Чи потрібно відвідувати храм, коли «Бог у серці»?

За часів незалежності релігійна карта України значно розширилась і нагадує калейдоскоп із конфесії та традиційних чи нетрадиційних релігій. Залишились  в минулому ті часи, коли наші бабці ходили святити великодній кошик у сусіднє село за декілька кілометрів.

Тепер, у кожному селі майже по два храми різних конфесій, у великих містах те саме, навіть є декілька і в мікрорайонах. В цьому немає нічого дивного, адже після духовного вакууму комуністичної доби в часи Незалежності відбувся запит на Бога та релігію.

Випускники багатьох духовних семінарій ставали священниками й  при можливості будували церкви, збільшуючи кожен свою  конфесію.

Люди отримали  вибір якого раніше не мали. І це породило проблему: “до якої церкви ходити?”.

По суті, з’явилась конкуренція. Це колись можна було ходити все життя до однієї церкви й священник знав людину, і її сім’ю, з її бідами та проблемами.

Отримавши вибір, люди часто почали зловживати ним, і тепер у великих містах багато храмів нагадують більше прохідний  двір, в який людина забігає на п'ять хвилин поставити свічку. Храм і священника починають вибирати, як товар у супермаркеті.

Підхід такий: в одному храмі подобається, бо тут когось хрестили і в ньому зростали, в іншому - гарний хор, а в третьому - хороший священник. В результаті людина не затримується ніде.

Існує ще один особливий вид вірян - це ті у кого «Бог в серці», їм не храм потрібен, а диван.

Насправді, корені проблеми приховані глибше, ніж здається. XX століття закінчилось секуляризацією суспільства, з якого витіснена релігія. Це означає, що релігія, як світогляд і як інститут остаточно втратила свою роль в політичній, соціальній і культурній сферах. Вона стала приватною справою людини. Сучасне суспільство зорієнтовано насамперед на матеріальні цінності.

В досекулярний період релігія виконувала подвійну функцію в суспільстві. З одного боку вона була ідеологією і як така давала сакральну санкцію соціальному устрою, визначала мораль, мотивувала діяльність людини та одухотворяла суспільство.

З іншого боку релігія вказувала людині на вічні духовні цінності, які ніколи не минають, і тим самим надавала існуванню людини на землі морального сенсу, і в той самий час вказувала на її потойбічне буття в іншому світі.

Перші християни щоденно збирались у храмі та слухали проповіді апостолів, а в недільні дні (початковий день тижня – неділя) збирались у домах для переломлення хліба, тобто для Святого Причастя. Всі вони були з'єднані великою любов'ю, так що у них було ніби одне серце й одна душа.

Звісно часи змінилися, але суть залишається та ж – відвідуючи регулярно богослужіння в храмі, ми являємось членами однієї громади, де можна проявляти свою користь в питаннях громади або Церкви та ближнього.

В такому випадку легше переносити й свої негаразди. Священник може  краще допомагати настановами у житті вірянина. Важливо знати до якої конфесії ти належиш,  знати її віровчення та історію, щоб перебування в ній було осмисленим, оскільки з історією свого роду не жартують, треба знати, хто ти.

Так, доволі часто ми ходимо до того храму, який до нас ближче знаходиться, або в якому зросли змалку, приходячи туди з батьками, але коли ми вже у зрілому віці щось обрали, ми повинні поставити собі питання «Що, Куди і Як?» і не бігати по церквах чи храмам як в супермаркеті по відділеннях в пошуках «свіжішого», бо у постійних пошуках можна і самому "засмердітися".

Люди у яких «Бог в серці»  воліють храм не відвідувати, а лежать вдома на дивані. Звісно, навіщо йти до лікарні, коли на важливу операцію можна відлежатись вдома. Звичайно, коли «Бог в серці», то стіни храму не потрібні -  диван та ТБ – все, що треба.

Але це просто лукава відмовка лінивої людини. Історії життя багатьох святих, які мені доводилось прочитати говорять про одне: жоден з них не смів так гордо заявити, що Бог у них в серці і храм їм непотрібний, майже всі, будучи вже за життя святими та творивши чудеса - відвідували храми.

Мабуть, тільки Св. Марія Єгипетська не відвідувала храм тому, що все життя прожила в пустелі у печері, але сила молитви її була такою, що під час неї вона припіднімалася в повітря на декілька сантиметрів від землі. І при цьому всьому вона чекала поки її відвідає священник зі Святим Причастям.

Святі не мислили себе без храму Божого, адже саме там здійснюється безкровна жертва Христова, яка живить організм, який називається Церквою Христовою. Саме для цього моменту будувалися стіни, складалися молитви, шився богослужбовий одяг священників та церковнослужителів. Таїнство Євхаристії відбувається в храмі, звісно воно може відбутись і в полі, але це вже інша історія. Пам’ятаємо у євангеліста Матвія написано:

«Адже де двоє або троє зберуться в Ім’я Моє, там і Я серед них!» (Мт.18:20)

Саме в храмі, коли ми стаємо причасниками Тіла і Крові Христової, ми стаємо немовби єдиним організмом, в якому кровопостачання живить всі частини.

Без церкви ми наче відрізаний палець, який втратив кровопостачання і поволі гниє, вмираючи.


Читайте також інші блоги цього автора:

Капелан – завдання: зберегти людське в нелюдських умовах

Розділяй і володарюй: дискусії довкола Почаївського монастиря

Знову про мову (церковно слов'янська з російським креном)

Унікальність Різдва Христового в Україні


14.02.2023 Роман Тадра 5204
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

772
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2213
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699