Свято Богоявлення та купання в ополонці

Освячення води на Богоявлення пов’язане із біблійною згадкою про хрещення Ісуса Христа у річці Йордан.

Така вода називається - Агіасма (гр. – святиня, свята вода).

Чин освячення води приписують  апостолу і євангелісту Матфею.

Згодом отці Церкви написали молитви на освячення води, а традиція окроплювати оселі свяченою водою належить папі Римському Олександру 1 (2 ст.).

Вперше освячення води на свято Богоявлення відбулось у Єрусалимській Церкві. Саме там з’явився звичай виходити на річку Йордан для водосвяття.

До 4 ст. ця традиція здебільшого була в Єрусалимській Церкві, а згодом почала поширюватися і в інших Церквах.

До   середини 5 ст. воду освячували опівночі, а з середини цього ж століття введено надвечір’я Богоявлення - тобто напередодні. Цей звичай існує і до сьогодні, тому вода освячується двічі.

Про  чудодійні та незвичні властивості йорданської води говорив Св. Іван Золотоустий.

Скептики вважають, що свіжість води зберігається довго завдяки срібному хресту. Далеко не на кожній парафії є срібний хрест, і священники використовують такий який у них є: латунний чи дерев’яний.

Купанням в ополонці на свято Богоявлення (Водохреща, Йордан) зараз нікого не здивуєш. Традиційно після освячення води на водоймищах збирається багато охочих зануритись у крижану воду.

Безліч людей в плавках і купальниках в січні, часто «заряджених» алкоголем помалу збирається  біля водойми, і після занурення впливових людей (бізнесменів чи депутатів) заходить в воду - три рази занурюючись і хрестячись.

Вважається, що такий ритуал змиває всі гріхи людини. Цікаво те, що за розповідями старших людей, виявляється, таких традицій не було. Скоріш за все така псевдорелігійна традиція з присмаком атеїзму зародилася в 90-ті роки в московській церкві, коли у 90-х почалася мода на релігію, і таким чином колишні комуністичні боси показували свою набожність. З легкої руки ЗМІ та російського кіно ця псевдотрадиція перекочувала і до нас.

Хоча традиція пірнання у воду є у Константинопольському патріархаті, вона  виглядає зовсім по - іншому: патріарх освятивши воду у відкритій водоймі (море)  жбурляє дерев’яний хрест у воду. Тоді за ним стрімголов пірнають у воду молодики, щоб наввипередки дістати його з дна. Вважається, що Господь протягом року залишиться милосердним до переможця і його родини.

Також цікаві й українські традиції. Професор Дмитро Яворницький наводить спогади старого запорожця Микити Коржа, які записав наприкінці ХІХ ст.:

«Всі козаки, піхота, артилерія й кавалерія збиралися на площі перед церквою і стояли тут рядами по куренях, без шапок, до завершення богослужіння; всі одягали найкращий одяг, озброювалися найкращою зброєю; над кожним куренем майоріли особливі розмальовані прапори, котрі тримали хорунжі, сидячі на чудово прибраних конях.

Після закінчення Божественної Літургії з церкви виходив настоятель із хрестом у руці, за ним парами йшли ієромонахи з Євангеліями, іконами, у дорогому одязі; за духовенством злагоджено, рядами, з хоругвами та важкими гарматами ступали козаки; за козаками – маси простого люду, і всі разом висипали на середину Дніпра, на Йордан. Тут усі ставали шеренгами й слухали службу Божу.

Коли архімандрит уперше занурював хрест у воду, козаки одночасно гримали таким залпом, що від того удару аж земля стогнала. А глядачів вкривав густий дим, мов пітьма…

Заспокоївшись на кілька хвилин, поки розсіювався дим, а настоятель ще раз занурював хрест у воду, козаки знов стріляли, цього разу скільки кому заманеться...».

Отож, бачимо, що в українській  традиції козаків ніякого купання в ополонці не було.

Зберігся ще один опис української традиції освячення води. Після недовгої відправи священник занурює в ополонку хрест, а в цей час хор голосно співає: піснеспів свята «В Йордані хрестився ти Господи…».

Своєю чергою мисливці стріляють із рушниць, а хлопці випускають з рук голубів, які хмарою літають над «Йорданню». Коли вже воду освячено, люди підходять до ополонки та набирають у свій посуд води.

На жаль, в наш час ця традиція частково втратилась, а її місце зайняло безглузде пострадянське псевдорелігійне купання.


19.01.2024 Роман Тадра 1712
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7956 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1910

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2389
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

473
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

974
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1212 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6097 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23388 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

290
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

986 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1166 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

495