Релігійне підгрунтя святкування Нового року

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

У дохристиянський період святкування Нового року збігалося з часом відновлення природи й початком землеробського періоду, що припадало на початок весни. І супроводжувалися ритуальними жертвопринесеннями та обрядами богам.

Найвідоміші та водночас найдревніші згадки святкування Нового року походять з Єгипту та Межиріччя. Ритуальні жертвопринесення богам супроводжувалися веселощами, карнавалами та маскарадами.

Європейські країни, які з’явились на залишках давньоримської імперії та є спадкоємницями греко-римської культури та традицій в цілому успадкували цю дату святкування.

У Давньому Римі початком року вважався березень, бо він збігався з початком польових робіт. В 153 році до н.е. римський цар Нума Помпілій затвердив святкування Нового року 1 січня на честь  бога Януса, в честь якого і названий зимовий місяць Ianuarius (січень).  

Трохи згодом в середньовічній Європі протягом певного періоду початок Нового року приурочували до Різдва Христового 25 грудня (Велика Британія, Франція, Німеччина, Іспанія). 

Тільки протягом XVI-XVII ст.  більшість країн перейшли на  традицію святкування 1 січня.

В Україні землі якої входили до Великого князівства Литовського, а потім до складу Речі Посполитої з 1632 року встановили  святкування Нового Року на 1 січня.

Святкування Нового року протягом тривалого часу на Русі, а потім в Україні відбувалися на початку березня. Цей факт підтверджують українські щедрівки – величальні обрядові пісні, де бажають добробуту родині, багатого урожаю тощо. Тому і в текстах щедрівок знаходимо «прилетіла ластівочка», «ой, сивая зозуленька».

Мабуть, важко цих птахів зустріти в січні. Отож, бачимо що Новий рік українців починався на початку весни та супроводжувався  обрядово-релігійними піснями, пов'язаними із культом землеробства.

Тільки згодом в часи перебування України під владою різних імперій ми почали святкувати Новий рік 1 січня, а в період зміни календаря більшовицькою владою з’явилося це покруч-свято - Старий новий рік.

Відколи радянський союз  перейшов на григоріанський календар у 1924 році церковне життя продовжило дотримуватися юліанського календаря і Різдво Христове почали святкувати 7 січня.

Святкування Нового року припадало на різдвяний піст. Цією ситуацією скористалась  радянська влада для підсилення своєї антирелігійної боротьби, культивуючи святкування Нового року, щоб затьмарити та  применшити важливість Різдва.  

Звичне нам святкування Нового року було сформоване радянською владою за допомогою кіно та телебачення з 60-х років. За допомогою таких фільмів та телепередач: «Карнавальна ніч» (1956 р.), «Блакитний вогник» (1962 р.), «Іронія долі або з легкою парою» (1975) весь цей безглуздий ажіотаж довкола святкування Нового року з обов’язковими «новогодніми огоньками», «олів’є», «дєдом морозом» і «льогким паром» повинно було затьмарити народні традиції святкування Різдва, намагаючись виставити їх сільськими та простонародними.

І багато людей роками, дивлячись ці московські новорічні шоу, намагалися наслідувати їх. 

Методичне нав'язування радянського святкування не пройшло безслідно, адже і в наш час знаходяться любителі цього радянського новорічного  сміття.

Фактично українське село зберегло традиції святкувань різдвяно-новорічних свят з відповідними обрядовими піснями та традиціями, бо росіяни нав'язали нам чергову пиятику прикрашену гірляндами.  

Для багатьох культур зустріч Нового Року — це час переосмислення вчинків та життя року, що минає та подяка Богу, молитва та надія на покращення життя у році Новому.

Не випадково Св. Іван Золотоустий у своєму «слові на новий рік» зачіпає не лише проблему марновірства, але й непоміркованості у спиртному, адже “радість буває не від пияцтва, але від духовної молитви, не від вина, але від повчального слова”.

І цим дає християнам усіх наступних поколінь настанову щодо святкування Нового року.


23.12.2024 Роман Тадра 1275
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2404
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1532 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3619
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5387
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2032

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

110

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

454
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

611
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

701
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2