Біблійне вчення про шлюб

В певний період життя людина підходить до питання створення сім’ї.

З точки зору християнства, початок створення сім'ї потребує певного узаконення: дозволу - благословіння від батьків та благословіння - освячення Богом у таїнстві шлюбу.

З християнської точки зору шлюб/сім'я як союз між одним чоловіком та однією жінкою закладений на початку створення людини в Едемському саду, де Бог дав в допомогу Адаму жінку створену з однієї сутності (Бут2:18). Сказав Господь:

«Плодіться і розмножуйтесь, і наповнюйте землю і володійте нею» (Бут. 1:28).

Створення жінки з ребра Адама ні в якому разі не применшує її, як це люблять жартувати в народі, а навпаки показує, що вони одна плоть – єдині.

Після створення, ми бачимо, що Господь говорить:

«Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом.» (Бут.2:24).

Можливо, ця цитата описує здорові стосунки в сім'ї, коли чоловік з жінкою виходять з впливу своїх батьків, і присвячують своє життя одне одному, будують власну модель взаємовідносин в сім’ї.

Місцями в Біблії згадується багатоженство, яке здебільшого практикувались у сусідніх язичницьких народів і якщо прямо ця практика стосунків не засуджувалась, то моногамність вважалася як єдино здоровою моделлю шлюбу. Моногамність у Старому Завіті символізує відносини Бога зі своїм народом.

Згодом з’являються закони, які регулюють шлюбні стосунки.

Мойсей встановлює закони, які обмежують шлюб між родичами, саме ці закони були доволі суворими порівняно з сусідніми полігамними народами.

В Біблії натрапляємо на випадки полігамії та кровозмішування окремих постатей в патріархальний період, які ймовірно потрапили під вплив традицій сусідніх племен чи народів.

Так, Авраам був одружений зі своєю сестрою (Бут 20:12), батько Мойсея був одружений зі своєю тіткою (Вих 6:20). У вісімнадцятому розділі книги Левит Господь звертається до Мойсея даючи йому чіткі вказівки про заборону кровозмішування, одруженням між родичами.

В цій книзі також зустрічаються настанови стосовно жінок священників, яким заборонялося одружуватись з аморальними та блудливими жінками (Лев 20:7).

У Новому Завіті шлюбний союз чоловіка і жінки освячує сам Ісус Христос своєю присутністю на весіллі у Кані Галілейській. До речі, саме там Христос здійснив своє перше чудо - перетворення води на вино показово, що це не було зцілення оздоровлення, а перетворення води на вино. Можна припустити що, Христос проявив співчуття та милосердя  до подружньої пари наречений якої через бідність не зміг приготувати достатньої кількості вина, бо воно закінчилось посередині весілля. 

Мабуть, не треба пояснювати, яке буде весілля, коли закінчиться вино під час свята. Отож, щоб для молодих свято і радість продовжилася Христос робить це чудо. і  також навчає кажучи:

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством…» (Лк. 21:34).

Новозавітна ідея шлюбу однозначна - коли  одного разу взявши шлюб, подружжя обов'язково створює союз між собою:

"Тим то немає вже двох, але одне тіло" (Мк. 10,8), Тобто  до шлюбу було два «Я», а  в шлюбі тільки одне.

Можливо знання цієї цитати та розуміння її що при спірних ситуацій  в шлюбі іноді  боротьба зі своїм Его або гординею - зберегла кілька сімей - «Отже, що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає» (Мф. 19:4-6). 

Так, як в ті часи на Близькому Сході жінка вважалася слабшою від чоловіка, то також знаходимо вказівки ставлення чоловіків до жінок:

«Чоловіки, так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємиці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви.

Нарешті ж, будьте всі однодумні, спочутливі, братолюбні, милосердні, покірливі» (1 Петра 3:7-8).

Давня Церква довго не знала спеціального чину вінчання. Про шлюбні традиції згадує Тертуліан (3 ст.) Тодішнє таїнство шлюбу полягало в благословенні та короткій молитві єпископа, спільну участь нареченого й нареченої в Євхаристії (спільне причащання Тіла і Крові Христових).

Св. Іван Золотоустий (404 рік) посилається на цивільний закон, де визначає шлюб, як «ніщо інше, як об’єднання і співжиття».  Окремий чин вінчання є досить пізнього походження та відомий не раніше IX століття.

Враховуючи вплив на ранньохристиянські  весільні обряди греко-римської традиції  на Лаодикійському соборі (363 р.) з’являється таке правило: «Не подобає християнам, що ходять на весілля, скакати чи танцювати, але скромно вечеряти та обідати, як личить християнам».

Для нашого часу це правило видається трішки дивним і яке важко дотриматись, але тепер ми розуміємо, що власне весілля має двоскладність в Таїнстві шлюбу – християнська складова та обрядово-бенкетна увібрала язичницькі елементи.

До вінчання підходять по-різному: хтось одружується обов’язково при звершенні Таїнстві шлюбу твердо вірячи у Господнє благословіння їхнього союзу, а хтось до цього ставиться як до древніх  традицій, які слід виконувати «бо годиться».

Але, якщо людина ідентифікує себе християнином тої чи іншої конфесії, то вона повинна підходити осмислено до всіх аспектів своєї віри: вивчаючи, розуміючи та виконуючи. 

Антоній Сурожський повчав:

«Той хто вірує в Ісуса Христа буде шукати здійснення шлюбу за тими зразками, які нам дає Церква, де шлюб являється єдністю та образом вічного життя».


01.11.2023 Роман Тадра 4793
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

275
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2208
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1613
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1920
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5532 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4058

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1030

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1039

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1557

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1050
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

794
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

661
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14459
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10317
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5968
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

541
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5197 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28373 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

401
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

539
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

380
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

568