Релігійний чинник на війні: ідея, самопожертва, мотивація

Релігія - це особливий тип світогляду людини чи групи людей з певними культурними, духовними та моральними цінностями, які обумовлює їх поведінку.

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

Наприклад, ми всі чули про безстрашність вікінгів у бою. Цей стан зумовлений також і їхніми віруваннями. У скандинавській  міфології вважалося, що воїн, який загине в бою потрапляє у рай для героїв – Вальхаллу, де зустрінеться за пишним столом зі своїми полеглими в боях побратимами. Для воїна, який помирав вдома, в колі сім'ї, від старості двері Вальхалли вважалися зачиненими. Саме така релігійна ідея позбавляла вікінгів відчуття страху в бою і робила з них грізних воїнів.

Схожа ідея існувала  серед воїнів II світової війни.

Усім добре відомі японські воїни - камікадзе, які йшли безстрашно на смерть. Тут релігійні ідеї дещо складніші та вимагають глибшого занурення. На час періоду Другої Світової війни японці здебільшого сповідували синтоїзм – політеїстична релігія Японії.

Об'єктами поклоніння у синтоїзмі є небесні й земні божества (камі) — небожителі, духи і явища природи, герої старовини, померлі родичі, тварини, предмети побуту тощо (камі, «божество» або «дух») — божественна сутність (істота чи предмет) у японській традиційній Синто кількість камі не обмежена.

Їх природа і вигляд можуть бути різними. Камінь, меч, гора, ліс, зірка, сонце, дух — все, що слугує об'єктом поклоніння і вшанування для людей, є камі. Тобто Камі - це все, що існує, і все, що існує - це Камі.

Отож, японські пілоти-смертники називались камікадзе, («божественний вітер»). Відсутність страху у камікадзе пояснюється так: для того, щоб душа пілота об’єдналася з Камі (божество) слід було якнайшвидше позбавитись тілесної оболонки. Таким чином, ішовши на смерть, душа пілота одразу попадає в рай.

У середньовіччі бідні селяни озброєні лиш серпом  вирушали на війну  відвойовувати Єрусалим у мусульман – так розпочиналися хрестові походи розпочаті Католицькою церквою.

Хрестові походи -  це релігійні війни, які були ініційовані та підтримувані папою Римським. Вони починалися під закликом відвоювання Святої Землі у мусульман.

Учасниками Хрестових походів були люди приналежні до різного соціального стану, вони озброювалися хто чим може і вирушали за тисячі кілометрів, одержимі цим  релігійним закликом.

Щоб підсилити релігійний дух, і як додаткову мотивацію, папа Римський Віктор III (11 ст.) щедро роздавав індульгенції (відпущення гріхів) усім учасникам бойових дій.

Саме селяни та бідні містяни склали перший ешелон хрестоносців, а вже пізніше до них доєдналися лицарі та феодали.

У підсумку усі чотири Хрестові походи зазнали невдачі та не змогли відвоювати Єрусалим.  Вони спричинили значні людські втрати як серед населення країн Сходу, так і серед самих учасників.

Під час походів знищили багато пам'яток культури, бібліотек, палаців. Внаслідок Четвертого Хрестового походу зруйновано Константинополь — центр східної християнської культури.

У мусульманстві, а саме в сунітській течії ісламу існує ваххабізм. Ваххабізм заснував шейх Мухаммада ібн Абд аль-Ваххаба ат-Тамімі у 18 ст. Прихильники ваххабізму виступають за повернення ісламу до джерел шляхом відмови від релігійних нововведень і культів, за соціальну гармонію, єдність усіх мусульман і за суворе дотримання морально-етичних принципів учення.

Важливе місце ваххабіти відводять ідеї про джихад проти тих, хто відступив від принципів раннього ісламу.  

Ідеологія ісламістів (мусульман); боротьба за те, що є для мусульманина «найблагороднішою і найвищою метою».

Джихад (старання, зусилля) — початково розумівся як боротьба на захист і за поширення ісламу:

«Вам наказано боротися з ворогами ісламу, а ви ненавидите це. Та можливе й таке, що ви ненавидите те, що для вас є благом, а бажаєте того, що для вас є злом. Аллах знає, а ви не знаєте» (Сура 2. Корова: 216).

«Боріться з ними, доки не зникне невір'я і не утвердиться віра в Аллаха» (Сура 2.).

У 21 ст. стало відоме слово "шахід", яке стало синонімом до слова "терорист" – смертника, який заради релігійної ідеї боротьби з невірними свідомо йде на смерть. Вважається, що після смерті шахід потрапляє в Джаннат (рай).

Слово шахід в буквальному сенсі означає «свідоцтво», тобто той, хто засвідчив свою віру, також вважається мучеником за віру.

Мучениками (шахідами) можуть також називати загиблих під час війни, як невинно вбитих, так і загиблих під час визвольної (священної) війни, (джихаду).

В таких випадках про загиблих люди кажуть: «став шахідом», тобто «загинув мученицькою смертю».

Але завдяки ЗМІ "шахід" стало синонімом до "терорист", з чим погоджуються далеко не всі мусульмани, пояснюючи це тим, що іслам засуджує вбивство та самогубство.

Отож, ми бачимо, що релігійні ідеї на війні набагато сильніші, ніж страх смерті.


15.02.2024 Роман Тадра 1695
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

667
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1005
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31711 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1467
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665