Унікальність Різдва Христового в Україні

Кожен народ, маючи свої традиції, по-особливому святкує будь-яке свято.

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом.

Багато кого приваблює святкування Різдва Христового на так званий «європейський» манер або, як зараз в ході календарних дискурсів почали часто вживати в просторах інтернету слово - «цивілізовано». 

Людей вабить оця зовнішня, маркетингова або «кіношна» сторона так званого «європейського» Різдва.

Красива картинка теплого каміна, ялинка, прикрашена оселя в очікуванні чуда і подарунків від сивобородого дідуся Санти.

Але поміж оцих красивих гірлянд зовсім не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа.

Згадаймо слова нашого видатного поета Т.Г.Шевченка - «...і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь...».

Як легко ми можемо розпрощатись зі своїми унікальними традиціями заради традицій чужих. Адже справді святкування Різдва Христового в Україні є явищем унікальним. Оскільки зуміло поєднати в собі дохристиянські вірування і традиції, та власне згадку із вшануванням народження Богодитяти Христа створивши унікальний симбіоз, якого немає в інших європейських народів.

Згадаймо  основні складові святкування Різдва Христового. Святвечір - вечеря напередодні Різдва з виключно пісними стравами та безалкогольними напоями.

Вважається, що таких страв повинно бути 12, відповідно до кількості апостолів Ісуса Христа. Хоча, обов’язкового припису немає в цьому, як вдасться господині, так і буде, але всі стараються наблизитись до цього числа.

По суті, це поминання померлих. Центральна страва - кутя обрядова їжа, яку відносять до культу предків, тобто вшанування померлих родичів (звідси й традиція залишати ложку і кутю на столі після вечері). Кутя здебільшого готується з пшениці - символ  надії на воскресіння  для померлих.

Ну і звичайно найвеселіше заняття різдвяного часу це коляда або колядки - обрядові пісні, які в дохристиянську епоху співалися на честь свята коляди або початку Нового Року.

У європейців також є свої пісні схожі на наші колядки, так звані Різдвяні пісні, чиї тексти розповідають нам біблійну історію до народження Христа. В текстах колядок ми зустрічаємо не тільки вшанування народження Ісуса Христа та коротенький виклад біблійних подій, але й догматичні віроповчальні сторони, наприклад «пастиріє клячуть в плоті Бога бачуть…» - християнський догмат про втілення Бога.

Також не забуваймо, що ми народ землеробів. Культ землеробства теж рясно оспівується в колядках у формі побажань на хороший урожай або достаток у сім’ї.

Біль і страждання народу відобразилась у колядках «Сумний Святий Вечір в 46-м році».

Ще однією особливістю українського Різдва є вертеп  або вертепна драма – театралізоване дійство, в основу якого покладено євангельську розповідь про народження Ісуса Христа з такими дійовими особами: три царі, Ірод, чорт, жид та іноді замість трьох царів могли бути три воїни Січових Стрільців, це надавало більш українського забарвлення.


Ми, українці інколи любимо переймати святкування  традицій, які непритаманні нашому народу.

Але та форма секулярного європейського Різдва, яке приходить до нас з телеекранів, вітрин магазинів та туристів скоріше нагадує красиву обгортку всередині якої порожнеча, адже за сяйвом гірлянд та барв подарункових упакувань ми не бачимо Христа. Його замінили іграшками, вечірками, Санта-Клаусом та подарунками.

Різдво Христове в Україні - це поєднання дохристиянських традицій вшанування померлих та землеробських культів, які відображаються у народно-драматичній творчості та гастрономічних традиціях зі згадкою народження Сина Божого - Ісуса Христа.

Саме такий симбіоз додає святу особливої містерії та винятковості. У нас настільки глибокий унікальний культурний код, що багато чого можна запозичити й в нас.


03.01.2023 Роман Тадра 6239
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

882
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1916 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1