Розділяй і володарюй: дискусії довкола Почаївського монастиря

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.

Хоча, мабуть, більшість у святині ніколи й не була. Складається враження, що байдужих немає.

На тлі російсько-української війни також відбувається духовна деокупація України. Де серед іншого повернення українських святинь українському народу, а саме:  Києво-печерська та Почаївська лаври, які довгий час були у користуванні Московської церкви, яка лукаво прикривалася вивіскою, на якій було написано “Українська Православна Церква”.

Позитивним моментом у даній ситуації є те, що  суспільство одностайне в тому, щоб припинити перебування в Почаєві Московської церкви,  яка називає себе УПЦ.

Єдиний мінус полягає в тому, що з'являються прихильники тої чи іншої професії, які бажають Почаївський монастир мати у своєму користуванні, наводячи різноманітні аргументи на свою користь.

Але, як завжди конструктивної дискусії досягти не вдається і все переростає в банальну сварку.

Історичні джерела говорять, що засновником монастиря на Почаївській горі був православний афонський чернець Мефодій Почаївський, який заснував чернецтво в Почаєві у 1219 році.

Через  особливість місцерозташування  православний монастир часто опинявся на території різних держав. Протягом 110 років в нього був греко-католицький період. 

Важко сказати, хто найбільше долучився до будови монастиря за весь час, адже зі своїми дарами та лептами приходили люди різного соціального стану і приносили різноманітні дари обителі в подяку задоволення своїх молитов і зцілення від хвороб. Звичайно, ми знаємо найбільших фундаторів шляхтичів Ганну Гостську та Василя Потоцького.

Мабуть, найганебнішим  періодом в історії Почаївської лаври  вважається  період, коли лавра належала УПЦ(МП),  а по суті РПЦ.

Саме  в цей час російська церква зробила Почаївську лавру форпостом всього московського та антиукраїнського на західних територіях України.

Отож, спостерігаючи тим часом нездорові та відверто агресивні дискусії, що точаться між прихильниками двох конфесій, мимоволі згадуються події початку 90-тих років і жорстоке протистояння між людьми, яке часто доходило до бійок. Назріває таке питання - кому  ж вигідно штовхнути дві національні церкви головами між собою і пересварити ПЦУ та УГКЦ. 

В умовах російсько-української війни відповідь лежить на поверхні, адже ми всі добре знаємо давньоримський вислів  DIVETE et IMPERA - розділяй і володарюй.

Дай Боже нам і нашим церковним керманичам мудрості пройти ці випробування ворога не нашкодивши одне одному, зберігши єдність на засадах патріотизму любові до Бога, ближнього та держави.


30.01.2023 Роман Тадра 5121
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2154
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

856
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

901
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

904 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2749 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1463

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

634

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

335

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1003

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

1126
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2009
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1072
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

795
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

283
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14973
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7286
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

721
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

277
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

186
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

281
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

570
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1028