Феномен релігійних вірувань гуцулів

Особливість та унікальність Гуцульщини, її культури усім відома. Їхні звичаї та обряди пов’язані із силами природи.

Самобутня гуцульська культура з її духовним світом яскраво відображена у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Особисто мене, у фільмі вразила, сцена похорону Івана коли на мертве тіло кидали монети, грали на сопілці, кричали та трясли тіло покійника, і це все супроводжувалося цілком звичним для християн читанням псалтиря дяком із церкви.

Але як то кажуть: "щоб зрозуміти гуцула потрібно самому бути гуцулом». Фантастичний, самобутній гірський народ, що зумів поєднати християнство та язичницькі вірування.

Цей релігійний феномен полягає в тому, що гуцули зуміли дотримуватися євангельських настанов  та водночас жити в язичницькому векторі, перебуваючи у своєрідному трепоті перед силами природи.

Спостерігаючи за силами природи та фактично залежачи від них там у горах, гуцули наче законсервували свої вірування, які проявляються в багатьох забобонах чи обрядах.

З  розповсюдженням християнства, а саме візантійського християнства. Візантійські обряди отримали блиску  гуцульського трепету перед силами природи. Формально, залишаючись християнами, у гуцулів не зникає віра у сили природи. 

Так,  чітко існують певні уявлення, які описані дослідниками гуцульщини починаючи з 19 ст., а саме: уявлення про «упирів» / «упириць» та наявність у людини «дводушшя»; уявлення про загальну, неперсоніфіковану «нечисту силу» та чортів, які представлені різними образами й евфемізмами («скаженик», «щєзник», «щез би», «той, що каламутить», «шо ріжки у него ростуть», «дідьо», «юда», «він» та ін.); уявлення про «закляті» («нечисті», «прокляті») скарби;  уявлення про «погані» («нечисті») місця; уявлення, пов’язані з деревами й рослинами (смерека, осика, верба, папороть, мак, рута тощо); уявлення про реальних історичних осіб (опришків, Олексу Довбуша та ін.), які наділені міфологізованими рисами тощо.

Зі скупих гірських ґрунтів гуцулам прогодуватися важко. Тож і доводиться їм трудитися на землі не лише з мотикою в руках, але й із дотриманням певних ритуалів. Скажімо, у деяких селах гуцули також вірять, що не можна плювати на городі, бо від того зігниє капуста та часник.

А ще на городі не можна їсти. Інакше весь урожай з'їсть хробак. У гуцулів існує багато ритуалів, покликаних захистити корову від відьом, які, за тутешніми повір'ями, забирають у неї молоко. Для цього корову, яка щойно отелилася i яку ще не ссе теля, переводять тричі через брилу кам'яної солі.

Потім кожну п'ятницю корові дають шматочок з цієї солі, поки вона доїться. У день святого Юрія як оберіг від відьми на дверях хліва вішають борону. А напередодні цього свята корові змащують місце між рогами й хвіст часником та дьогтем, і в чотири кути хліва кладуть часник, щоб відьма не зайшла.

Це все існує паралельно з глибокою побожністю, відвідуванням храму та намаганням твердо дотримуватись Десятьох Заповідей, акуратно забуваючи ту, яка забороняє забобони.

Специфічність стародавньої віри гуцулів полягала в тому, що вона була пов’язана з навколишньою природою і пастушим життям, які з приходом християнства залишились незмінними. щодо конфесійної приналежності, то можна сказати, що гуцули здебільшого греко-католики та православні.

Етноконфесійний синкретизм гуцулів означає, що вони належать до українського християнства з київським софійним характером релігійності.


22.12.2023 Роман Тадра 2309
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

1073 3
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

1358
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5896 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

2182
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

2042
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

3218

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

700

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1862

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2606

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3363
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

380
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

499
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

1075
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

33905
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

819
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

965
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16458
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

666
14.10.2024

Серед мешканців заходу довіра до президента України Володимира Зеленського залишається на рівні 58%.

665
11.10.2024

Верховна Рада 10 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про збільшення податків.  

650
09.10.2024

Верховна Рада 9 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про заборону мобілізації обмежено придатних віком до 25 років.  

434