Унікальність Різдва Христового в Україні

Кожен народ, маючи свої традиції, по-особливому святкує будь-яке свято.

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом.

Багато кого приваблює святкування Різдва Христового на так званий «європейський» манер або, як зараз в ході календарних дискурсів почали часто вживати в просторах інтернету слово - «цивілізовано». 

Людей вабить оця зовнішня, маркетингова або «кіношна» сторона так званого «європейського» Різдва.

Красива картинка теплого каміна, ялинка, прикрашена оселя в очікуванні чуда і подарунків від сивобородого дідуся Санти.

Але поміж оцих красивих гірлянд зовсім не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа.

Згадаймо слова нашого видатного поета Т.Г.Шевченка - «...і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь...».

Як легко ми можемо розпрощатись зі своїми унікальними традиціями заради традицій чужих. Адже справді святкування Різдва Христового в Україні є явищем унікальним. Оскільки зуміло поєднати в собі дохристиянські вірування і традиції, та власне згадку із вшануванням народження Богодитяти Христа створивши унікальний симбіоз, якого немає в інших європейських народів.

Згадаймо  основні складові святкування Різдва Христового. Святвечір - вечеря напередодні Різдва з виключно пісними стравами та безалкогольними напоями.

Вважається, що таких страв повинно бути 12, відповідно до кількості апостолів Ісуса Христа. Хоча, обов’язкового припису немає в цьому, як вдасться господині, так і буде, але всі стараються наблизитись до цього числа.

По суті, це поминання померлих. Центральна страва - кутя обрядова їжа, яку відносять до культу предків, тобто вшанування померлих родичів (звідси й традиція залишати ложку і кутю на столі після вечері). Кутя здебільшого готується з пшениці - символ  надії на воскресіння  для померлих.

Ну і звичайно найвеселіше заняття різдвяного часу це коляда або колядки - обрядові пісні, які в дохристиянську епоху співалися на честь свята коляди або початку Нового Року.

У європейців також є свої пісні схожі на наші колядки, так звані Різдвяні пісні, чиї тексти розповідають нам біблійну історію до народження Христа. В текстах колядок ми зустрічаємо не тільки вшанування народження Ісуса Христа та коротенький виклад біблійних подій, але й догматичні віроповчальні сторони, наприклад «пастиріє клячуть в плоті Бога бачуть…» - християнський догмат про втілення Бога.

Також не забуваймо, що ми народ землеробів. Культ землеробства теж рясно оспівується в колядках у формі побажань на хороший урожай або достаток у сім’ї.

Біль і страждання народу відобразилась у колядках «Сумний Святий Вечір в 46-м році».

Ще однією особливістю українського Різдва є вертеп  або вертепна драма – театралізоване дійство, в основу якого покладено євангельську розповідь про народження Ісуса Христа з такими дійовими особами: три царі, Ірод, чорт, жид та іноді замість трьох царів могли бути три воїни Січових Стрільців, це надавало більш українського забарвлення.


Ми, українці інколи любимо переймати святкування  традицій, які непритаманні нашому народу.

Але та форма секулярного європейського Різдва, яке приходить до нас з телеекранів, вітрин магазинів та туристів скоріше нагадує красиву обгортку всередині якої порожнеча, адже за сяйвом гірлянд та барв подарункових упакувань ми не бачимо Христа. Його замінили іграшками, вечірками, Санта-Клаусом та подарунками.

Різдво Христове в Україні - це поєднання дохристиянських традицій вшанування померлих та землеробських культів, які відображаються у народно-драматичній творчості та гастрономічних традиціях зі згадкою народження Сина Божого - Ісуса Христа.

Саме такий симбіоз додає святу особливої містерії та винятковості. У нас настільки глибокий унікальний культурний код, що багато чого можна запозичити й в нас.


03.01.2023 Роман Тадра 5094
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

481
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

2951 9
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3738
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4129
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5253
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4689

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

435

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1042

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1542

На основі праць російських істориків минулого і сучасності демонструється, як з допомогою брехні, фейків і маніпуляцій російською церквою і пропагандистами створювався героїчний образ Олександра Невського. 

2303
02.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

127
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

37785
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

397
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

681
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

658
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5278
16.11.2023

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

20169
01.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13138
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

273
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1102
15.11.2023

Власне виробництво зброї в Україні є пріоритетом.  

2691