Розділяй і володарюй: дискусії довкола Почаївського монастиря

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.

Хоча, мабуть, більшість у святині ніколи й не була. Складається враження, що байдужих немає.

На тлі російсько-української війни також відбувається духовна деокупація України. Де серед іншого повернення українських святинь українському народу, а саме:  Києво-печерська та Почаївська лаври, які довгий час були у користуванні Московської церкви, яка лукаво прикривалася вивіскою, на якій було написано “Українська Православна Церква”.

Позитивним моментом у даній ситуації є те, що  суспільство одностайне в тому, щоб припинити перебування в Почаєві Московської церкви,  яка називає себе УПЦ.

Єдиний мінус полягає в тому, що з'являються прихильники тої чи іншої професії, які бажають Почаївський монастир мати у своєму користуванні, наводячи різноманітні аргументи на свою користь.

Але, як завжди конструктивної дискусії досягти не вдається і все переростає в банальну сварку.

Історичні джерела говорять, що засновником монастиря на Почаївській горі був православний афонський чернець Мефодій Почаївський, який заснував чернецтво в Почаєві у 1219 році.

Через  особливість місцерозташування  православний монастир часто опинявся на території різних держав. Протягом 110 років в нього був греко-католицький період. 

Важко сказати, хто найбільше долучився до будови монастиря за весь час, адже зі своїми дарами та лептами приходили люди різного соціального стану і приносили різноманітні дари обителі в подяку задоволення своїх молитов і зцілення від хвороб. Звичайно, ми знаємо найбільших фундаторів шляхтичів Ганну Гостську та Василя Потоцького.

Мабуть, найганебнішим  періодом в історії Почаївської лаври  вважається  період, коли лавра належала УПЦ(МП),  а по суті РПЦ.

Саме  в цей час російська церква зробила Почаївську лавру форпостом всього московського та антиукраїнського на західних територіях України.

Отож, спостерігаючи тим часом нездорові та відверто агресивні дискусії, що точаться між прихильниками двох конфесій, мимоволі згадуються події початку 90-тих років і жорстоке протистояння між людьми, яке часто доходило до бійок. Назріває таке питання - кому  ж вигідно штовхнути дві національні церкви головами між собою і пересварити ПЦУ та УГКЦ. 

В умовах російсько-української війни відповідь лежить на поверхні, адже ми всі добре знаємо давньоримський вислів  DIVETE et IMPERA - розділяй і володарюй.

Дай Боже нам і нашим церковним керманичам мудрості пройти ці випробування ворога не нашкодивши одне одному, зберігши єдність на засадах патріотизму любові до Бога, ближнього та держави.


30.01.2023 Роман Тадра 4606
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2124
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1927
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1933
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5758 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2224 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1569

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

837

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

904

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1129

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1084
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1839
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3757
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10371
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26247
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10265 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7789
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

970
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

347
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

366
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

447
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1358
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

959