Піст для спалювання гріхів, а не калорій

Кожен із нас знайомий зі словом «піст», але багато хто це поняття трактує по-своєму. Деякі ЗМІ взагалі подають піст, як своєрідну дієту.

Отож, складається таке враження, що піст для більшості вірян традиційних християнських конфесій зводиться до того, що їсти, чи не їсти в дні посту, а в кінці підбивати підсумки зважуванням і підрахунком "спалених" кілограмів.

Піст - це аскетична практика, яка полягає не тільки в утриманні тіла від їжі тваринного походження (а також перенасичення нею та насолодою, а душі від злих думок, справ і слів), але це час глибокого покаяння та молитви.

У християнстві приклад посту подав ще Ісус Христос.

«Тоді Дух повів Ісуса в пустелю, щоб диявол спокушав його. Він постив сорок день і сорок ночей і нарешті зголоднів.» (Мт4:1-2).

Культура посту зустрічається не тільки у християнстві, а також в інших релігіях:мусульманстві, юдаїзмі та буддизмі.

Зі Священного Писання ми бачимо, що Христос під час свого сорокаденного посту відмовився від їжі, але піст Його був набагато важливішим, адже Він протистояв спокусам диявола.

Власне відмова від їжі – це початкова щаблина справжнього духовного посту.

Бо як ми будемо керувати своїми духовними силами (не гніватись не ображатись, не обмовляти і т.п.), якщо не можемо справитись зі своїм шлунком.

Цікава причина відмови від м’яса: виявляється, перші християни відмовлялись від м’яса з тієї причини, що воно коштувало дорожче, ніж будь-яка інша їжа, тому купувались дешевші продукти, а різниця роздавалась бідним та нужденним. Таким чином робились справи милосердя.

Також у Священному Писанні ми знаходимо поради:

«Не задля чвар чи суперечок треба постити, але скинь пута неправедності»(Іс 58:4-6), і для зовнішнього вигляду «Не будьте сумні, а ти, коли постиш, намасти голову свою і лице своє вмий»(Мт.6:16-17).

Деякі люди вважають, що під час посту потрібно мати сумний вираз обличчя, але це лицемірство, ми повинні бути бадьорими та радісними.

Всім нам відоме відчуття від переїдання, коли зовсім непомітно підкрадається лінь, затьмарюються відчуття, мозок відмовляється думати та переходить в режим «очікування» на ліжку чи дивані.

Св. Василій Великий про це говорить так:

«Той, хто віддається тілу - перемагає дух, а хто переходить на бік духа - упокорює тіло. Якщо хочеш зміцнити розум приборкай тіло постом».

Апостол Павло говорить:

«І коли я слабкий тоді сильний»(2 Кор. 12,10).

Мається на увазі, наскільки зовнішньо людина тліє, худне наскільки внутрішньо оновлюються, міцніє та вдосконалюється.

Але, все ж таки піст - це не боротьба з їжею, а боротьба з самим собою, зі своїми гріхами, пристрастями які володіють нами. 

Піст – це відчуження від зла, приборкання язика, ухилення від гніву, припинення наклепів, брехні та клятвопорушення.

Ось це – справжній піст.

Іван Златоуст про піст каже наступні слова:

«Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його. Ти постиш? Докажи мені це своїми ділами! Якими, скажеш, ділами?

Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися! Коли побачиш свого друга щасливим, не заздри! Коли побачиш гарну жінку, пройди мимо.

Хай постяться не тільки уста, але слух, зір, ноги, руки та всі члени нашого тіла… Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з’їдаємо братів».

Якщо людина ставить собі за мету духовне вдосконалення, то піст найкращий засіб – тренажер, який спалює гріхи, а не калорії.


23.02.2023 Роман Тадра 4392
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

197
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1326
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2422 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3579
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2903
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2111

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

579

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

427

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1602

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1760
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

251
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

472
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

767
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4923
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

328
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

842
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10089
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

465
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

219
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

342
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

370
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

688