Капелан – завдання: зберегти людське в нелюдських умовах

З початком військових дій на території України  ми все частіше чуємо слово "капелан" або військовий священник.

Капелан - явище не нове і таке ж давнє як і війни, що ведуться цивілізованим світом. Військовий священик - це представник духовенства певної релігійної організації, який на постійній основі здійснює свою душпастирську місію серед військовослужбовців

Історія капеланства сягає часів його засновника і покровителя Святого Мартина Турського (IVст). Легенда розповідає, що святий Мартин був офіцером римської армії на території Галії (Франція), побачивши жебрака, який замерзає він розірвав надвоє свій військовий плащ - капу і віддав жебракові тим проявивши своє милосердя і турботу.

Цей жебрак явився Святому уві сні в образі Ісуса Христа. Згодом частина Капи стала реліквією і об'єктом побожного вшанування у французькій армії, для цього було споруджено похідний храм Капелла звідси походить назва «каплиця», а  священника, який служив у капелі називали капелан (capellanus).

Військове духовенство було невід'ємною частиною будь-якого війська європейських держав.  Король Франції Франциск I заснував службу капеланів в армії і на флоті. Військові священники закріплювалися за кожним полком із загоном.

Українське військо завжди було підсилене духівниками, і ця традиція сягала навіть часів Київської Русі, про що свідчить ряд літописів зокрема “Повість временних літ”.

Всім відома набожність запорозьких козаків з якими завжди перебував священник (храми на Січі, хоругви з Покровою Богородиці, ради старшин разом з священником біля церков, сповідь перед походом і тд.).

Духовна підтримка в українських воїнів не припинялися також і за Австро-Угорщини, і потім в часи УНР.  В період Першої світової війни близько ста капеланів були українського походження так звані “польові духівники”.

В чому  ж полягає роль  капеланів? Це духовна, моральна психологічна підтримка воїна на полі бою, релігійно-освітнє виховання, духовно-патріотичне виховання, підтримка сімей і родин військовослужбовців, а також задоволення його релігійно-обрядових потреб (молитва, служба Божа, сповідь, причастя).

Капелан, який потрапляє у полон продовжує своє служіння серед полонених. Нерідко капелани гинуть разом зі своїми підопічними.

Духовна і психологічна підтримка українського війська - це шлях до перемоги. Адже психологічно стабільне і вмотивоване військо здатне краще воювати.

Недаремно навчальні матеріали, отримані американською розвідкою у 2006 році, показали, що повстанцям-снайперам, які воюють в Іраку, пропонували виділити та атакувати інженерів, медиків та капеланів, згідно теорії ці втрати деморалізують цілі ворожі підрозділи.

Знайдуться і критики, які мовляв “навіщо священники лізуть у військо, і що це може бути тільки в Україні”, але  практика військового священства давно існує та працює  також у країнах НАТО,  де духовні служби представлені не тільки християнством, але  й  юдаїзмом та буддизмом.

Тільки в часи атеїстичного СРСР капеланство перестає існувати із зрозумілих причин - йому на противагу вводять посаду «замполіта», який по-суті є пропагандистом партійних ідей.

За часів незалежної України капеланство не мало систематичного характеру, але з початком війни у 2014 р. стало зрозуміло, що це потребує відновлення у лавах ЗСУ.

Так 22 січня 2021 року до Верховної Ради України внесений законопроєкт «Про військове капеланство».

Отож, ми бачимо, що українське військо не залишалося без душпастирської опіки.

Основна місія капелана щоб у нелюдських жорстоких умовах війни  він зумів захистити і зберегти все людське, що є у військовослужбовців - Образ Божий у людині.


25.12.2022 Роман Тадра 5207
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

461
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

843
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3510 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2842
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6999 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3344

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

235

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

617

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1388

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2530
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

199
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17244
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

855
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

7938 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

474
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

875
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2260
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27573 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

325
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

388
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

635
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

667