Біблійне вчення про шлюб

В певний період життя людина підходить до питання створення сім’ї.

З точки зору християнства, початок створення сім'ї потребує певного узаконення: дозволу - благословіння від батьків та благословіння - освячення Богом у таїнстві шлюбу.

З християнської точки зору шлюб/сім'я як союз між одним чоловіком та однією жінкою закладений на початку створення людини в Едемському саду, де Бог дав в допомогу Адаму жінку створену з однієї сутності (Бут2:18). Сказав Господь:

«Плодіться і розмножуйтесь, і наповнюйте землю і володійте нею» (Бут. 1:28).

Створення жінки з ребра Адама ні в якому разі не применшує її, як це люблять жартувати в народі, а навпаки показує, що вони одна плоть – єдині.

Після створення, ми бачимо, що Господь говорить:

«Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом.» (Бут.2:24).

Можливо, ця цитата описує здорові стосунки в сім'ї, коли чоловік з жінкою виходять з впливу своїх батьків, і присвячують своє життя одне одному, будують власну модель взаємовідносин в сім’ї.

Місцями в Біблії згадується багатоженство, яке здебільшого практикувались у сусідніх язичницьких народів і якщо прямо ця практика стосунків не засуджувалась, то моногамність вважалася як єдино здоровою моделлю шлюбу. Моногамність у Старому Завіті символізує відносини Бога зі своїм народом.

Згодом з’являються закони, які регулюють шлюбні стосунки.

Мойсей встановлює закони, які обмежують шлюб між родичами, саме ці закони були доволі суворими порівняно з сусідніми полігамними народами.

В Біблії натрапляємо на випадки полігамії та кровозмішування окремих постатей в патріархальний період, які ймовірно потрапили під вплив традицій сусідніх племен чи народів.

Так, Авраам був одружений зі своєю сестрою (Бут 20:12), батько Мойсея був одружений зі своєю тіткою (Вих 6:20). У вісімнадцятому розділі книги Левит Господь звертається до Мойсея даючи йому чіткі вказівки про заборону кровозмішування, одруженням між родичами.

В цій книзі також зустрічаються настанови стосовно жінок священників, яким заборонялося одружуватись з аморальними та блудливими жінками (Лев 20:7).

У Новому Завіті шлюбний союз чоловіка і жінки освячує сам Ісус Христос своєю присутністю на весіллі у Кані Галілейській. До речі, саме там Христос здійснив своє перше чудо - перетворення води на вино показово, що це не було зцілення оздоровлення, а перетворення води на вино. Можна припустити що, Христос проявив співчуття та милосердя  до подружньої пари наречений якої через бідність не зміг приготувати достатньої кількості вина, бо воно закінчилось посередині весілля. 

Мабуть, не треба пояснювати, яке буде весілля, коли закінчиться вино під час свята. Отож, щоб для молодих свято і радість продовжилася Христос робить це чудо. і  також навчає кажучи:

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством…» (Лк. 21:34).

Новозавітна ідея шлюбу однозначна - коли  одного разу взявши шлюб, подружжя обов'язково створює союз між собою:

"Тим то немає вже двох, але одне тіло" (Мк. 10,8), Тобто  до шлюбу було два «Я», а  в шлюбі тільки одне.

Можливо знання цієї цитати та розуміння її що при спірних ситуацій  в шлюбі іноді  боротьба зі своїм Его або гординею - зберегла кілька сімей - «Отже, що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає» (Мф. 19:4-6). 

Так, як в ті часи на Близькому Сході жінка вважалася слабшою від чоловіка, то також знаходимо вказівки ставлення чоловіків до жінок:

«Чоловіки, так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємиці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви.

Нарешті ж, будьте всі однодумні, спочутливі, братолюбні, милосердні, покірливі» (1 Петра 3:7-8).

Давня Церква довго не знала спеціального чину вінчання. Про шлюбні традиції згадує Тертуліан (3 ст.) Тодішнє таїнство шлюбу полягало в благословенні та короткій молитві єпископа, спільну участь нареченого й нареченої в Євхаристії (спільне причащання Тіла і Крові Христових).

Св. Іван Золотоустий (404 рік) посилається на цивільний закон, де визначає шлюб, як «ніщо інше, як об’єднання і співжиття».  Окремий чин вінчання є досить пізнього походження та відомий не раніше IX століття.

Враховуючи вплив на ранньохристиянські  весільні обряди греко-римської традиції  на Лаодикійському соборі (363 р.) з’являється таке правило: «Не подобає християнам, що ходять на весілля, скакати чи танцювати, але скромно вечеряти та обідати, як личить християнам».

Для нашого часу це правило видається трішки дивним і яке важко дотриматись, але тепер ми розуміємо, що власне весілля має двоскладність в Таїнстві шлюбу – християнська складова та обрядово-бенкетна увібрала язичницькі елементи.

До вінчання підходять по-різному: хтось одружується обов’язково при звершенні Таїнстві шлюбу твердо вірячи у Господнє благословіння їхнього союзу, а хтось до цього ставиться як до древніх  традицій, які слід виконувати «бо годиться».

Але, якщо людина ідентифікує себе християнином тої чи іншої конфесії, то вона повинна підходити осмислено до всіх аспектів своєї віри: вивчаючи, розуміючи та виконуючи. 

Антоній Сурожський повчав:

«Той хто вірує в Ісуса Христа буде шукати здійснення шлюбу за тими зразками, які нам дає Церква, де шлюб являється єдністю та образом вічного життя».


01.11.2023 Роман Тадра 2123
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

1579 4
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3553
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

3948
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5044
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4546
20.10.2023
Тетяна Дармограй

Як українські енергетики провели наймасштабнішу за всю історію незалежності ремонтну кампанію на енергооб’єктах та чи можливі відключення світла взимку — дізнавалась Фіртка.   

4748

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

175

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

888

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1330

На основі праць російських істориків минулого і сучасності демонструється, як з допомогою брехні, фейків і маніпуляцій російською церквою і пропагандистами створювався героїчний образ Олександра Невського. 

2086
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

108
26.11.2023

Реформа шкільного харчування: найближчим часом громади мають розробити локальну стратегію та місцевий план реалізації змін до 2027 року.  

571
20.11.2023

З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції, а також виникає загроза епідемії грипу та коронавірусної інфекції.  

1975
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

501
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5104
16.11.2023

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

19898
11.11.2023

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

7170
26.11.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

1698
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

939
15.11.2023

Власне виробництво зброї в Україні є пріоритетом.  

2554
11.11.2023

У ВР зареєстрували шість проєктів постанов про скасування рішення щодо ухвалення закону №10037, згідно з яким податок на доходи фізосіб з забезпечення військових переспрямують з місцевих до держбюджету.  

2819