Унікальність Різдва Христового в Україні

Кожен народ, маючи свої традиції, по-особливому святкує будь-яке свято.

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом.

Багато кого приваблює святкування Різдва Христового на так званий «європейський» манер або, як зараз в ході календарних дискурсів почали часто вживати в просторах інтернету слово - «цивілізовано». 

Людей вабить оця зовнішня, маркетингова або «кіношна» сторона так званого «європейського» Різдва.

Красива картинка теплого каміна, ялинка, прикрашена оселя в очікуванні чуда і подарунків від сивобородого дідуся Санти.

Але поміж оцих красивих гірлянд зовсім не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа.

Згадаймо слова нашого видатного поета Т.Г.Шевченка - «...і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь...».

Як легко ми можемо розпрощатись зі своїми унікальними традиціями заради традицій чужих. Адже справді святкування Різдва Христового в Україні є явищем унікальним. Оскільки зуміло поєднати в собі дохристиянські вірування і традиції, та власне згадку із вшануванням народження Богодитяти Христа створивши унікальний симбіоз, якого немає в інших європейських народів.

Згадаймо  основні складові святкування Різдва Христового. Святвечір - вечеря напередодні Різдва з виключно пісними стравами та безалкогольними напоями.

Вважається, що таких страв повинно бути 12, відповідно до кількості апостолів Ісуса Христа. Хоча, обов’язкового припису немає в цьому, як вдасться господині, так і буде, але всі стараються наблизитись до цього числа.

По суті, це поминання померлих. Центральна страва - кутя обрядова їжа, яку відносять до культу предків, тобто вшанування померлих родичів (звідси й традиція залишати ложку і кутю на столі після вечері). Кутя здебільшого готується з пшениці - символ  надії на воскресіння  для померлих.

Ну і звичайно найвеселіше заняття різдвяного часу це коляда або колядки - обрядові пісні, які в дохристиянську епоху співалися на честь свята коляди або початку Нового Року.

У європейців також є свої пісні схожі на наші колядки, так звані Різдвяні пісні, чиї тексти розповідають нам біблійну історію до народження Христа. В текстах колядок ми зустрічаємо не тільки вшанування народження Ісуса Христа та коротенький виклад біблійних подій, але й догматичні віроповчальні сторони, наприклад «пастиріє клячуть в плоті Бога бачуть…» - християнський догмат про втілення Бога.

Також не забуваймо, що ми народ землеробів. Культ землеробства теж рясно оспівується в колядках у формі побажань на хороший урожай або достаток у сім’ї.

Біль і страждання народу відобразилась у колядках «Сумний Святий Вечір в 46-м році».

Ще однією особливістю українського Різдва є вертеп  або вертепна драма – театралізоване дійство, в основу якого покладено євангельську розповідь про народження Ісуса Христа з такими дійовими особами: три царі, Ірод, чорт, жид та іноді замість трьох царів могли бути три воїни Січових Стрільців, це надавало більш українського забарвлення.


Ми, українці інколи любимо переймати святкування  традицій, які непритаманні нашому народу.

Але та форма секулярного європейського Різдва, яке приходить до нас з телеекранів, вітрин магазинів та туристів скоріше нагадує красиву обгортку всередині якої порожнеча, адже за сяйвом гірлянд та барв подарункових упакувань ми не бачимо Христа. Його замінили іграшками, вечірками, Санта-Клаусом та подарунками.

Різдво Христове в Україні - це поєднання дохристиянських традицій вшанування померлих та землеробських культів, які відображаються у народно-драматичній творчості та гастрономічних традиціях зі згадкою народження Сина Божого - Ісуса Христа.

Саме такий симбіоз додає святу особливої містерії та винятковості. У нас настільки глибокий унікальний культурний код, що багато чого можна запозичити й в нас.


03.01.2023 Роман Тадра 5584
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1642 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1091
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4841
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

13863 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3253 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3085

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

739

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2201

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2231

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2780
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1190
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1001
30.05.2024

Кулінарний хаб, де навчатимуть шкільних кухарів, запрацював на Прикарпатті.  

792
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

379
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

719
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

679
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

1018
06.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21660
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

665 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

495
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

948
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

836