«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

«Пийте, але не впивайтеся»: чи так сказано в Біблії?

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу, втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз та яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії.

Розглянемо згадки про вино не в контексті символу крові Христової, а в контексті алкогольного напою і наслідки від його вживання.

Не є новиною те, що створене людськими руками не є поганим чи добрим, все залежить від   застосування. Найпоширеніший приклад для цієї думки це застосування ножа. Насправді в Біблії є багато згадок про алкоголь і його вживання.  

Алкоголем вважається напій, в який містить спирт отриманий шляхом прямої ферментації цукру фруктів (Вино, сидр, херес) і містять не менше 1,5 % спирту. Алкоголь у Біблії згадується під виглядом вина — напою який за оцінками археологів має дев’ятитисячну історію і тісний зв’язок з багатьма культурами.

Перші згадки про вино ми зустрічаємо ще у Старому Завіті в книзі Буття. Після закінчення Потопу виноград був однією з перших фруктів, які вирощували врятовані люди:

«І зачав був Ной, муж землі, садити виноград. І пив він вино та й упився, й обнажився в середині свого намету.(Бут.. 9:21).

Отож, в цій згадці ми бачимо не тільки згадку про вино, але й до яких наслідків приводить його вживання. В інших місцях Старого Завіту вино згадується і з позитивної сторони: «і вино, що серце людині воно звеселяє, щоб більш від оливи блищало обличчя, і хліб, що серце людині зміцняє» (Пс. 104:15). Цар Соломон у книзі Приповісті згадує і небезпеки, які пов’язані з вином:

  • «Не дивись на вино, як воно рум'яніє, як виблискує в келиху й рівненько ллється,  кінець його буде кусати, як гад, і вжалить, немов та гадюка».(Прип. 23:31-32).
  • «Не будь поміж тими, що жлуктять вино, поміж тими, що м'ясо собі пожирають, бо п'яниця й жерун збідніють, а сонливий» одягне лахміття.(Прип. 23:20-21).
  • «Робітник - п'яниця, - не розбагатіє; хто нехтує малим, той поволі занепаде. Блуд і вино та сік виноградний володіють їхнім серцем. (Осії 4:11) 
  • Вино й жінки пантеличать і розумних; хто до повій пристане - пристане до безстидства» (Сирах 19:1).
  • «В кого ой, в кого ай, в кого сварки, в кого клопіт, в кого рани даремні, в кого очі червоні?У тих, хто запізнюється над вином, у тих, хто приходить попробувати вина змішаного» (Прип. 23:29-30).

Отже, у Старому Завіті бачимо згадки про вживання вина та його вплив на людину, але й маємо багато застережень від надмірного вживання, залежності, яке шкодить людині.

У Новому Завіті згадуються духовно моральна шкода, яку може принести надмірне споживання цього напою. Найяскравішим сюжетом який стосується вина це події на весіллі в Кані Галілейській.

Христос добре розумів важливість цього напою на бенкетах, і тому допоміг нареченому, який не заготував достатню кількість вина на своє весілля, перетворивши воду на вино: 

«Як забракло ж вина, то мати Ісусова каже до Нього: Не мають вина!… Коли розпорядник спробував вино, то побачив, що воно дуже смачне. Тоді він сказав нареченому: Кожна людина подає перше добре вино, а як понапиваються, тоді гірше; а ти добре вино аж на досі зберіг» (Ів 2:10).

 

Інколи й Христос вживав вино, цей напій був на столі Таємної вечері: «Кажу ж вам, що віднині не питиму Я від оцього плоду виноградного аж до дня, коли з вами його новим питиму в Царстві Мого Отця.»  (Мт.26:29).

Зустрічається в Біблії й медичне застосування вина, можливо, як антисептика при обробці ран: Проходив же там якийсь самарянин, та й натрапив на нього, і, побачивши, змилосердився. І він підійшов, і обв'язав йому рани, наливши оливи й вина (Лк 10:).

«Води більше не пий, але трохи вина заживай ради шлунка твого та частих недугів твоїх» (1 Тимофію 5:23).

Загалом у Новому Завіті «вино» згадується як напій від якого з’являється залежність, потьмарення розуму і тому такий стан є противним Богу: ні злодії, ні користолюбці, ні п'яниці, ні злоріки, ні хижаки Царства Божого не вспадкують вони! (Кор 6:10).

«Учинки тіла явні, то є: перелюб, нечистість, розпуста, ідолослужіння, чари, ворожнечі, сварка, заздрість, гнів, суперечки, незгоди, єресі, завидки, п'янство, гулянки й подібне до цього. Я про це попереджую вас, як і попереджав був, що хто чинить таке, не вспадкують вони Царства Божого! (Гал. 5:19-21).

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством, і життєвими клопотами, і щоб день той на вас не прийшов несподівано» (Лк. 21:34)

Щоб старі чоловіки тверезі були, поважні, помірковані, здорові у вірі, у любові, у терпеливості.Щоб старі жінки в своїм стані так само були, як належить святим, не обмовниці, не віддані п'янству, навчали добра, щоб навчали жінок молодих любити своїх чоловіків, любити дітей, ((Тит. 2:2-4)

Отож, бачимо, що Біблія не забороняє помірковане вживання вина (алкоголю), а категорично засуджує зловживання цього напою  та  залежність від нього. Згадаймо слова апостола: «Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, але мною ніщо володіти не повинно» (Кор. 6:12).

Отож, вислів «Пийте, але не впивайтеся» можна вважати народно-церковною творчістю своєрідним узагальненням загального ставлення Біблії до вживання алкоголю.


24.06.2024 Роман Тадра 7074
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

1754
08.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

1953
07.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1265
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

1587
25.02.2025
Вікторія Косович

Роман Бончук — митець з Івано-Франківська, відомий своїми масштабними полотнами, муралами та концептуальними роботами.  Про саморозвиток, роль філософії, виклики сьогоденного мистецтва та нюанси творчого процесу митець розповів журналістці Фіртки.

4663
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

2756 1

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

307

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

754

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1350

Вони потребують нашої допомоги. За статистикою, кількість поранених військових в Україні вже сягає 400 тисяч. Це не просто цифри — це люди, які захищали нас, а тепер лишились сам-на-сам зі своїми проблемами.

1080
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

662
14.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

25227 1
10.03.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

9018
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7121
10.03.2025

Говорячи про мотивацію відвідування релігійних служб, найчастіше ті мешканці заходу, які беруть у них участь, називають спілкування з Богом (52,9%), участь у молитвах, релігійних обрядах (51%).  

664
06.03.2025

Погінський монастир Успіння Матері Божої запрошує прикарпатців на нічні чування.  

1267
02.03.2025

Великий піст у 2025 році розпочнеться у понеділок, третього березня.  

1326
14.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

32665 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

553
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1450
11.03.2025

У минулому банкір та керівник Банку Канади, Марк Карні виграв вибори на посаду лідера чинної Ліберальної партії Канади й замінить Джастіна Трюдо на посаді прем'єр-міністра.  

574
10.03.2025

Закон про забезпечення прав добросовісного набувача (12089) на фінальній стадії розгляду.  

1140 1