Богослужбові кольори: їх символізм та значення у Візантійській та Латинській християнських традиціях

Традиційне християнство візантійського і латинського обрядів має багатовікову традицію богослужіння, яке наповнене глибоким символізмом.

Одним з таких символів є колір богослужбового одягу священників, який привідкриває завісу сенсу події чи свята. Можна зауважити велике різноманіття кольорів вбрання священників та храму. Кожен колір має свій символ або смислове навантаження і відповідає конкретному святу.

Канон богослужбового одягу або облачення складається з білого кольору (символізує божественне несотворене світло) та семи основних кольорів спектру сонячного світла, з яких складається білий колір. Впродовж літургічного року священник одягає вбрання від білого до темно-фіолетового кольору.

У візантійській традиції немає   універсальної системи кольорів, а офіційні книги візантійської традиції вказують лише на те, що колір повинен бути «світлим» або «темним». Слов’янські православні церкви та греко-католицькі під впливом західних традицій прийняли власний цикл літургійних кольорів.

Білий колір – найурочистіший, він є символом несотвореного Божественного Світла. Усі Господні  свята(Різдво Христове, Богоявлення, Стрітення, Преображення, Вознесіння), Лазарєва та Страсна субота, пам'ять нетлінних Ангельських сил) проходять у білому кольорі. Священнослужителі також використовують білі вбрання під час обрядів: вінчання, хрещення та всіх заупокійних служб.

Жовтий та золотий – кольори величі та слави, царський колір. Вони вважаються основними богослужбовими кольорами. Також використовуються в дні пам'яті пророків, апостолів та святителів.

Блакитний колір – колір неба,  чистоти та непорочності – Діви Марії, яка в утробі носить Христа. Використовується під час Богородичних свят.

Зелений колір - колір преподобного, що символізує вічне життя. Його носять у день Святої Трійці, Святого Духа, Вербну неділю та Дні пам'яті святих.

Фіолетовий колір(запозичений з католицизму) – вважається кольором Хреста. Він містить два кольори: червоний (кров) та синій (небо), вказуючи на те, що смерть Христа на хресті відкрила шлях на небо. У ньому служать у дні пам'яті Хреста, Суботи та Воскресіння Великого посту, першого і другого здобуття глави Іоанна Предтечі

Чорний колір - символізує смирення, зречення світської метушні, смерть, жалоба.

Різноманіття богослужбових кольорів у латинській традиції Католицької Церкви, були згадані папою Інокентієм ІІІ, який у трактаті «De sacro altaris mysterio» (1198) описав застосування чотирьох кольорів: білого, червоного, чорного й зеленого. Також використовується: білий, срібний, золотий червоний, зелений, чорний, фіолетовий і рожевий.

Білий колір традиційно символізує правду, Євангеліє, світло, чистоту, радість, святковий настрій. Використовується у богослужіннях великоднього й різдвяного періоду.

Зелений колір - символізує спокій і молодість, свіжість та відновлення, природну весну й надію використовується у звичайний період, а також на свято Трійці та Тіла Христового, у Великодній період.

Червоний – це колір мучеництва й вогню, традиційного символу Святого Духа. Його використовують в урочистість зіслання Святого Духа, урочистості та свята Господні, пов’язані із страстями Христовими, і в богослужіннях на честь святих мучеників.

Фіолетовий колір пом’якшує виражений чорним аспект жалоби та покути, символізує каяття, аскезу, покору, молитовне очікування. Його застосовують під час Адвенту й Великого посту, а також у поминальних богослужіннях.

Рожевий колір – це радість, що перериває покутну дисципліну, втіха від присутності Господа й надходження Різдва та Великодня. Його використовують лише двічі за літургійний рік: у третю неділю Адвенту (Gaudete) і четверту – Великого Посту (Laetare).

Золотий - кольори величі та слави, царський колір використовуються на великих урочистих богослужіннях.

Загалом символіка кольорів схожа в обох Церквах. Відмінності трапляються у застосуванні, наприклад, православні заупокійні служби служать у білому кольорі, це символ надії на воскресіння душі та вічного життя, а католики використовують при тих самих богослужіннях чорні або фіолетові ризи акцентуючи на скорботі та смутку.

Також православні на Великдень можуть використовувати: білий, тому що це Господнє свято, золотий - велич свята, та червоний - за легендою яйце в руках Марії Магдалини стало червоним на очах імператора Тиберія.

Символіка кольорів пов’язана зі спектром світла/білого  згідно, що символізує нестворене світло Бога, що включає всі інші кольори.  З цих трьох кольорів є «нествореними» (червоний, жовтий і синій), а решта чотири (оранжевий, зелений, синій, фіолетовий) — створені з перших трьох (символ і створення нествореної Трійці).


20.01.2024 Роман Тадра 2426
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5199 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20292 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496