Богослужбові кольори: їх символізм та значення у Візантійській та Латинській християнських традиціях

Традиційне християнство візантійського і латинського обрядів має багатовікову традицію богослужіння, яке наповнене глибоким символізмом.

Одним з таких символів є колір богослужбового одягу священників, який привідкриває завісу сенсу події чи свята. Можна зауважити велике різноманіття кольорів вбрання священників та храму. Кожен колір має свій символ або смислове навантаження і відповідає конкретному святу.

Канон богослужбового одягу або облачення складається з білого кольору (символізує божественне несотворене світло) та семи основних кольорів спектру сонячного світла, з яких складається білий колір. Впродовж літургічного року священник одягає вбрання від білого до темно-фіолетового кольору.

У візантійській традиції немає   універсальної системи кольорів, а офіційні книги візантійської традиції вказують лише на те, що колір повинен бути «світлим» або «темним». Слов’янські православні церкви та греко-католицькі під впливом західних традицій прийняли власний цикл літургійних кольорів.

Білий колір – найурочистіший, він є символом несотвореного Божественного Світла. Усі Господні  свята(Різдво Христове, Богоявлення, Стрітення, Преображення, Вознесіння), Лазарєва та Страсна субота, пам'ять нетлінних Ангельських сил) проходять у білому кольорі. Священнослужителі також використовують білі вбрання під час обрядів: вінчання, хрещення та всіх заупокійних служб.

Жовтий та золотий – кольори величі та слави, царський колір. Вони вважаються основними богослужбовими кольорами. Також використовуються в дні пам'яті пророків, апостолів та святителів.

Блакитний колір – колір неба,  чистоти та непорочності – Діви Марії, яка в утробі носить Христа. Використовується під час Богородичних свят.

Зелений колір - колір преподобного, що символізує вічне життя. Його носять у день Святої Трійці, Святого Духа, Вербну неділю та Дні пам'яті святих.

Фіолетовий колір(запозичений з католицизму) – вважається кольором Хреста. Він містить два кольори: червоний (кров) та синій (небо), вказуючи на те, що смерть Христа на хресті відкрила шлях на небо. У ньому служать у дні пам'яті Хреста, Суботи та Воскресіння Великого посту, першого і другого здобуття глави Іоанна Предтечі

Чорний колір - символізує смирення, зречення світської метушні, смерть, жалоба.

Різноманіття богослужбових кольорів у латинській традиції Католицької Церкви, були згадані папою Інокентієм ІІІ, який у трактаті «De sacro altaris mysterio» (1198) описав застосування чотирьох кольорів: білого, червоного, чорного й зеленого. Також використовується: білий, срібний, золотий червоний, зелений, чорний, фіолетовий і рожевий.

Білий колір традиційно символізує правду, Євангеліє, світло, чистоту, радість, святковий настрій. Використовується у богослужіннях великоднього й різдвяного періоду.

Зелений колір - символізує спокій і молодість, свіжість та відновлення, природну весну й надію використовується у звичайний період, а також на свято Трійці та Тіла Христового, у Великодній період.

Червоний – це колір мучеництва й вогню, традиційного символу Святого Духа. Його використовують в урочистість зіслання Святого Духа, урочистості та свята Господні, пов’язані із страстями Христовими, і в богослужіннях на честь святих мучеників.

Фіолетовий колір пом’якшує виражений чорним аспект жалоби та покути, символізує каяття, аскезу, покору, молитовне очікування. Його застосовують під час Адвенту й Великого посту, а також у поминальних богослужіннях.

Рожевий колір – це радість, що перериває покутну дисципліну, втіха від присутності Господа й надходження Різдва та Великодня. Його використовують лише двічі за літургійний рік: у третю неділю Адвенту (Gaudete) і четверту – Великого Посту (Laetare).

Золотий - кольори величі та слави, царський колір використовуються на великих урочистих богослужіннях.

Загалом символіка кольорів схожа в обох Церквах. Відмінності трапляються у застосуванні, наприклад, православні заупокійні служби служать у білому кольорі, це символ надії на воскресіння душі та вічного життя, а католики використовують при тих самих богослужіннях чорні або фіолетові ризи акцентуючи на скорботі та смутку.

Також православні на Великдень можуть використовувати: білий, тому що це Господнє свято, золотий - велич свята, та червоний - за легендою яйце в руках Марії Магдалини стало червоним на очах імператора Тиберія.

Символіка кольорів пов’язана зі спектром світла/білого  згідно, що символізує нестворене світло Бога, що включає всі інші кольори.  З цих трьох кольорів є «нествореними» (червоний, жовтий і синій), а решта чотири (оранжевий, зелений, синій, фіолетовий) — створені з перших трьох (символ і створення нествореної Трійці).


20.01.2024 Роман Тадра 6232
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

974
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2000 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

921
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2858
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1959
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3232

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

729

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

905

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1320

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1926
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26144 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

615
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

821
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2706
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1083
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

804
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1061
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1040
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3925
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

917
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1498
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1276 1