Біблійне вчення про шлюб

В певний період життя людина підходить до питання створення сім’ї.

З точки зору християнства, початок створення сім'ї потребує певного узаконення: дозволу - благословіння від батьків та благословіння - освячення Богом у таїнстві шлюбу.

З християнської точки зору шлюб/сім'я як союз між одним чоловіком та однією жінкою закладений на початку створення людини в Едемському саду, де Бог дав в допомогу Адаму жінку створену з однієї сутності (Бут2:18). Сказав Господь:

«Плодіться і розмножуйтесь, і наповнюйте землю і володійте нею» (Бут. 1:28).

Створення жінки з ребра Адама ні в якому разі не применшує її, як це люблять жартувати в народі, а навпаки показує, що вони одна плоть – єдині.

Після створення, ми бачимо, що Господь говорить:

«Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом.» (Бут.2:24).

Можливо, ця цитата описує здорові стосунки в сім'ї, коли чоловік з жінкою виходять з впливу своїх батьків, і присвячують своє життя одне одному, будують власну модель взаємовідносин в сім’ї.

Місцями в Біблії згадується багатоженство, яке здебільшого практикувались у сусідніх язичницьких народів і якщо прямо ця практика стосунків не засуджувалась, то моногамність вважалася як єдино здоровою моделлю шлюбу. Моногамність у Старому Завіті символізує відносини Бога зі своїм народом.

Згодом з’являються закони, які регулюють шлюбні стосунки.

Мойсей встановлює закони, які обмежують шлюб між родичами, саме ці закони були доволі суворими порівняно з сусідніми полігамними народами.

В Біблії натрапляємо на випадки полігамії та кровозмішування окремих постатей в патріархальний період, які ймовірно потрапили під вплив традицій сусідніх племен чи народів.

Так, Авраам був одружений зі своєю сестрою (Бут 20:12), батько Мойсея був одружений зі своєю тіткою (Вих 6:20). У вісімнадцятому розділі книги Левит Господь звертається до Мойсея даючи йому чіткі вказівки про заборону кровозмішування, одруженням між родичами.

В цій книзі також зустрічаються настанови стосовно жінок священників, яким заборонялося одружуватись з аморальними та блудливими жінками (Лев 20:7).

У Новому Завіті шлюбний союз чоловіка і жінки освячує сам Ісус Христос своєю присутністю на весіллі у Кані Галілейській. До речі, саме там Христос здійснив своє перше чудо - перетворення води на вино показово, що це не було зцілення оздоровлення, а перетворення води на вино. Можна припустити що, Христос проявив співчуття та милосердя  до подружньої пари наречений якої через бідність не зміг приготувати достатньої кількості вина, бо воно закінчилось посередині весілля. 

Мабуть, не треба пояснювати, яке буде весілля, коли закінчиться вино під час свята. Отож, щоб для молодих свято і радість продовжилася Христос робить це чудо. і  також навчає кажучи:

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством…» (Лк. 21:34).

Новозавітна ідея шлюбу однозначна - коли  одного разу взявши шлюб, подружжя обов'язково створює союз між собою:

"Тим то немає вже двох, але одне тіло" (Мк. 10,8), Тобто  до шлюбу було два «Я», а  в шлюбі тільки одне.

Можливо знання цієї цитати та розуміння її що при спірних ситуацій  в шлюбі іноді  боротьба зі своїм Его або гординею - зберегла кілька сімей - «Отже, що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає» (Мф. 19:4-6). 

Так, як в ті часи на Близькому Сході жінка вважалася слабшою від чоловіка, то також знаходимо вказівки ставлення чоловіків до жінок:

«Чоловіки, так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємиці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви.

Нарешті ж, будьте всі однодумні, спочутливі, братолюбні, милосердні, покірливі» (1 Петра 3:7-8).

Давня Церква довго не знала спеціального чину вінчання. Про шлюбні традиції згадує Тертуліан (3 ст.) Тодішнє таїнство шлюбу полягало в благословенні та короткій молитві єпископа, спільну участь нареченого й нареченої в Євхаристії (спільне причащання Тіла і Крові Христових).

Св. Іван Золотоустий (404 рік) посилається на цивільний закон, де визначає шлюб, як «ніщо інше, як об’єднання і співжиття».  Окремий чин вінчання є досить пізнього походження та відомий не раніше IX століття.

Враховуючи вплив на ранньохристиянські  весільні обряди греко-римської традиції  на Лаодикійському соборі (363 р.) з’являється таке правило: «Не подобає християнам, що ходять на весілля, скакати чи танцювати, але скромно вечеряти та обідати, як личить християнам».

Для нашого часу це правило видається трішки дивним і яке важко дотриматись, але тепер ми розуміємо, що власне весілля має двоскладність в Таїнстві шлюбу – християнська складова та обрядово-бенкетна увібрала язичницькі елементи.

До вінчання підходять по-різному: хтось одружується обов’язково при звершенні Таїнстві шлюбу твердо вірячи у Господнє благословіння їхнього союзу, а хтось до цього ставиться як до древніх  традицій, які слід виконувати «бо годиться».

Але, якщо людина ідентифікує себе християнином тої чи іншої конфесії, то вона повинна підходити осмислено до всіх аспектів своєї віри: вивчаючи, розуміючи та виконуючи. 

Антоній Сурожський повчав:

«Той хто вірує в Ісуса Христа буде шукати здійснення шлюбу за тими зразками, які нам дає Церква, де шлюб являється єдністю та образом вічного життя».


01.11.2023 Роман Тадра 5617
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699