Розділяй і володарюй: дискусії довкола Почаївського монастиря

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.

Хоча, мабуть, більшість у святині ніколи й не була. Складається враження, що байдужих немає.

На тлі російсько-української війни також відбувається духовна деокупація України. Де серед іншого повернення українських святинь українському народу, а саме:  Києво-печерська та Почаївська лаври, які довгий час були у користуванні Московської церкви, яка лукаво прикривалася вивіскою, на якій було написано “Українська Православна Церква”.

Позитивним моментом у даній ситуації є те, що  суспільство одностайне в тому, щоб припинити перебування в Почаєві Московської церкви,  яка називає себе УПЦ.

Єдиний мінус полягає в тому, що з'являються прихильники тої чи іншої професії, які бажають Почаївський монастир мати у своєму користуванні, наводячи різноманітні аргументи на свою користь.

Але, як завжди конструктивної дискусії досягти не вдається і все переростає в банальну сварку.

Історичні джерела говорять, що засновником монастиря на Почаївській горі був православний афонський чернець Мефодій Почаївський, який заснував чернецтво в Почаєві у 1219 році.

Через  особливість місцерозташування  православний монастир часто опинявся на території різних держав. Протягом 110 років в нього був греко-католицький період. 

Важко сказати, хто найбільше долучився до будови монастиря за весь час, адже зі своїми дарами та лептами приходили люди різного соціального стану і приносили різноманітні дари обителі в подяку задоволення своїх молитов і зцілення від хвороб. Звичайно, ми знаємо найбільших фундаторів шляхтичів Ганну Гостську та Василя Потоцького.

Мабуть, найганебнішим  періодом в історії Почаївської лаври  вважається  період, коли лавра належала УПЦ(МП),  а по суті РПЦ.

Саме  в цей час російська церква зробила Почаївську лавру форпостом всього московського та антиукраїнського на західних територіях України.

Отож, спостерігаючи тим часом нездорові та відверто агресивні дискусії, що точаться між прихильниками двох конфесій, мимоволі згадуються події початку 90-тих років і жорстоке протистояння між людьми, яке часто доходило до бійок. Назріває таке питання - кому  ж вигідно штовхнути дві національні церкви головами між собою і пересварити ПЦУ та УГКЦ. 

В умовах російсько-української війни відповідь лежить на поверхні, адже ми всі добре знаємо давньоримський вислів  DIVETE et IMPERA - розділяй і володарюй.

Дай Боже нам і нашим церковним керманичам мудрості пройти ці випробування ворога не нашкодивши одне одному, зберігши єдність на засадах патріотизму любові до Бога, ближнього та держави.


30.01.2023 Роман Тадра 4927
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

776
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699