До цього свята можна ставитись по-різному, хтось святкує, хтось ігнорує, а дехто відверто зневажає. Але в період глобалізації та інтернету його важко не зауважувати.
День св. Валентина - свято кохання і закоханих просто вдерлося в наш інфопростір, а також і у життя.
У більшості переказів та легенд його "винуватцем" називають ранньохристиянського мученика Валентина — єпископа з італійського міста Терні, місто розташоване неподалік Риму, який жив у III столітті.
Згідно з цією версією, святкування Дня закоханих почалося в Римській імперії у 270 році за часів царювання Клавдія II (268-270 рр.). Під час ведення війни Клавдій начебто не хотів, щоб солдати вступали в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом.
День святого Валентина 14 лютого є неофіційним святом усіх закоханих. Легенда говорить, що Валентин таємно вінчав/одружував римських воїнів, за що був засуджений і ув’язнений.
Цікавим є факт, що в роки існування Валентина ще не існувало чину вінчання.
Але окрім мученицької смерті св. Валентина у цей день відзначалось інше – язичницьке свято.
За гіпотезою французького історика Луї-Себастьяна Тіллемона (17 ст.) у Римській імперії цього дня святкували Луперкалії „Lupercalia” (від лат. lupo – вовчиця).
Святкування розпочинались біля підніжжя Палатинського пагорбу, де за легендою вовчиця вигодувала засновників Риму – Ромула і Рему.
Тут звершувались жертвоприношення. Два оголених молодики вбивали козу, після чого з її шкіри нарізувались тоненькі паски, які називались – „фебруа” (звідти і назва зимового місяця february – лютий).
Далі хлопці голяком бігали містом і шмагали дівчат ремінцями із сирої козячої шкіри.
Жінки ж підставляли оголені плечі та груди, вважаючи, що удари зроблять їх коханими та жаданими, а згодом подарують їм легкі пологи та багате потомство.
З точки зору християнської моралі це було свято вільних статевих стосунків, і тому у 494 р. папа Гелласій I намагається заборонити Луперкалії.
Традиція святкування Дня Валентина як «свята закоханих» закріпилась під впливом англійської літератури XVII ст.
В сьогоднішньому вигляді свято має зовсім інший характер, але по своїй суті трішки нагадує язичницький варіант з вільним коханням, прикрашене християнською легендою.
У XX ст. маркетологи та масова культура, власне, поєднала пам'ять християнського святого з язичницькими мотивами, які були поширені раніше, а згодом перетворила це ще і на комерцію, спонукаючи купувати подарунки.
Існує версія, що одна з американських шоколадних фабрик, яка переживала не найкращі часи почала виготовляти шоколадні сердечка до дня Валентина і цей маркетинговий хід врятував її від банкрутства.
За даними Національної асоціації кондитерів 92% американців святкують День Святого Валентина з шоколадом і цукерками.
Згідно зі статистичними даними Міжнародного республіканського інституту, на які посилається торгівельна група, це свято становить близько 4 мільярдів доларів продажів.
За даними платформи з доставлення Instacart, шоколадні цукерки є найімовірнішим товаром, який можна купити у День Святого Валентина.
Виробники солодощів акцентують особливу увагу на виробництві високоякісних подарункових коробок шоколаду. Марк Уейкфілд, старший віцепрезидент із маркетингу Ferrero сказав, що вони зазвичай готуються до Дня Святого Валентина за 15 місяців наперед.
Упакування є одним із факторів, які допомогли Ferrero збільшити свою частку ринку до Дня святого Валентина. Зі слів Уейкфілда бренди преміального шоколаду компанії — Ferrero Rocher і Fannie May — продали шоколадних цукерок на суму 57 мільйонів доларів під час Дня святого Валентина 2022 року. Це становить 17% зростання порівняно з показниками 2021 року.
Ferrero проводить багато досліджень щодо того, що споживачі шукають у День Святого Валентина.
Частина цього ґрунтується на емоціях, які споживачі сподіваються передати своїми солодощами до Дня святого Валентина.
Але, він також базується на типах цукерок, які шукають споживачі.
Отож, це свято попкультури загорнуте у християнську обгортку.
Святкувати чи ні - це особиста справа кожного.
Можливо цей день допомагає сором’язливим людям впевненіше заявити про свої почуття.
Але здоровий глузд говорить, що не потрібно чекати одного дня в році, щоб сказати про свої почуття коханій людині, для цього ми маємо 24 години та 365 днів у році.