Біблійне вчення про шлюб

В певний період життя людина підходить до питання створення сім’ї.

З точки зору християнства, початок створення сім'ї потребує певного узаконення: дозволу - благословіння від батьків та благословіння - освячення Богом у таїнстві шлюбу.

З християнської точки зору шлюб/сім'я як союз між одним чоловіком та однією жінкою закладений на початку створення людини в Едемському саду, де Бог дав в допомогу Адаму жінку створену з однієї сутності (Бут2:18). Сказав Господь:

«Плодіться і розмножуйтесь, і наповнюйте землю і володійте нею» (Бут. 1:28).

Створення жінки з ребра Адама ні в якому разі не применшує її, як це люблять жартувати в народі, а навпаки показує, що вони одна плоть – єдині.

Після створення, ми бачимо, що Господь говорить:

«Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, і стануть вони одним тілом.» (Бут.2:24).

Можливо, ця цитата описує здорові стосунки в сім'ї, коли чоловік з жінкою виходять з впливу своїх батьків, і присвячують своє життя одне одному, будують власну модель взаємовідносин в сім’ї.

Місцями в Біблії згадується багатоженство, яке здебільшого практикувались у сусідніх язичницьких народів і якщо прямо ця практика стосунків не засуджувалась, то моногамність вважалася як єдино здоровою моделлю шлюбу. Моногамність у Старому Завіті символізує відносини Бога зі своїм народом.

Згодом з’являються закони, які регулюють шлюбні стосунки.

Мойсей встановлює закони, які обмежують шлюб між родичами, саме ці закони були доволі суворими порівняно з сусідніми полігамними народами.

В Біблії натрапляємо на випадки полігамії та кровозмішування окремих постатей в патріархальний період, які ймовірно потрапили під вплив традицій сусідніх племен чи народів.

Так, Авраам був одружений зі своєю сестрою (Бут 20:12), батько Мойсея був одружений зі своєю тіткою (Вих 6:20). У вісімнадцятому розділі книги Левит Господь звертається до Мойсея даючи йому чіткі вказівки про заборону кровозмішування, одруженням між родичами.

В цій книзі також зустрічаються настанови стосовно жінок священників, яким заборонялося одружуватись з аморальними та блудливими жінками (Лев 20:7).

У Новому Завіті шлюбний союз чоловіка і жінки освячує сам Ісус Христос своєю присутністю на весіллі у Кані Галілейській. До речі, саме там Христос здійснив своє перше чудо - перетворення води на вино показово, що це не було зцілення оздоровлення, а перетворення води на вино. Можна припустити що, Христос проявив співчуття та милосердя  до подружньої пари наречений якої через бідність не зміг приготувати достатньої кількості вина, бо воно закінчилось посередині весілля. 

Мабуть, не треба пояснювати, яке буде весілля, коли закінчиться вино під час свята. Отож, щоб для молодих свято і радість продовжилася Христос робить це чудо. і  також навчає кажучи:

«Уважайте ж на себе, щоб ваші серця не обтяжувалися ненажерством та п'янством…» (Лк. 21:34).

Новозавітна ідея шлюбу однозначна - коли  одного разу взявши шлюб, подружжя обов'язково створює союз між собою:

"Тим то немає вже двох, але одне тіло" (Мк. 10,8), Тобто  до шлюбу було два «Я», а  в шлюбі тільки одне.

Можливо знання цієї цитати та розуміння її що при спірних ситуацій  в шлюбі іноді  боротьба зі своїм Его або гординею - зберегла кілька сімей - «Отже, що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає» (Мф. 19:4-6). 

Так, як в ті часи на Близькому Сході жінка вважалася слабшою від чоловіка, то також знаходимо вказівки ставлення чоловіків до жінок:

«Чоловіки, так само живіть разом із дружинами за розумом, як зо слабішою жіночою посудиною, і виявляйте їм честь, бо й вони є співспадкоємиці благодаті життя, щоб не спинялися ваші молитви.

Нарешті ж, будьте всі однодумні, спочутливі, братолюбні, милосердні, покірливі» (1 Петра 3:7-8).

Давня Церква довго не знала спеціального чину вінчання. Про шлюбні традиції згадує Тертуліан (3 ст.) Тодішнє таїнство шлюбу полягало в благословенні та короткій молитві єпископа, спільну участь нареченого й нареченої в Євхаристії (спільне причащання Тіла і Крові Христових).

Св. Іван Золотоустий (404 рік) посилається на цивільний закон, де визначає шлюб, як «ніщо інше, як об’єднання і співжиття».  Окремий чин вінчання є досить пізнього походження та відомий не раніше IX століття.

Враховуючи вплив на ранньохристиянські  весільні обряди греко-римської традиції  на Лаодикійському соборі (363 р.) з’являється таке правило: «Не подобає християнам, що ходять на весілля, скакати чи танцювати, але скромно вечеряти та обідати, як личить християнам».

Для нашого часу це правило видається трішки дивним і яке важко дотриматись, але тепер ми розуміємо, що власне весілля має двоскладність в Таїнстві шлюбу – християнська складова та обрядово-бенкетна увібрала язичницькі елементи.

До вінчання підходять по-різному: хтось одружується обов’язково при звершенні Таїнстві шлюбу твердо вірячи у Господнє благословіння їхнього союзу, а хтось до цього ставиться як до древніх  традицій, які слід виконувати «бо годиться».

Але, якщо людина ідентифікує себе християнином тої чи іншої конфесії, то вона повинна підходити осмислено до всіх аспектів своєї віри: вивчаючи, розуміючи та виконуючи. 

Антоній Сурожський повчав:

«Той хто вірує в Ісуса Христа буде шукати здійснення шлюбу за тими зразками, які нам дає Церква, де шлюб являється єдністю та образом вічного життя».


01.11.2023 Роман Тадра 3560
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2311 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1643
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5435
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15569 13
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3742 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3580

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

349

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

388

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1515

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2863
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

2369
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

493
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1660
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

894
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

644
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

795
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1144
20.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22079
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

223
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

629
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

618 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

1094 1