Релігійні вірування ромів

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо? 

Яке їхнє походження та які в них релігійні вірування? Роми — це етнонаціональна меншина, коріння якої сягає протоциган, які  покинули  у IV-V ст. західну частину індійського півострова, вирушивши у свою подорож світом.

Отож, роми — це  назва групи народів, що відносяться до індоарійської  етнічної групи. Простіше кажучи, роми — це прямі нащадки аріїв. Спочатку цигани осіли  у східній частині Візантійської імперії та частині Ірану. Поступово цигани переміщуються на захід.

Перші  європейські згадки про циган  на території Європи датуються 1322 роком. Про це розповідають записки двох монахів-францисканців, які бачили на острові Кріт людей, що жили в шатрах і дотримувалися обрядів грецької православної церкви. В Греції, перед тим, як потрапити в інші країни Європи, вони отримали назву «аттіганос» («атсинганос»), що означає віщун.

Згодом роми розселяються по всій Європі.

Кочовий спосіб життя і контакти із різними народами вплинули на спосіб життя ромів. Тобто сформували їхню картину світу із віруваннями, обрядами та традиціями.

Це насторожувало європейські  християнські народи, які вели осілий спосіб життя. Ромів навіть  оголошували єретиками.

Особливістю релігійних поглядів ромів є їхнє уявлення про боротьбу між добрими та злими силами. Вона може закінчитися перемогою однієї з них, незалежно від бажання людини та її втручання в хід подій.

Саме така ідея закладена в зороастризмі. Вочевидь ця релігія вплинула під час їхнього перебування в Ірані. Але слід зауважити, що зороастризм не в чистому вигляді, а з домішками православ’я або католицизму.

Перші згадки про ромів в Україні з’являються на початку XV ст. На цей час вони складаються з одинадцяти етнічних груп: серви, келдераре, ловаре, кримці, сінті, унгріко, рома, словацькі цигани, расєйці, кишинівці, урсари. Але здавна вони поділяються на дві групи – осілих і кочівників.

Саме в кочових циган проявляється більш виражена язичницька релігійна свідомість.  Скоріш за все це пов'язано  з їхнім кочовим способом життя. В постійних переїздах вони залежні від природних умов, в яких перебувають, а також від різних небезпек на їхньому шляху. Отож, слід було задобрювати духів природи, використовуючи різні обряди.

У кочових ромів язичницький світогляд отримав вплив інших релігій зокрема і християнства. Вони вірили в існування Бога, диявола потойбічного життя душ і духів. Існує велике вшанування культу вогню, вважається, що пов'язані з ним сили природи оберігають сім'ю.

Широко використовуються талісмани  та обереги, які  повинні захищати  від нещасть та хвороб, культ проклятих речей, численні ритуальні забобони — мехріме, вірування в щасливу й нещасливу руку, у пророчі сни.

Важливе місце серед релігійних вірувань займає культ берегині сім’ї, який представлений культом ікон  і був одним із найважливіших оберегів. Цю ікону розміщували у кожному кочовому шатрі по лівій внутрішній стінці, і вірили, що вона захищала від хвороб та нещасть. Також існувала табірна ікона, яка належала всім, кожен табір мав свою ікону. Вона зберігалась у шатрі очільника табору.

Найважливіші події  певного ромського роду відбувались біля цих ікон. З ними проводили безліч обрядів та ритуалів. Її берегинею завжди була найстаріша та наймудріша в таборі жінка.

Отож, релігійні вірування ромів мають коріння зороастризму та певних язичницьких вірувань, які   поєднуються із християнством. Такий симбіоз спричинив довгу подорож цього народу Індії на захід.

Конфесійна приналежність зумовлюється місцем проживання. Наприклад, в Польщі роми — католики, в Україні —православні (Наддніпрянщина),  греко-католики, католики (Закарпаття, Галичина) залежно від регіону, в Криму — мусульмани.

Звичайно, було б неправильно стверджувати, що роми сповідують зороастризм. Скоріш ідеї зороастризму, які проглядаються у звичаях, обрядах та традиціях, а формально вони християни або мусульмани залежно від країни проживання.


23.08.2024 Роман Тадра 3364
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

275
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2208
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1613
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1920
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5532 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4058

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1030

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1039

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1557

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1050
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

794
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

661
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14459
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10317
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5968
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

541
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5197 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28373 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

400
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

539
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

380
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

568