Чи існують пророчі сни? Біблійне трактування

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там.

У давньогрецькій міфології вважалося, що сновидіння посилаються людям Морфеєм - богом сну і мають надприродне походження. Завжди знаходились особи котрі намагались розгадати сновидіння або інтерпретувати його. Іноді можна натрапити на дешевеньке видання  «сонників», в яких були зібрані підказки, як розгадати сон і що він означає.

Сучасні уявлення про сон утворилися в другій половині XX ст. завдяки появі способів реєстрації біоелектричної активності – енцефалограми. Сон є важливим компонентом людського життя.

Сон – це стан розуму і тіла, котрий природно повторюється і відзначається зміненою свідомістю. Особливий період сну, коли людина сприймає певну спроєктовану мозком реальність,   називається сновидінням. Природа сну досліджена та описана в багатьох наукових працях, зокрема такими відомими психоаналітиками як Фройд та Юнг.

В аврамістичних релігіях Бог використовує сон у певних цілях. Першу згадку про сон у Біблії ми знаходимо в книзі Буття, де описується створення Єви:

«І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, і заснув він. І Він узяв одне з ребер його, і тілом закрив його місце. (Бут 2:21).

Загалом у Біблії є багато згадок про сон, де він часто зображається як Божий дар і дається людині для відпочинку і відновлення сил:

«Коли ляжеш, не будеш боятися; коли ти ляжеш, твій сон буде солодким» (Приповістей 3:24); «У мирі я ляжу і засну, бо Ти один, Господи, дай мені жити в безпеці» (Псалом 4:8).

Інколи у розв'язанні певних проблем чи питань ми чекаємо ранку, так би мовити, «на свіжу голову» або як каже прислів’я:

«Ранок покаже, що вечір не скаже»: «Благословляю Господа, що дає мені раду, і вночі моє серце навчає мене» (Пс. 16:7).

У Старому Завіті зустрічаємо багато згадок, коли Бог говорив до людей у снах: 

«І прийшов Бог до Лавана арамеянина в нічнім сні, та й до нього сказав: Стережися, щоб ти не говорив з Яковом ані доброго, ані злого» (Бут.31:24); «з'явився Господь до Соломона в нічному сні. І Бог сказав: Проси, що Я маю дати тобі!» (1 Цар.3:5).

Отож, у Старому Завіті ми знаходимо багато згадок про пророчі сни, які були послані Богом. Достатньо пригадати сон Йосипа, одного з дванадцяти синів патріарха Якова, якому снилося, що він з батьком в полі жне пшеницю: сніп Йосипа стояв рівно, а снопи батька і братів оточили його і вклонилися йому.

Цей сон точно виконався: невдовзі Йосип, проданий братами в Єгипет, зробився правителем Єгипту і батько та брати його, які приїхали в Єгипет повинні були кланятися йому і шанувати його.

Так само збувся пророчий сон фараона, що панував в Єгипті (Бут.37:5). У книзі пророка Даниїла ми знаходимо таку згадку:

«Бачив Даниїл сон та пророцьке видіння голови своєї на своєму ложі. Того часу записав він сон, сказавши з нього головне (Дан.7:1).

Ісус Христос уникнув смерті завдяки віщому сну, який приснився Йосипові:

«Як вони ж відійшли, ось Ангол Господній з'явивсь у сні Йосипові та й сказав: Уставай, візьми Дитятко та матір Його, і втікай до Єгипту, і там зоставайся, аж поки скажу тобі, бо Дитятка шукатиме Ірод, щоб Його погубити» (Мт2:13).

На прикладі Старого Завіту ми бачимо згадки пророчих снів, але ці сни снилися людям, які мали відношення пряме або опосередковане до родоводу Ісуса Христа, були богонатхненними чи пророками. Пояснення цього знаходимо в апостола Петра:

«Бо пророцтва ніколи не було з волі людської, а звіщали його святі Божі мужі, проваджені Духом Святим» (2 Петра 1:21).

Православна та Католицька церкви радять з обережністю ставитись до сновидінь, і не довіряти всьому, що побачили. Адже сни нам може навіювати й диявол для того, щоб спокусити людину та звести з праведного шляху.

Малоймовірно, що зараз може наснитися пророчий сон, як у старозавітні часи, бо людина повинна бути на високому духовному рівні.

Хоча багатьом сняться померлі родичі та кожен по-різному трактує такі сни. Здебільшого Церква радить посилити молитву за такого родича і намагатись не трактувати такі сни. Феофан Затворник дає пораду:

«Ви питаєте, чи можна вірити снам? Краще не вірити, тому що ворог і вдень багато пустого навіює в голову, а уві сні це йому ще зручніше. Якщо якісь сни збуваються, то дякуйте Богові за милість, за приємні та повчальні сни дякуйте.»

Симеон Новий Богослов пише:

«Чим душа зайнята і про що говорить наяву, про те мріє або філософствує вона й уві сні: проводить весь день в турботах про справи людські, про них же метушиться вона і в сновидіннях; якщо ж вона увесь час повчається в речах божественних і небесних, то і під час сну вона входить в них же і примудряється видіннями.»

У будь-якому випадку потрібно виважено ставитись до снів, і для цього нам може допомогти правило ченців з Афону: «Не приймай і відкидай».


07.01.2025 Роман Тадра 1593
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1153
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1003
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1071 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3158 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123