«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу, втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз та яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії.

Розглянемо згадки про вино не в контексті символу крові Христової, а в контексті алкогольного напою і наслідки від його вживання.

Не є новиною те, що створене людськими руками не є поганим чи добрим, все залежить від   застосування. Найпоширеніший приклад для цієї думки це застосування ножа. Насправді в Біблії є багато згадок про алкоголь і його вживання.  

Алкоголем вважається напій, в який містить спирт отриманий шляхом прямої ферментації цукру фруктів (Вино, сидр, херес) і містять не менше 1,5 % спирту. Алкоголь у Біблії згадується під виглядом вина — напою який за оцінками археологів має дев’ятитисячну історію і тісний зв’язок з багатьма культурами.

Перші згадки про вино ми зустрічаємо ще у Старому Завіті в книзі Буття. Після закінчення Потопу виноград був однією з перших фруктів, які вирощували врятовані люди:

«І зачав був Ной, муж землі, садити виноград. І пив він вино та й упився, й обнажився в середині свого намету.(Бут.. 9:21).

Отож, в цій згадці ми бачимо не тільки згадку про вино, але й до яких наслідків приводить його вживання. В інших місцях Старого Завіту вино згадується і з позитивної сторони: «і вино, що серце людині воно звеселяє, щоб більш від оливи блищало обличчя, і хліб, що серце людині зміцняє» (Пс. 104:15). Цар Соломон у книзі Приповісті згадує і небезпеки, які пов’язані з вином:

  • «Не дивись на вино, як воно рум'яніє, як виблискує в келиху й рівненько ллється,  кінець його буде кусати, як гад, і вжалить, немов та гадюка».(Прип. 23:31-32).
  • «Не будь поміж тими, що жлуктять вино, поміж тими, що м'ясо собі пожирають, бо п'яниця й жерун збідніють, а сонливий» одягне лахміття.(Прип. 23:20-21).
  • «Робітник - п'яниця, - не розбагатіє; хто нехтує малим, той поволі занепаде. Блуд і вино та сік виноградний володіють їхнім серцем. (Осії 4:11) 
  • Вино й жінки пантеличать і розумних; хто до повій пристане - пристане до безстидства» (Сирах 19:1).
  • «В кого ой, в кого ай, в кого сварки, в кого клопіт, в кого рани даремні, в кого очі червоні?У тих, хто запізнюється над вином, у тих, хто приходить попробувати вина змішаного» (Прип. 23:29-30).

Отже, у Старому Завіті бачимо згадки про вживання вина та його вплив на людину, але й маємо багато застережень від надмірного вживання, залежності, яке шкодить людині.

У Новому Завіті згадуються духовно моральна шкода, яку може принести надмірне споживання цього напою. Найяскравішим сюжетом який стосується вина це події на весіллі в Кані Галілейській.

Христос добре розумів важливість цього напою на бенкетах, і тому допоміг нареченому, який не заготував достатню кількість вина на своє весілля, перетворивши воду на вино: 

«Як забракло ж вина, то мати Ісусова каже до Нього: Не мають вина!… Коли розпорядник спробував вино, то побачив, що воно дуже смачне. Тоді він сказав нареченому: Кожна людина подає перше добре вино, а як понапиваються, тоді гірше; а ти добре вино аж на досі зберіг» (Ів 2:10).

 

Інколи й Христос вживав вино, цей напій був на столі Таємної вечері: «Кажу ж вам, що віднині не питиму Я від оцього плоду виноградного аж до дня, коли з вами його новим питиму в Царстві Мого Отця.»  (Мт.26:29).

Зустрічається в Біблії й медичне застосування вина, можливо, як антисептика при обробці ран: Проходив же там якийсь самарянин, та й натрапив на нього, і, побачивши, змилосердився. І він підійшов, і обв'язав йому рани, наливши оливи й вина (Лк 10:).

«Води більше не пий, але трохи вина заживай ради шлунка твого та частих недугів твоїх» (1 Тимофію 5:23).

Загалом у Новому Завіті «вино» згадується як напій від якого з’являється залежність, потьмарення розуму і тому такий стан є противним Богу: ні злодії, ні користолюбці, ні п'яниці, ні злоріки, ні хижаки Царства Божого не вспадкують вони! (Кор 6:10).

«Учинки тіла явні, то є: перелюб, нечистість, розпуста, ідолослужіння, чари, ворожнечі, сварка, заздрість, гнів, суперечки, незгоди, єресі, завидки, п'янство, гулянки й подібне до цього. Я про це попереджую вас, як і попереджав був, що хто чинить таке, не вспадкують вони Царства Божого! (Гал. 5:19-21).

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством, і життєвими клопотами, і щоб день той на вас не прийшов несподівано» (Лк. 21:34)

Щоб старі чоловіки тверезі були, поважні, помірковані, здорові у вірі, у любові, у терпеливості.Щоб старі жінки в своїм стані так само були, як належить святим, не обмовниці, не віддані п'янству, навчали добра, щоб навчали жінок молодих любити своїх чоловіків, любити дітей, ((Тит. 2:2-4)

Отож, бачимо, що Біблія не забороняє помірковане вживання вина (алкоголю), а категорично засуджує зловживання цього напою  та  залежність від нього. Згадаймо слова апостола: «Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, але мною ніщо володіти не повинно» (Кор. 6:12).

Отож, вислів «Пийте, але не впивайтеся» можна вважати народно-церковною творчістю своєрідним узагальненням загального ставлення Біблії до вживання алкоголю.


24.06.2024 Роман Тадра 1276
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1293 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3428 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2658
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7084 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19252 29
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

4836 1

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

268

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1276

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

1800

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1655
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1954
01.07.2024

Сонячна та суха погода дещо пришвидшила збирання зернових культур.

689
27.06.2024

Сухий корм для собак — це один із найпопулярніших видів харчування для домашніх улюбленців. Його головні переваги включають зручність у зберіганні, тривалий термін придатності та можливість легко контролювати раціон тварини.

698
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5627
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4255 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

903 3
28.06.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

771 1
11.07.2024

Арсен Мірзоян у суботу приїде в Івано-Франківськ із презентацією свого нового альбому «Сонце».  

235
09.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

452 1
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

542
29.06.2024

Після початку повномасштабної російської агресії проти України частка громадян, які вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі істотно зросла.  

734 1
26.06.2024

52% опитаних іванофранківців схвалюють діяльність міської ради, окремо роботу міського голови Руслана Марцінківа схвалюють 58%.   

868 1