«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?
Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу, втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз та яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії.
Розглянемо згадки про вино не в контексті символу крові Христової, а в контексті алкогольного напою і наслідки від його вживання.
Не є новиною те, що створене людськими руками не є поганим чи добрим, все залежить від застосування. Найпоширеніший приклад для цієї думки це застосування ножа. Насправді в Біблії є багато згадок про алкоголь і його вживання.
Алкоголем вважається напій, в який містить спирт отриманий шляхом прямої ферментації цукру фруктів (Вино, сидр, херес) і містять не менше 1,5 % спирту. Алкоголь у Біблії згадується під виглядом вина — напою який за оцінками археологів має дев’ятитисячну історію і тісний зв’язок з багатьма культурами.
Перші згадки про вино ми зустрічаємо ще у Старому Завіті в книзі Буття. Після закінчення Потопу виноград був однією з перших фруктів, які вирощували врятовані люди:
«І зачав був Ной, муж землі, садити виноград. І пив він вино та й упився, й обнажився в середині свого намету.(Бут.. 9:21).
Отож, в цій згадці ми бачимо не тільки згадку про вино, але й до яких наслідків приводить його вживання. В інших місцях Старого Завіту вино згадується і з позитивної сторони: «і вино, що серце людині воно звеселяє, щоб більш від оливи блищало обличчя, і хліб, що серце людині зміцняє» (Пс. 104:15). Цар Соломон у книзі Приповісті згадує і небезпеки, які пов’язані з вином:
- «Не дивись на вино, як воно рум'яніє, як виблискує в келиху й рівненько ллється, кінець його буде кусати, як гад, і вжалить, немов та гадюка».(Прип. 23:31-32).
- «Не будь поміж тими, що жлуктять вино, поміж тими, що м'ясо собі пожирають, бо п'яниця й жерун збідніють, а сонливий» одягне лахміття.(Прип. 23:20-21).
- «Робітник - п'яниця, - не розбагатіє; хто нехтує малим, той поволі занепаде. Блуд і вино та сік виноградний володіють їхнім серцем. (Осії 4:11)
- Вино й жінки пантеличать і розумних; хто до повій пристане - пристане до безстидства» (Сирах 19:1).
- «В кого ой, в кого ай, в кого сварки, в кого клопіт, в кого рани даремні, в кого очі червоні?У тих, хто запізнюється над вином, у тих, хто приходить попробувати вина змішаного» (Прип. 23:29-30).
Отже, у Старому Завіті бачимо згадки про вживання вина та його вплив на людину, але й маємо багато застережень від надмірного вживання, залежності, яке шкодить людині.
У Новому Завіті згадуються духовно моральна шкода, яку може принести надмірне споживання цього напою. Найяскравішим сюжетом який стосується вина це події на весіллі в Кані Галілейській.
Христос добре розумів важливість цього напою на бенкетах, і тому допоміг нареченому, який не заготував достатню кількість вина на своє весілля, перетворивши воду на вино:
«Як забракло ж вина, то мати Ісусова каже до Нього: Не мають вина!… Коли розпорядник спробував вино, то побачив, що воно дуже смачне. Тоді він сказав нареченому: Кожна людина подає перше добре вино, а як понапиваються, тоді гірше; а ти добре вино аж на досі зберіг» (Ів 2:10).
Інколи й Христос вживав вино, цей напій був на столі Таємної вечері: «Кажу ж вам, що віднині не питиму Я від оцього плоду виноградного аж до дня, коли з вами його новим питиму в Царстві Мого Отця.» (Мт.26:29). Зустрічається в Біблії й медичне застосування вина, можливо, як антисептика при обробці ран: Проходив же там якийсь самарянин, та й натрапив на нього, і, побачивши, змилосердився. І він підійшов, і обв'язав йому рани, наливши оливи й вина (Лк 10:).
Загалом у Новому Завіті «вино» згадується як напій від якого з’являється залежність, потьмарення розуму і тому такий стан є противним Богу: ні злодії, ні користолюбці, ні п'яниці, ні злоріки, ні хижаки Царства Божого не вспадкують вони! (Кор 6:10). «Учинки тіла явні, то є: перелюб, нечистість, розпуста, ідолослужіння, чари, ворожнечі, сварка, заздрість, гнів, суперечки, незгоди, єресі, завидки, п'янство, гулянки й подібне до цього. Я про це попереджую вас, як і попереджав був, що хто чинить таке, не вспадкують вони Царства Божого! (Гал. 5:19-21). «Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством, і життєвими клопотами, і щоб день той на вас не прийшов несподівано» (Лк. 21:34) Щоб старі чоловіки тверезі були, поважні, помірковані, здорові у вірі, у любові, у терпеливості.Щоб старі жінки в своїм стані так само були, як належить святим, не обмовниці, не віддані п'янству, навчали добра, щоб навчали жінок молодих любити своїх чоловіків, любити дітей, ((Тит. 2:2-4) Отож, бачимо, що Біблія не забороняє помірковане вживання вина (алкоголю), а категорично засуджує зловживання цього напою та залежність від нього. Згадаймо слова апостола: «Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, але мною ніщо володіти не повинно» (Кор. 6:12). Отож, вислів «Пийте, але не впивайтеся» можна вважати народно-церковною творчістю своєрідним узагальненням загального ставлення Біблії до вживання алкоголю. |