«Залізти в душу» або як російська держава взяла під контроль таїнства сповіді та покаяння

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?

Можна припустити, що це пов’язано з історичним періодом, коли українське православ’я було поглинуте російською церквою та відповідно керувалось держслужбовцями, а не патріархом.

Сповідь та причастя – це два ключові таїнства духовного життя вірянина. Вони сформовані ще в ранній християнській церкві. Це таїнство має глибоке сакральне значення, і потребує внутрішнього духовного  бажання людини - адже за вченням  католицької та православної церкви  через них відбувається єднання з Богом.

У практикуючих християн, вірян православної церкви іноді можна зауважити  думку про нерозривність таїнств покаяння (сповідь) та причастя, і певне формальне відношення до них.

Церква вчить, що віряни повинні сповідатися декілька разів на рік. Особливо під час посту чи  на передодні великих свят (Пасха, Різдво) та особливих подій в житті людини (Вінчання).

Винятковою і центральною умовою покаяння є внутрішній поклик душі, бажання змінитися, адже власне покаяння   грецькою - «метаноя» - «переміна думок».

Але, насправді таке важливе таїнство в житі вірянина перетворюється на просту формальність з відсутністю справжнього сенсу. 

Можна припустити, що це відбулося від певної формалізації цих таїнств, спричинене політикою царя в синодальний період (1721-1822 рр.).

Коли церквою керував не патріарх, а «Святійший правлячий синод» на чолі з оберпрокурором, фактично урядом, який підпорядковувався імператору.

У 1721 році з’являється «Духовний регламент»  - укази царя Петра I, які регламентували повсякденне парафіяльне життя церкви.

Таким чином управління Церквою стало не соборно-церковним, а державним. 

В указі, який виданий 16 липня 1722 року перераховувалися усі свята, коли слід обов’язково відвідувати храми. А священники повинні були слідкувати за тим «щоб селяни в недільні та святкові дні не працювали, а ходили до церкви і не відволікались на інші справи під час служби». 

Такими законами людей просто заганяли до церкви. З такими законами про якесь справжнє духовне парафіяльне життя не могло йтися, адже люди фактично відбували панщину тільки в церкві, а не на полі.

Вислів «залізти в душу» в той період набув буквального значення, адже видавалися укази і були розроблені спеціальні заходи для того, щоб люди старанно ходили на сповідь.

Священників зобов’язували вести книгу обліку сповідників і причасників, а також розкривати таємницю сповіді та звітувати «на гору», якщо почуте на ній стосується заколоту проти царя або держави.

Для тих священників, які не розкривали таємницю сповіді  було покарання: позбавлення сану та світський суд.

З роками  сформувалася думка про нерозривність цих таїнств спричинена недолугими законами.

Для тих, хто не приходив на сповідь і причастя передбачався штраф у вигляді  подвійного подушного податку.

Таким чином таїнства сповіді та причастя перетворили на джерело поповнення державної скарбниці, а також основою для державного та церковного контролю за віросповіданням людей.

Звісно що такий тотальний контроль держави над сакральним порушував не тільки богословські норми, але й моральні й з роками тільки породжував формальне відношення до таїнств та недовіру до священників.

Отож, відбулася формалізація сакрального та недовіра до Церкви, яка відчувається крізь роки.


20.03.2025 Роман Тадра 1444
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1134
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3281
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5044
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1439
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1688
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1957

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

319

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

637

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1444

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1528
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

534
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2240 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2065
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4674
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

530
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8220
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3514
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

407
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

178
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

521
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

676 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

866