Піст для спалювання гріхів, а не калорій

Кожен із нас знайомий зі словом «піст», але багато хто це поняття трактує по-своєму. Деякі ЗМІ взагалі подають піст, як своєрідну дієту.

Отож, складається таке враження, що піст для більшості вірян традиційних християнських конфесій зводиться до того, що їсти, чи не їсти в дні посту, а в кінці підбивати підсумки зважуванням і підрахунком "спалених" кілограмів.

Піст - це аскетична практика, яка полягає не тільки в утриманні тіла від їжі тваринного походження (а також перенасичення нею та насолодою, а душі від злих думок, справ і слів), але це час глибокого покаяння та молитви.

У християнстві приклад посту подав ще Ісус Христос.

«Тоді Дух повів Ісуса в пустелю, щоб диявол спокушав його. Він постив сорок день і сорок ночей і нарешті зголоднів.» (Мт4:1-2).

Культура посту зустрічається не тільки у християнстві, а також в інших релігіях:мусульманстві, юдаїзмі та буддизмі.

Зі Священного Писання ми бачимо, що Христос під час свого сорокаденного посту відмовився від їжі, але піст Його був набагато важливішим, адже Він протистояв спокусам диявола.

Власне відмова від їжі – це початкова щаблина справжнього духовного посту.

Бо як ми будемо керувати своїми духовними силами (не гніватись не ображатись, не обмовляти і т.п.), якщо не можемо справитись зі своїм шлунком.

Цікава причина відмови від м’яса: виявляється, перші християни відмовлялись від м’яса з тієї причини, що воно коштувало дорожче, ніж будь-яка інша їжа, тому купувались дешевші продукти, а різниця роздавалась бідним та нужденним. Таким чином робились справи милосердя.

Також у Священному Писанні ми знаходимо поради:

«Не задля чвар чи суперечок треба постити, але скинь пута неправедності»(Іс 58:4-6), і для зовнішнього вигляду «Не будьте сумні, а ти, коли постиш, намасти голову свою і лице своє вмий»(Мт.6:16-17).

Деякі люди вважають, що під час посту потрібно мати сумний вираз обличчя, але це лицемірство, ми повинні бути бадьорими та радісними.

Всім нам відоме відчуття від переїдання, коли зовсім непомітно підкрадається лінь, затьмарюються відчуття, мозок відмовляється думати та переходить в режим «очікування» на ліжку чи дивані.

Св. Василій Великий про це говорить так:

«Той, хто віддається тілу - перемагає дух, а хто переходить на бік духа - упокорює тіло. Якщо хочеш зміцнити розум приборкай тіло постом».

Апостол Павло говорить:

«І коли я слабкий тоді сильний»(2 Кор. 12,10).

Мається на увазі, наскільки зовнішньо людина тліє, худне наскільки внутрішньо оновлюються, міцніє та вдосконалюється.

Але, все ж таки піст - це не боротьба з їжею, а боротьба з самим собою, зі своїми гріхами, пристрастями які володіють нами. 

Піст – це відчуження від зла, приборкання язика, ухилення від гніву, припинення наклепів, брехні та клятвопорушення.

Ось це – справжній піст.

Іван Златоуст про піст каже наступні слова:

«Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його. Ти постиш? Докажи мені це своїми ділами! Якими, скажеш, ділами?

Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися! Коли побачиш свого друга щасливим, не заздри! Коли побачиш гарну жінку, пройди мимо.

Хай постяться не тільки уста, але слух, зір, ноги, руки та всі члени нашого тіла… Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з’їдаємо братів».

Якщо людина ставить собі за мету духовне вдосконалення, то піст найкращий засіб – тренажер, який спалює гріхи, а не калорії.


23.02.2023 Роман Тадра 4617
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

881
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1914 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1289

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3765
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

881
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1