Втрачені святині: від Белза до Вишгорода на прикладі української іконографії

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.

Згадаймо про найшанованішу поляками ікону — Діви Марії Ченстоховської або  як її ще називають «Чорна Мадонна» та про «Вишгородську ікону Божої матері» яку московити іменують «Володимирська».

Це — відомі впізнавані та шановані ікони, які стали  великими святинями для кожного з цих народів.  Мало хто знає або взагалі не знає, що ці ікони мають українське походження, але кожна з них мала свої причини й свій шлях до сусідніх країн. Це дещо нагадує людську трагедію, коли вимушено покидають країну в час війни.

 «Вишгородська ікона Божої Матері» або «Володимирська»

За легендою ікону написав безпосередньо євангелист Лука, але ймовірніше, що ця ікона була «списком» тобто копією з оригіналу. Константинопольський патріарх подарував  цю ікону київському  князеві Мстиславові Великому у 1131 році. Вона була поставлена в Дівочому монастирі міста Вишгорода – давнього помісного уділу святої рівноапостольної великої княгині Ольги.

Від того часу ікона Богородиці іменується «Вишгородська». Вишгород дуже швидко стає місцем паломництва, адже в місті також знаходилися   мощі перших київських святих Бориса й Гліба (дерев’яна церква св. Бориса і Гліба з усипальницею).

У 1155 році володимиро-суздальський князь Андрій Боголюбський син  Юрія Долгорукого викрадає  ікону, при цьому руйнуючи та грабуючи Київ та Вишгород. Ікону ж він перевіз  до Володимира-на-Клязьмі.  Згодом ікона потрапляє до Москви й в цей час знаходиться в Третьяковській галереї.

Ченстоховська ікона Божої Матері або «Чорна Мадонна»

Так само як і Вишгородська Ченстоховська має гарну легенду про написання її євангелистом Лукою. У 326 р. візантійська цариця Олена перевозить ікону до Константинополя, а  згодом вона з’являється в українського князя Лева, який розміщує ікону у місті Белз(Сокальський р-н. Львівська обл.) відоме з 1030 року.

Відтоді Белзька ікона Богоматері  славиться своїми чудотворними властивостями, що звичайно притягує паломників з усіх околиць. В силу різних історичних обставин Галичину захоплюють поляки й Белз переходить під керівництво польського князя Владислава Опольського. Побоюючись захоплення міста татарами Владислав Опольський перевозить «Белзьку Богоматір» подалі від східних кордонів в місто Ченстохова у Ясногірський монастир.

Ікона отримує назву за новим місцем перебування — «Ченстоховська Богоматір» і стає відомою у Польщі. Існує дві версії щодо того як і чому ікона потрапила до Польщі. Одна говорить, що її рятували від можливого знищення татарами, а інша каже, що її хитро і підступно викрав Владислав Опольський. Можна припустити, що вони доповнюють одна одну, тобто вкрадено прикриваючись порятунком, як кажуть: «під шумок».

У такі часи вкрадено багато цінностей, але саме ці   українські святині прославились найбільше. Звичайно, що вони в Україну вже не повернуться, адже стали частиною релігійного життя інших народів. Бачимо, що причиною втрати цих  відомих святинь — це відсутність української державності, фактично не було кому дбати й берегти їх.


31.07.2024 Роман Тадра 4160
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

945
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2741
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

949
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1016
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1017 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3041 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

863

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

753

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1073
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

107
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2305
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1131
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

431
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15048
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7361
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

798
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

358
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

271
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

361
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

637
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1093