Смерть апостолів Христових

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.

Згодом після Воскресіння Ісуса Христа апостоли за допомогою жеребкування обрали країни для проповіді християнства. І розійшлися по різних куточках Римської імперії та за її межі.

Проповідувати нове вчення язичницьким країнам було не легкою справою і водночас небезпечною тому майже всі апостоли  закінчили життя мученицькою смертю. 

Стосовно  часу і місця смерті деяких апостолів можна  знайти деякі розбіжності, адже інформацію про це черпають із церковного передання тобто традиції, яка впродовж двох тисячоліть могла спотворитись, але тип смерті чітко описувався і вказувався.

Можливо в ті часи було не так важливо, коли помер апостол, а саме як помер. А часові рамки вказувалися саме за правління якого імператора це сталося тому точна дата досить умовна. 

Нижче список апостолів наведений не по часу  їхньої смерті, а за порядком їхнього покликання Христом.

  1. Андрій Першозванний — був розіп'ятий у місті Патри при римському імператорі Нероні у 77 році на Х-подібному  хресті.
  2. Петро — страчений в Римі за наказом Нерона в 67 році. Розіп'ято на хресті вниз головою (на прохання самого апостола, який вважав себе недостойним померти як Христос).
  3. Іван (Заведеїв) Богослов — відбував довічне ув'язнення на острові Патмос, де помер природною смертю у 99 році.
  4. Яків Заведеїв — проповідував у Єрусалимі й першим з апостолів постраждав за Христа приблизно у 44 році. За наказом юдейського царя Ірода Агрипи йому відтяли голову в Єрусалимі, про що свідчить книга Діянь апостолів.(Дії 12:1-2).
  5. Пилип — щодо обставин смерті думки розходяться. Одне джерело вважає, що його повісили, інше — розіп’яли. За наказом правителя Анфіпата Пилипа схопили та розіп'ятий у 80 році  в Єраполісі (Мала Азія).
  6. Варфоломій (Натанаїл) — мабуть, загинув найстрашнішою смертю. Апостол проповідував в Сирії, Азії, Індії. В Альванії (Баку) він прийняв мученицьку смерть, за однією з версій його розіп'яли вниз головою; за іншою — з живого здерли шкіру.
  7. Матві́й — заарештований в Ефіопії. В 60 році його спалено на вогні або прибито до землі списами, а потім обезглавлено. Про апостола відомо дуже мало, бо Матвій був в дуже віддаленому місці в Африці.
  8. Фома — його було заколото списом у місті Ченнаї під час його служіння в Індії.
  9. Я́ків Алфе́їв (Яків, син Алфеїв, Я́ків Моло́дший) —  за однією з версій  помер мученицькою смертю  у похилому віці його було побито і забито камінням.
  10. Юда (Тадей) помер мученицькою смертю в Бейруті (Ліван) у 62 році. За однією з версій його повісили на дереві і застрелили стрілами, за іншою – обезголовили.
  11. Симон Кананіт був живцем розпиляний пилкою. Хоча немає єдиної версії щодо часу і  місця смерті.
  12. Юда Іскаріот — вчинив самогубство після того, як зрадив Ісуса.

Павло він же Савл із Тарса (Кілікія) не входив до числа дванадцяти апостолів Ісуса Христа спочатку був переслідувачем християн, а згодом стає видатним християнським місіонером. Його засуджено і страчено у Римі усікновенням голови між 63-73 роками. 

Стосовно місця і часу смерті апостолів є багато неточностей і ця інформація здебільшого ґрунтується на  Святому Переданні та частково записана в книзі Діянь, але бачимо, що майже усі апостоли померли мученицькою смертю незадовго після Воскресіння Ісуса Христа. 

Розбіжності у джерелах інформації стосовно місця часу, а іноді типу смерті можна пояснити  віддаленістю країни, де проповідував апостол.

Адже одна справа — проповідувати в Римі — столиці імперії й зовсім інша — у віддалених районах Африки в Ефіопії чи Індії.


18.04.2025 Роман Тадра 155
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2389
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1522 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3613
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5380
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1649
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2028

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

100

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

155

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

394

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

855
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

441
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

749
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2438 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

447
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

843
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4895
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

709
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

607
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

543
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

377
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

698
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

859 2