Диякониси: призабуте жіноче служіння раннього християнства

Християнство впродовж історії свого розвитку і поширення дало багато персоналій, які працювали на користь Церкві. Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

Диякониса (грецьк.Διακόνισσα)  служителька, служебниця - це особливий вид жіночого служіння в ранній християнській Церкві I-VIII ст.

Апостол Павло в Посланні до Римлян згадує про дияконису:

«Поручаю вам Фіву,— сестру нашу, дияконису церкви Кенхрейської. Прийміть її для Господа, як личить святим, і допоможіть їй, в чому вона матиме потребу у вас, бо і вона була помічницею багатьом і мені самому» (Рим. 16:1-2).

Першими служебницями, дияконисами можна вважати жінок мироносиць Євангеліст Лука серед них згадує ще Іоанну, дружину домоправителя Іродового Хузи, і Сусанну, а також “багато інших, які служили Йому (тобто Христу) з майна свого” (Лк. 8:3). 

Диякониси  допомагали апостолам і священнослужителям, опікувалися хворими, сиротами та бідними, а також готували жінок до прийняття таїнства Хрещення.

Через своєрідне ставлення до жінок в цей історичний період диякониси були там, де чоловікам було заборонено.

У Апостольських постановах сказано: «у деякі будинки не можна послати до жінок чоловіка диякона, через невірних: тому, для заспокоєння помислу нечестивих, відправ туди жінку дияконису».

Наприклад, в імператорському палаці існували  гінекологіони — спеціальні приміщення, де перебували  жінки  імператорської родини, а також наложниці імператора. 

Тому очевидно, що в такі місця, чоловікам вхід був заборонений. Тому  саме диякониси відвідували такі місця зі Святим Причастям, чи іншими духовними потребами.  

Функції та обов’язки дияконис: підготовка причасного хліба, допомога під час богослужіння, підтримання порядку в жіночій частині храму, відвідини хворих зі Святим Причастям, підготовка до хрещення, допомога хворим, провідували і надавали духовну підтримку християнам, які були у полоні мусульман.

Вимоги до жінок-дияконис, що допомагали при  богослужінні були дещо вищими ніж  для інших.

До такого служіння допускалися неодружені жінки, вдови та черниці, котрі досягли сорокарічного віку.

Для інших зобов’язувалося при досягнені 25-річного віку носити особливий одяг і жити в домі батьків до 40-річного віку.

Апостоли Петро і Павло дають рекомендації стосовно жінок:

«Так само жінки нехай будуть поважні, не обмовливі, тверезі та вірні в усьому.»(1 Тим.3:11) «А окрасою їм нехай буде не зовнішнє, заплітання волосся та навішання золота або вбирання одеж, але захована людина серця в нетлінні лагідного й мовчазного духа, що дорогоцінне перед Богом»(1 Петра 3:3,4).

Серед відомих дияконис, згаданих у Біблії можемо згадати: Св. Ніна просвітителька Грузії, Св.Тетяна Римська (мучениця), Св. Ксенія Римлянка.

Служіння дияконис було прикладом милосердя та жертовності. Вони не тільки допомагали в практичних потребах, а й підтримували віру та духовний розвиток спільноти.

Їхня діяльність нагадує сучасне соціальне служіння, яке завжди базується на любові до ближнього та вірності Христу. Поступово зі зростанням кількості жіночих монастирів  практика  поставлення дияконис поступово зникає, адже їхні обов'язки перебирають черниці.

Наразі в православному світі ведеться обговорення стосовно відновлення чину дияконис.

Відновлення цього чину розпочали в Александрійській Православній Церкві.

Александрійський патріархат офіційно відновив давнє правило рукоположення жінок-дияконис.  Так, 2 травня 2024 року митрополит Серафим Зімбабвійський звершив рукопокладення жінки-диякониси. Ця давня традиція, яка була втрачена століттями, відроджена. Можливо вона відродиться і в інших православних церквах.


14.02.2025 Роман Тадра 749
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2066
08.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2219
07.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1440
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

1743
25.02.2025
Вікторія Косович

Роман Бончук — митець з Івано-Франківська, відомий своїми масштабними полотнами, муралами та концептуальними роботами.  Про саморозвиток, роль філософії, виклики сьогоденного мистецтва та нюанси творчого процесу митець розповів журналістці Фіртки.

4834
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

2953 1

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

230

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

449

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

890

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1488
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

862
14.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

25484 1
10.03.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

9145
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7254
10.03.2025

Говорячи про мотивацію відвідування релігійних служб, найчастіше ті мешканці заходу, які беруть у них участь, називають спілкування з Богом (52,9%), участь у молитвах, релігійних обрядах (51%).  

777
06.03.2025

Погінський монастир Успіння Матері Божої запрошує прикарпатців на нічні чування.  

1397
02.03.2025

Великий піст у 2025 році розпочнеться у понеділок, третього березня.  

1454
14.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

32791 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

713
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1580
11.03.2025

У минулому банкір та керівник Банку Канади, Марк Карні виграв вибори на посаду лідера чинної Ліберальної партії Канади й замінить Джастіна Трюдо на посаді прем'єр-міністра.  

710
10.03.2025

Закон про забезпечення прав добросовісного набувача (12089) на фінальній стадії розгляду.  

1266 1