Піст для спалювання гріхів, а не калорій

Кожен із нас знайомий зі словом «піст», але багато хто це поняття трактує по-своєму. Деякі ЗМІ взагалі подають піст, як своєрідну дієту.

Отож, складається таке враження, що піст для більшості вірян традиційних християнських конфесій зводиться до того, що їсти, чи не їсти в дні посту, а в кінці підбивати підсумки зважуванням і підрахунком "спалених" кілограмів.

Піст - це аскетична практика, яка полягає не тільки в утриманні тіла від їжі тваринного походження (а також перенасичення нею та насолодою, а душі від злих думок, справ і слів), але це час глибокого покаяння та молитви.

У християнстві приклад посту подав ще Ісус Христос.

«Тоді Дух повів Ісуса в пустелю, щоб диявол спокушав його. Він постив сорок день і сорок ночей і нарешті зголоднів.» (Мт4:1-2).

Культура посту зустрічається не тільки у християнстві, а також в інших релігіях:мусульманстві, юдаїзмі та буддизмі.

Зі Священного Писання ми бачимо, що Христос під час свого сорокаденного посту відмовився від їжі, але піст Його був набагато важливішим, адже Він протистояв спокусам диявола.

Власне відмова від їжі – це початкова щаблина справжнього духовного посту.

Бо як ми будемо керувати своїми духовними силами (не гніватись не ображатись, не обмовляти і т.п.), якщо не можемо справитись зі своїм шлунком.

Цікава причина відмови від м’яса: виявляється, перші християни відмовлялись від м’яса з тієї причини, що воно коштувало дорожче, ніж будь-яка інша їжа, тому купувались дешевші продукти, а різниця роздавалась бідним та нужденним. Таким чином робились справи милосердя.

Також у Священному Писанні ми знаходимо поради:

«Не задля чвар чи суперечок треба постити, але скинь пута неправедності»(Іс 58:4-6), і для зовнішнього вигляду «Не будьте сумні, а ти, коли постиш, намасти голову свою і лице своє вмий»(Мт.6:16-17).

Деякі люди вважають, що під час посту потрібно мати сумний вираз обличчя, але це лицемірство, ми повинні бути бадьорими та радісними.

Всім нам відоме відчуття від переїдання, коли зовсім непомітно підкрадається лінь, затьмарюються відчуття, мозок відмовляється думати та переходить в режим «очікування» на ліжку чи дивані.

Св. Василій Великий про це говорить так:

«Той, хто віддається тілу - перемагає дух, а хто переходить на бік духа - упокорює тіло. Якщо хочеш зміцнити розум приборкай тіло постом».

Апостол Павло говорить:

«І коли я слабкий тоді сильний»(2 Кор. 12,10).

Мається на увазі, наскільки зовнішньо людина тліє, худне наскільки внутрішньо оновлюються, міцніє та вдосконалюється.

Але, все ж таки піст - це не боротьба з їжею, а боротьба з самим собою, зі своїми гріхами, пристрастями які володіють нами. 

Піст – це відчуження від зла, приборкання язика, ухилення від гніву, припинення наклепів, брехні та клятвопорушення.

Ось це – справжній піст.

Іван Златоуст про піст каже наступні слова:

«Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його. Ти постиш? Докажи мені це своїми ділами! Якими, скажеш, ділами?

Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися! Коли побачиш свого друга щасливим, не заздри! Коли побачиш гарну жінку, пройди мимо.

Хай постяться не тільки уста, але слух, зір, ноги, руки та всі члени нашого тіла… Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з’їдаємо братів».

Якщо людина ставить собі за мету духовне вдосконалення, то піст найкращий засіб – тренажер, який спалює гріхи, а не калорії.


23.02.2023 Роман Тадра 4170
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1653 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1096
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4847
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

13872 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3259 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3089

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

744

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2207

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2234

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2790
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1195
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1005
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

796
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

384
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

727
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

682
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

1022
06.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21664
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

668 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

498
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

953
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

839