Гоніння на православних в Україні: маніпуляції РПЦ

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ».

Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

Згідно з ним, вони мають припинити свою діяльність в Україні.

Ні для кого не секрет, що росія тримала Україну у своїй орбіті через московську церкву. УПЦ(МП) як частина РПЦ  роками розповсюджувала російські наративи та поширювала ідеї «руського міра».

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, священники цієї церкви активно співпрацювали з російськими загарбниками. Патріарх кіріл, голова РПЦ  та УПЦ фактично благословляє цю війну називаючи її «священною».

Ми бачимо до яких брудних маніпуляцій вдається керівництво РПЦ, мовляв, в Україні відбувається гоніння на християн, заборона церкви й таке інше в цьому руслі.

Саме ця маніпуляція активно використовується для російської пропаганди серед світової  спільноти, аби  виставити Україну в негативному світлі.

Погодьтеся, це справді  дивно, коли на другий рік війни в Україні існує церква, яка керується в центрі державою агресора та називає цю війну священною для росіян.

Закон про регулювання діяльності релігійних організацій має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, що здійснює агресію проти України, тобто — росією.

Релігійні організації, які підозрюються в співпраці з російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення — ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.

Слід  розуміти, що закон не забороняє ніяку церкву, а контролює її діяльність.

Але ми бачимо, що росія так просто не здає своїх позицій і готова чинити страшні злочинства, аби втримати контроль над Україною.

Тут потрібно розуміти, що українське православ’я було окуповане московською церквою і вони навіть в час незалежності України почували себе панами й господарями.

Так зневажливо і зверхньо  ставившись до християн інших конфесій: УГКЦ називали схизматиками, УПЦКП – розкольниками. Згадаємо основні маніпуляції УПЦ-РПЦ останніх років, які знову ширяться в мережі:

  1. «Ми українська церква і ніде не пише, що вони не московський патріархат»

Протягом років аж  до початку війни на храмах  УПЦ(МП)  вказувалася їхня конфесійна приналежність до московського патріархату, але з початком вторгнення росії  таблички замінювалися і «украинская православная церковь» замінювали просто на «київська митрополія», акцентуючи  свою приналежність до Києва.

По суті, ця маніпуляція розрахована на не надто обізнаних людей, хоча на офіційних бланках завжди згадувалась приналежність до моспатріархату.

І тільки у  травні 2022 року УПЦ(МП) відмовились від приставки «московський патріархат, а також запевняють про розрив стосунків з РПЦ, наголошуючи на оновлені власного статуту оновленим статутом.  

Свій статут УПЦМП  не опублікувала на офіційних сайтах.

А РПЦ  на своєму офіційному сайті та церковному календарі вказує архиєреїв УПЦ як своїх.

Релігієзнавча  експертиза, яку провели у січні 2023-го, знайшла у статуті УПЦ (МП) посилання на грамоту колишнього патріарха РПЦ Олексія ІІ. В ній ВКАЗАНО, що УПЦ (МП) є частиною РПЦ.

"Розриву між УПЦ (МП) і РПЦ не відбулось. Це структурний підрозділ цієї церкви, тому він виконує завдання, які ставляться із московського центру, — говорить релігієзнавець Олександр Саган — “Маємо деполітизувати цю церкву, забезпечити, щоб люди ходили не в політичну, а в релігійну організацію".

Закон про регулювання діяльності релігійних організацій має унеможливити діяльність церков, які керуються державою, яка здійснює агресію проти України, тобто — росією.

Варто згадати,  що після отримання томоса та об’єднання православних церков в Україні є Українська Православна Церква — Православна Церква України (ПЦУ). 

Тому поширення московською патріархією своєї юрисдикції в Україні є канонічним порушенням і аномалією.

Отож,  якщо УПЦ не частина РПЦ, то  повинна про це чітко засвідчити,  бо в іншому випадку виходить так, що  це складова РПЦ,  яка здійснює  підтримку геноциду українців у цій війні, стаючи мовчазним співучасником злочину,  ми бачимо, як на усіх медійних майданчиках формується образ «гонимої та страждальної» церкви, і ми повинні розуміти, що це частина гібридної війни росії проти України, яку ми не можемо програти.


03.10.2024 Роман Тадра 1914
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2404
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1532 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3619
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5387
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2032

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

109

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

452
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

611
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

701
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2