Давньоукраїнські вірування у творах київських літописців

У 988 р. Київська Русь  приймає християнство. Але, очевидним є той факт, що з прийняттям нової релігії стара віра не була забута.

До християнізації Русі про її первісні вірування практично нічого не відомо. Християнська культура дала поштовх до розвитку писемності і відповідно науки.

Князівська влада та Церква різнобічно підтримувала поширення грамотності та писемності. Саме в цей період з’являються перші згадки про вірування слов’ян.

У «Повісті минулих літ» сказано, що князь Ярослав  «зібрав писців много  і переклали вони з грецької на слов’янську мову і письмо. І написали вони багато  книг, і славу цим здобули».

Когорта київських книжників – переписувачів, перекладачів упорядників та авторів оригінальних праць - Феодосій Печерський, літописці: Нестор, Никон, Сільвестр, митрополит Іларіон, Кирило Туровський, Клим Стопятич, Яків Мних – зробили багато для  утвердження вченості на Русі.

З іменами цих людей пов’язані такі пам’ятки  літератури, як «Ізборники» 1073 та 1076 років, «Слово про Закон і Благодать», «Повість минулих літ», «Слово о полку Ігоревім» тощо.

Богословська та світська спадщина творів часів Київської Русі стає для нас джерелом дохристиянських вірувань та відношенням, яке склалося між східнослов’янським язичництвом та християнством.

Давні пам’ятки свідчать про те, що навіть у XII – XIV ст. язичницькі вірування були ще дуже живі: імена древніх богів збереглись у народній пам'яті та й загалом була помітна прихильність до розваг у дусі язичництва.

У давніх текстах, таких як «Слово святого Григорія», «Слово печеного Христолюбцем», «Слово про ідолів руських» чітко проявлялося відношення християнських письменників до язичницьких вірувань, хоча вони й не були однозначними.

В Густинському літописі (1670)  згадується про вшанування Перуна, Велеса, Купала. Ці вшанування вважалися безумством та поклонінням дияволу.

Одним із методів боротьби з первісними слов’янськими віруваннями було замовчування давньої віри.

У «Повісті минулих літ» спочатку не було згадано імен богів Володимирового шестибожжя. Як доводить Олексій Шахматов, лише згодом з'явились слова «І поставив кумирів на Горі за теремним двором: Перуна дерев'яного, а голова срібна, а вус золотий і Хорса, і Дажбога і Стрибога, і Симаргла, і Мокош…»

Але згодом у літописах з'являються перші спроби систематизації древніх вірувань.

У «Слові святого Григорія» (XII ст.) знаходиться наступний текст:

«Словени почали трапезу ставити Роду і рожаницям раніше їхнього бога Перуна, а ще раніше клали треби упирям і берегиням».

У цих словах чітко розмежовуються декілька рівнів історичного розвитку язичництва. Мовою сучасного релігієзнавства це політеїстичні уявлення (Перун, Мокоша) та демоністичні (упирі та берегині).

Завдяки проповідям, історичним літописам та апологетичним творам письменників часів Київської Русі ми маємо уявлення про первісні релігійні вірування українського народу.

Це дозволяє збагнути історію, культуру, побут наших пращурів.

Отож, за перші спроби структуризації дохристиянських вірувань  прихильникам рідновірства  та  критикам християнізації  Київської Русі повинні завдячувати християнським письменникам, монахам літописцям, які записали та структурували дохристиянські вірування українців.


31.07.2023 Роман Тадра 3186
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

613
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

832
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

572
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5500
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1469
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1348

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

407

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1229

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1068

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

979
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

299
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10671
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

376
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

642
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5692
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1462
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

357
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

258
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

606 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1047
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

908