День Святого Валентина: маркетинг у християнській обгортці

До цього свята можна ставитись по-різному, хтось святкує, хтось ігнорує, а дехто відверто зневажає. Але  в період глобалізації та інтернету його важко  не зауважувати.

День св. Валентина - свято кохання і закоханих просто вдерлося  в наш інфопростір, а також і  у життя. 

У більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні, місто розташоване неподалік Риму, який жив у III столітті.

Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.

День святого Валентина 14 лютого є неофіційним святом усіх закоханих. Легенда говорить, що Валентин таємно вінчав/одружував римських воїнів, за що був засуджений і ув’язнений.

Цікавим є факт, що в роки існування Валентина ще не існувало чину вінчання.

Але окрім мученицької смерті св. Валентина у цей день відзначалось інше – язичницьке свято.

За гіпотезою французького історика Луї-Себастьяна Тіллемона (17 ст.) у Римській імперії цього дня святкували Луперкалії „Lupercalia” (від лат. lupo – вовчиця).

Святкування розпочинались біля підніжжя Палатинського пагорбу, де за легендою вовчиця вигодувала засновників Риму – Ромула і Рему.

Тут звершувались жертвоприношення. Два оголених молодики вбивали козу, після чого з її шкіри нарізувались тоненькі паски, які називались – „фебруа” (звідти і назва зимового місяця february – лютий).

Далі хлопці голяком бігали містом і шмагали дівчат ремінцями із сирої козячої шкіри.

Жінки ж підставляли оголені плечі та груди, вважаючи, що удари зроблять їх коханими та жаданими, а згодом подарують їм легкі пологи та багате потомство.

З точки зору християнської  моралі це було свято вільних статевих  стосунків, і тому у 494 р. папа Гелласій I  намагається заборонити Луперкалії.

Традиція святкування Дня Валентина як «свята закоханих» закріпилась під впливом англійської літератури XVII ст.

В сьогоднішньому вигляді свято має зовсім інший характер, але по своїй суті трішки нагадує язичницький варіант з вільним коханням, прикрашене християнською легендою.

У XX ст. маркетологи та масова культура, власне, поєднала пам'ять християнського святого з язичницькими мотивами, які були поширені раніше, а згодом перетворила це ще і на комерцію, спонукаючи купувати подарунки.

Існує версія, що одна з американських шоколадних фабрик, яка переживала не найкращі часи почала виготовляти шоколадні сердечка до дня Валентина і цей маркетинговий хід врятував її від банкрутства.

За даними Національної асоціації кондитерів  92% американців святкують День Святого Валентина з шоколадом і цукерками.

Згідно зі статистичними даними Міжнародного республіканського інституту, на які посилається торгівельна група, це свято становить близько 4 мільярдів доларів продажів.

За даними платформи з доставлення Instacart, шоколадні цукерки є найімовірнішим товаром, який можна купити у День Святого Валентина.

Виробники солодощів акцентують особливу увагу на виробництві високоякісних подарункових коробок шоколаду. Марк Уейкфілд, старший віцепрезидент із маркетингу Ferrero сказав, що вони зазвичай готуються до Дня Святого Валентина за 15 місяців наперед.

Упакування є одним із факторів, які допомогли Ferrero збільшити свою частку ринку до Дня святого Валентина. Зі слів Уейкфілда бренди преміального шоколаду компанії — Ferrero Rocher і Fannie May — продали шоколадних цукерок на суму 57 мільйонів доларів під час Дня святого Валентина 2022 року. Це становить 17% зростання порівняно з показниками 2021 року.

Ferrero проводить багато досліджень щодо того, що споживачі шукають у День Святого Валентина.

Частина цього ґрунтується на емоціях, які споживачі сподіваються передати своїми солодощами до Дня святого Валентина.

Але, він також базується на типах цукерок, які шукають споживачі.

Отож, це свято  попкультури загорнуте у християнську обгортку.

Святкувати чи ні -  це особиста справа кожного.

Можливо цей день допомагає сором’язливим людям впевненіше заявити про свої почуття.

Але здоровий глузд говорить, що не потрібно чекати одного дня в році, щоб сказати про свої почуття коханій людині, для цього ми маємо 24 години та 365 днів у році.


01.02.2024 Роман Тадра 1372
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

511
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5218
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1427
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2569
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3958

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

350

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1181

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1023

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

944
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

260
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10635
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

336
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

602
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1426
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

295
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

203
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1008
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877