбагатіє; хто нехтує малим, той поволі занепаде. Блуд і вино та сік виноградний володіють їхнім серцем. (Осії 4:11) 
  • Вино й жінки пантеличать і розумних; хто до повій пристане - пристане до безстидства» (Сирах 19:1).
  • «В кого ой, в кого ай, в кого сварки, в кого клопіт, в кого рани даремні, в кого очі червоні?У тих, хто запізнюється над вином, у тих, хто приходить попробувати вина змішаного» (Прип. 23:29-30).

Отже, у Старому Завіті бачимо згадки про вживання вина та його вплив на людину, але й маємо багато застережень від надмірного вживання, залежності, яке шкодить людині.

У Новому Завіті згадуються духовно моральна шкода, яку може принести надмірне споживання цього напою. Найяскравішим сюжетом який стосується вина це події на весіллі в Кані Галілейській.

Христос добре розумів важливість цього напою на бенкетах, і тому допоміг нареченому, який не заготував достатню кількість вина на своє весілля, перетворивши воду на вино: 

«Як забракло ж вина, то мати Ісусова каже до Нього: Не мають вина!… Коли розпорядник спробував вино, то побачив, що воно дуже смачне. Тоді він сказав нареченому: Кожна людина подає перше добре вино, а як понапиваються, тоді гірше; а ти добре вино аж на досі зберіг» (Ів 2:10).

 

Інколи й Христос вживав вино, цей напій був на столі Таємної вечері: «Кажу ж вам, що віднині не питиму Я від оцього плоду виноградного аж до дня, коли з вами його новим питиму в Царстві Мого Отця.»  (Мт.26:29).

Зустрічається в Біблії й медичне застосування вина, можливо, як антисептика при обробці ран: Проходив же там якийсь самарянин, та й натрапив на нього, і, побачивши, змилосердився. І він підійшов, і обв'язав йому рани, наливши оливи й вина (Лк 10:).

«Води більше не пий, але трохи вина заживай ради шлунка твого та частих недугів твоїх» (1 Тимофію 5:23).

Загалом у Новому Завіті «вино» згадується як напій від якого з’являється залежність, потьмарення розуму і тому такий стан є противним Богу: ні злодії, ні користолюбці, ні п'яниці, ні злоріки, ні хижаки Царства Божого не вспадкують вони! (Кор 6:10).

«Учинки тіла явні, то є: перелюб, нечистість, розпуста, ідолослужіння, чари, ворожнечі, сварка, заздрість, гнів, суперечки, незгоди, єресі, завидки, п'янство, гулянки й подібне до цього. Я про це попереджую вас, як і попереджав був, що хто чинить таке, не вспадкують вони Царства Божого! (Гал. 5:19-21).

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством, і життєвими клопотами, і щоб день той на вас не прийшов несподівано» (Лк. 21:34)

Щоб старі чоловіки тверезі були, поважні, помірковані, здорові у вірі, у любові, у терпеливості.Щоб старі жінки в своїм стані так само були, як належить святим, не обмовниці, не віддані п'янству, навчали добра, щоб навчали жінок молодих любити своїх чоловіків, любити дітей, ((Тит. 2:2-4)

Отож, бачимо, що Біблія не забороняє помірковане вживання вина (алкоголю), а категорично засуджує зловживання цього напою  та  залежність від нього. Згадаймо слова апостола: «Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, але мною ніщо володіти не повинно» (Кор. 6:12).

Отож, вислів «Пийте, але не впивайтеся» можна вважати народно-церковною творчістю своєрідним узагальненням загального ставлення Біблії до вживання алкоголю.


24.06.2024 Роман Тадра 6660
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

668
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1005
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31712 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1468
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665