Вживання їжі з кров’ю: старозавітні заборони та новозавітнє переосмислення

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

Кров’янка або кров’яна ковбаса манить і жахає водночас. Саме через наявність крові в складі цієї ковбаси від неї  відмовляються через релігійні переконання.

Їжа з кров’ю, або вживання крові в їжу -  явище притаманне багатьом народам світу і не тільки азійським, а й деяким європейським країнам.

Серед первісних племен та й деяких сучасних африканських вважається, якщо воїн або мисливець вип’є кров своєї здобичі, то він наповниться його життєдайною силою і стане сильніший.

Власне заборони на вживання крові в їжу містяться в аврамістичних релігіях (юдаїзм, християнство, іслам).

Ми розглянемо ці заборони на прикладі християнства, вони містяться у старозавітних текстах:

«Тільки м'яса з душею його, цебто з кров'ю його, не будете ви споживати. (9:14) в самій цитаті знаходиться пояснення заборони «в крові знаходиться душа тварини».

«Тільки крови не їстимеш, на землю виллєш її, як воду.» (Вт 12:16).

«Оце постанова вічна для ваших родів у всіх осадах ваших: жодного лою й жодної крови не будете їсти.» (Лев 3:17) -  вживання внутрішнього сала жиру євреям заборонялося з гігієнічних причин: в спекотній Палестині жир з кров’ю швидко псувалися.

Чи змінилося ставлення до вживання крові у їжу після Воскресіння  Христового в Новому Завіті?

Першу і мабуть, єдину згадку знаходимо в Діяннях Св. апостолів

«стримуватися від ідольських жертов та крови, і задушенини, та від блуду. Оберігаючись від того, ви зробите добре. Бувайте здорові!...» (діян 15:29).

Бачимо, що заборона вживання крові в Новому завіті повторюється. Також питання вживання крові в їжу піднімається на Трульському соборі (691-692рр) 63 правило якого говорить:

«Божественне Писання заповіло нам утримуватися від «ідоложертовного, і крови, і задушенини, і блуду» (Діян. 15, 29).

Тому тих, які, через сластолюбне черево, кров якої б то не було тварини, будь-яким чином майстерно готують для їжі, і так її їдять, визнали за благо піддавати єпитимії.

Якщо ж відтепер хтось їстиме кров тварин якимось чином, то клірик нехай буде виключений, а мирянин нехай буде відлучений».

Слід розуміти, що у заборон вживання крові в їжу було декілька причин: санітарна - цей продукт швидко псується і може привести до  важких отруєнь та сакральна - ізраїльський народ вважався богообраним і не міг дозволити собі чинити те, що інші язичницькі племена використовувати кров в ритуалах жертвоприношення та ін.

Власне у священних текстах, де знаходяться місця про заборону вживання крові міститься опис жертвопринесення з докладним описом яких частин тіла жертовної тварини -  богу ізраїльтян.

Існують і інші продукти з вмістом крові, але ми їх вживаємо спокійно в їжу зовсім не замислюючись про це: печінка, лікарський препарат «Гематоген» та ін.

І можливо цю заборону ніхто не скасовував, але напевно вона вже не діє давно, і пам’ятаймо слова Христові :

«Не те, що входить до уст, людину сквернить, але те, що виходить з уст, те людину сквернить

У Новому завіті немає місця для табу та заборон, згадаймо слова апостола Павла

«Усе мені можна, та не все на користь»(1 Кор.6:12).


22.05.2023 Роман Тадра 7124
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

4608
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1411
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1064
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2085
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3580
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1356

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1711

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

517

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1151

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1321
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

481
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24268
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

513
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

470
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

635
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1523
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

689
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6194
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

623
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1590 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

627
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

538