Диякониси: призабуте жіноче служіння раннього християнства

Християнство впродовж історії свого розвитку і поширення дало багато персоналій, які працювали на користь Церкві. Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

Диякониса (грецьк.Διακόνισσα)  служителька, служебниця - це особливий вид жіночого служіння в ранній християнській Церкві I-VIII ст.

Апостол Павло в Посланні до Римлян згадує про дияконису:

«Поручаю вам Фіву,— сестру нашу, дияконису церкви Кенхрейської. Прийміть її для Господа, як личить святим, і допоможіть їй, в чому вона матиме потребу у вас, бо і вона була помічницею багатьом і мені самому» (Рим. 16:1-2).

Першими служебницями, дияконисами можна вважати жінок мироносиць Євангеліст Лука серед них згадує ще Іоанну, дружину домоправителя Іродового Хузи, і Сусанну, а також “багато інших, які служили Йому (тобто Христу) з майна свого” (Лк. 8:3). 

Диякониси  допомагали апостолам і священнослужителям, опікувалися хворими, сиротами та бідними, а також готували жінок до прийняття таїнства Хрещення.

Через своєрідне ставлення до жінок в цей історичний період диякониси були там, де чоловікам було заборонено.

У Апостольських постановах сказано: «у деякі будинки не можна послати до жінок чоловіка диякона, через невірних: тому, для заспокоєння помислу нечестивих, відправ туди жінку дияконису».

Наприклад, в імператорському палаці існували  гінекологіони — спеціальні приміщення, де перебували  жінки  імператорської родини, а також наложниці імператора. 

Тому очевидно, що в такі місця, чоловікам вхід був заборонений. Тому  саме диякониси відвідували такі місця зі Святим Причастям, чи іншими духовними потребами.  

Функції та обов’язки дияконис: підготовка причасного хліба, допомога під час богослужіння, підтримання порядку в жіночій частині храму, відвідини хворих зі Святим Причастям, підготовка до хрещення, допомога хворим, провідували і надавали духовну підтримку християнам, які були у полоні мусульман.

Вимоги до жінок-дияконис, що допомагали при  богослужінні були дещо вищими ніж  для інших.

До такого служіння допускалися неодружені жінки, вдови та черниці, котрі досягли сорокарічного віку.

Для інших зобов’язувалося при досягнені 25-річного віку носити особливий одяг і жити в домі батьків до 40-річного віку.

Апостоли Петро і Павло дають рекомендації стосовно жінок:

«Так само жінки нехай будуть поважні, не обмовливі, тверезі та вірні в усьому.»(1 Тим.3:11) «А окрасою їм нехай буде не зовнішнє, заплітання волосся та навішання золота або вбирання одеж, але захована людина серця в нетлінні лагідного й мовчазного духа, що дорогоцінне перед Богом»(1 Петра 3:3,4).

Серед відомих дияконис, згаданих у Біблії можемо згадати: Св. Ніна просвітителька Грузії, Св.Тетяна Римська (мучениця), Св. Ксенія Римлянка.

Служіння дияконис було прикладом милосердя та жертовності. Вони не тільки допомагали в практичних потребах, а й підтримували віру та духовний розвиток спільноти.

Їхня діяльність нагадує сучасне соціальне служіння, яке завжди базується на любові до ближнього та вірності Христу. Поступово зі зростанням кількості жіночих монастирів  практика  поставлення дияконис поступово зникає, адже їхні обов'язки перебирають черниці.

Наразі в православному світі ведеться обговорення стосовно відновлення чину дияконис.

Відновлення цього чину розпочали в Александрійській Православній Церкві.

Александрійський патріархат офіційно відновив давнє правило рукоположення жінок-дияконис.  Так, 2 травня 2024 року митрополит Серафим Зімбабвійський звершив рукопокладення жінки-диякониси. Ця давня традиція, яка була втрачена століттями, відроджена. Можливо вона відродиться і в інших православних церквах.


14.02.2025 Роман Тадра 850
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

503
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5214
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1427
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2569
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3958

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

350

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1181

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1023

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

944
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

260
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10635
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

336
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

602
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1426
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

295
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

203
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1008
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877