Смерть апостолів Христових

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.

Згодом після Воскресіння Ісуса Христа апостоли за допомогою жеребкування обрали країни для проповіді християнства. І розійшлися по різних куточках Римської імперії та за її межі.

Проповідувати нове вчення язичницьким країнам було не легкою справою і водночас небезпечною тому майже всі апостоли  закінчили життя мученицькою смертю. 

Стосовно  часу і місця смерті деяких апостолів можна  знайти деякі розбіжності, адже інформацію про це черпають із церковного передання тобто традиції, яка впродовж двох тисячоліть могла спотворитись, але тип смерті чітко описувався і вказувався.

Можливо в ті часи було не так важливо, коли помер апостол, а саме як помер. А часові рамки вказувалися саме за правління якого імператора це сталося тому точна дата досить умовна. 

Нижче список апостолів наведений не по часу  їхньої смерті, а за порядком їхнього покликання Христом.

  1. Андрій Першозванний — був розіп'ятий у місті Патри при римському імператорі Нероні у 77 році на Х-подібному  хресті.
  2. Петро — страчений в Римі за наказом Нерона в 67 році. Розіп'ято на хресті вниз головою (на прохання самого апостола, який вважав себе недостойним померти як Христос).
  3. Іван (Заведеїв) Богослов — відбував довічне ув'язнення на острові Патмос, де помер природною смертю у 99 році.
  4. Яків Заведеїв — проповідував у Єрусалимі й першим з апостолів постраждав за Христа приблизно у 44 році. За наказом юдейського царя Ірода Агрипи йому відтяли голову в Єрусалимі, про що свідчить книга Діянь апостолів.(Дії 12:1-2).
  5. Пилип — щодо обставин смерті думки розходяться. Одне джерело вважає, що його повісили, інше — розіп’яли. За наказом правителя Анфіпата Пилипа схопили та розіп'ятий у 80 році  в Єраполісі (Мала Азія).
  6. Варфоломій (Натанаїл) — мабуть, загинув найстрашнішою смертю. Апостол проповідував в Сирії, Азії, Індії. В Альванії (Баку) він прийняв мученицьку смерть, за однією з версій його розіп'яли вниз головою; за іншою — з живого здерли шкіру.
  7. Матві́й — заарештований в Ефіопії. В 60 році його спалено на вогні або прибито до землі списами, а потім обезглавлено. Про апостола відомо дуже мало, бо Матвій був в дуже віддаленому місці в Африці.
  8. Фома — його було заколото списом у місті Ченнаї під час його служіння в Індії.
  9. Я́ків Алфе́їв (Яків, син Алфеїв, Я́ків Моло́дший) —  за однією з версій  помер мученицькою смертю  у похилому віці його було побито і забито камінням.
  10. Юда (Тадей) помер мученицькою смертю в Бейруті (Ліван) у 62 році. За однією з версій його повісили на дереві і застрелили стрілами, за іншою – обезголовили.
  11. Симон Кананіт був живцем розпиляний пилкою. Хоча немає єдиної версії щодо часу і  місця смерті.
  12. Юда Іскаріот — вчинив самогубство після того, як зрадив Ісуса.

Павло він же Савл із Тарса (Кілікія) не входив до числа дванадцяти апостолів Ісуса Христа спочатку був переслідувачем християн, а згодом стає видатним християнським місіонером. Його засуджено і страчено у Римі усікновенням голови між 63-73 роками. 

Стосовно місця і часу смерті апостолів є багато неточностей і ця інформація здебільшого ґрунтується на  Святому Переданні та частково записана в книзі Діянь, але бачимо, що майже усі апостоли померли мученицькою смертю незадовго після Воскресіння Ісуса Христа. 

Розбіжності у джерелах інформації стосовно місця часу, а іноді типу смерті можна пояснити  віддаленістю країни, де проповідував апостол.

Адже одна справа — проповідувати в Римі — столиці імперії й зовсім інша — у віддалених районах Африки в Ефіопії чи Індії.


18.04.2025 Роман Тадра 1530
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1148
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2843
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1067 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3153 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

926

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2363
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

464
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15084
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

302
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123