Давньоукраїнські вірування у творах київських літописців

У 988 р. Київська Русь  приймає християнство. Але, очевидним є той факт, що з прийняттям нової релігії стара віра не була забута.

До християнізації Русі про її первісні вірування практично нічого не відомо. Християнська культура дала поштовх до розвитку писемності і відповідно науки.

Князівська влада та Церква різнобічно підтримувала поширення грамотності та писемності. Саме в цей період з’являються перші згадки про вірування слов’ян.

У «Повісті минулих літ» сказано, що князь Ярослав  «зібрав писців много  і переклали вони з грецької на слов’янську мову і письмо. І написали вони багато  книг, і славу цим здобули».

Когорта київських книжників – переписувачів, перекладачів упорядників та авторів оригінальних праць - Феодосій Печерський, літописці: Нестор, Никон, Сільвестр, митрополит Іларіон, Кирило Туровський, Клим Стопятич, Яків Мних – зробили багато для  утвердження вченості на Русі.

З іменами цих людей пов’язані такі пам’ятки  літератури, як «Ізборники» 1073 та 1076 років, «Слово про Закон і Благодать», «Повість минулих літ», «Слово о полку Ігоревім» тощо.

Богословська та світська спадщина творів часів Київської Русі стає для нас джерелом дохристиянських вірувань та відношенням, яке склалося між східнослов’янським язичництвом та християнством.

Давні пам’ятки свідчать про те, що навіть у XII – XIV ст. язичницькі вірування були ще дуже живі: імена древніх богів збереглись у народній пам'яті та й загалом була помітна прихильність до розваг у дусі язичництва.

У давніх текстах, таких як «Слово святого Григорія», «Слово печеного Христолюбцем», «Слово про ідолів руських» чітко проявлялося відношення християнських письменників до язичницьких вірувань, хоча вони й не були однозначними.

В Густинському літописі (1670)  згадується про вшанування Перуна, Велеса, Купала. Ці вшанування вважалися безумством та поклонінням дияволу.

Одним із методів боротьби з первісними слов’янськими віруваннями було замовчування давньої віри.

У «Повісті минулих літ» спочатку не було згадано імен богів Володимирового шестибожжя. Як доводить Олексій Шахматов, лише згодом з'явились слова «І поставив кумирів на Горі за теремним двором: Перуна дерев'яного, а голова срібна, а вус золотий і Хорса, і Дажбога і Стрибога, і Симаргла, і Мокош…»

Але згодом у літописах з'являються перші спроби систематизації древніх вірувань.

У «Слові святого Григорія» (XII ст.) знаходиться наступний текст:

«Словени почали трапезу ставити Роду і рожаницям раніше їхнього бога Перуна, а ще раніше клали треби упирям і берегиням».

У цих словах чітко розмежовуються декілька рівнів історичного розвитку язичництва. Мовою сучасного релігієзнавства це політеїстичні уявлення (Перун, Мокоша) та демоністичні (упирі та берегині).

Завдяки проповідям, історичним літописам та апологетичним творам письменників часів Київської Русі ми маємо уявлення про первісні релігійні вірування українського народу.

Це дозволяє збагнути історію, культуру, побут наших пращурів.

Отож, за перші спроби структуризації дохристиянських вірувань  прихильникам рідновірства  та  критикам християнізації  Київської Русі повинні завдячувати християнським письменникам, монахам літописцям, які записали та структурували дохристиянські вірування українців.


31.07.2023 Роман Тадра 3342
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19539
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739