«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу, втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз та яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії.

Розглянемо згадки про вино не в контексті символу крові Христової, а в контексті алкогольного напою і наслідки від його вживання.

Не є новиною те, що створене людськими руками не є поганим чи добрим, все залежить від   застосування. Найпоширеніший приклад для цієї думки це застосування ножа. Насправді в Біблії є багато згадок про алкоголь і його вживання.  

Алкоголем вважається напій, в який містить спирт отриманий шляхом прямої ферментації цукру фруктів (Вино, сидр, херес) і містять не менше 1,5 % спирту. Алкоголь у Біблії згадується під виглядом вина — напою який за оцінками археологів має дев’ятитисячну історію і тісний зв’язок з багатьма культурами.

Перші згадки про вино ми зустрічаємо ще у Старому Завіті в книзі Буття. Після закінчення Потопу виноград був однією з перших фруктів, які вирощували врятовані люди:

«І зачав був Ной, муж землі, садити виноград. І пив він вино та й упився, й обнажився в середині свого намету.(Бут.. 9:21).

Отож, в цій згадці ми бачимо не тільки згадку про вино, але й до яких наслідків приводить його вживання. В інших місцях Старого Завіту вино згадується і з позитивної сторони: «і вино, що серце людині воно звеселяє, щоб більш від оливи блищало обличчя, і хліб, що серце людині зміцняє» (Пс. 104:15). Цар Соломон у книзі Приповісті згадує і небезпеки, які пов’язані з вином:

  • «Не дивись на вино, як воно рум'яніє, як виблискує в келиху й рівненько ллється,  кінець його буде кусати, як гад, і вжалить, немов та гадюка».(Прип. 23:31-32).
  • «Не будь поміж тими, що жлуктять вино, поміж тими, що м'ясо собі пожирають, бо п'яниця й жерун збідніють, а сонливий» одягне лахміття.(Прип. 23:20-21).
  • «Робітник - п'яниця, - не розбагатіє; хто нехтує малим, той поволі занепаде. Блуд і вино та сік виноградний володіють їхнім серцем. (Осії 4:11) 
  • Вино й жінки пантеличать і розумних; хто до повій пристане - пристане до безстидства» (Сирах 19:1).
  • «В кого ой, в кого ай, в кого сварки, в кого клопіт, в кого рани даремні, в кого очі червоні?У тих, хто запізнюється над вином, у тих, хто приходить попробувати вина змішаного» (Прип. 23:29-30).

Отже, у Старому Завіті бачимо згадки про вживання вина та його вплив на людину, але й маємо багато застережень від надмірного вживання, залежності, яке шкодить людині.

У Новому Завіті згадуються духовно моральна шкода, яку може принести надмірне споживання цього напою. Найяскравішим сюжетом який стосується вина це події на весіллі в Кані Галілейській.

Христос добре розумів важливість цього напою на бенкетах, і тому допоміг нареченому, який не заготував достатню кількість вина на своє весілля, перетворивши воду на вино: 

«Як забракло ж вина, то мати Ісусова каже до Нього: Не мають вина!… Коли розпорядник спробував вино, то побачив, що воно дуже смачне. Тоді він сказав нареченому: Кожна людина подає перше добре вино, а як понапиваються, тоді гірше; а ти добре вино аж на досі зберіг» (Ів 2:10).

 

Інколи й Христос вживав вино, цей напій був на столі Таємної вечері: «Кажу ж вам, що віднині не питиму Я від оцього плоду виноградного аж до дня, коли з вами його новим питиму в Царстві Мого Отця.»  (Мт.26:29).

Зустрічається в Біблії й медичне застосування вина, можливо, як антисептика при обробці ран: Проходив же там якийсь самарянин, та й натрапив на нього, і, побачивши, змилосердився. І він підійшов, і обв'язав йому рани, наливши оливи й вина (Лк 10:).

«Води більше не пий, але трохи вина заживай ради шлунка твого та частих недугів твоїх» (1 Тимофію 5:23).

Загалом у Новому Завіті «вино» згадується як напій від якого з’являється залежність, потьмарення розуму і тому такий стан є противним Богу: ні злодії, ні користолюбці, ні п'яниці, ні злоріки, ні хижаки Царства Божого не вспадкують вони! (Кор 6:10).

«Учинки тіла явні, то є: перелюб, нечистість, розпуста, ідолослужіння, чари, ворожнечі, сварка, заздрість, гнів, суперечки, незгоди, єресі, завидки, п'янство, гулянки й подібне до цього. Я про це попереджую вас, як і попереджав був, що хто чинить таке, не вспадкують вони Царства Божого! (Гал. 5:19-21).

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством, і життєвими клопотами, і щоб день той на вас не прийшов несподівано» (Лк. 21:34)

Щоб старі чоловіки тверезі були, поважні, помірковані, здорові у вірі, у любові, у терпеливості.Щоб старі жінки в своїм стані так само були, як належить святим, не обмовниці, не віддані п'янству, навчали добра, щоб навчали жінок молодих любити своїх чоловіків, любити дітей, ((Тит. 2:2-4)

Отож, бачимо, що Біблія не забороняє помірковане вживання вина (алкоголю), а категорично засуджує зловживання цього напою  та  залежність від нього. Згадаймо слова апостола: «Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, але мною ніщо володіти не повинно» (Кор. 6:12).

Отож, вислів «Пийте, але не впивайтеся» можна вважати народно-церковною творчістю своєрідним узагальненням загального ставлення Біблії до вживання алкоголю.


24.06.2024 Роман Тадра 4792
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

275
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2208
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1613
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1918
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5531 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4058

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1030

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1039

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1556

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1050
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

794
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

661
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14459
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10317
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5968
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

541
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5197 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28373 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

399
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

539
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

380
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

568