Чому святкуємо неділю, а не суботу?

Традиційно християни, окрім певних протестантських течій, Господнім днем вважають неділю. Саме  в цей  день заведено відвідувати храм Божий та присвячувати день Богу згідно Декалогу (Десять Заповідей Божих).

Але ж, читаючи Заповіді Божі, ми не  бачимо жодної згадки про «недільний день», а зустрічаємо згадку про «день суботній». Відповідно з’являються питання: чому християни святкують недільний день і чи не вважається це порушенням заповіді? Причин тут декілька і ми спробуємо зрозуміти їх.

Частково це пов’язано з нумерацією днів тижня греко-римської культури, коли дні тижня присвячувалися певному божеству: неділя - Dies Solaris/День Сонця (Sunday — анг., Sonntag- нім.). Давньоанглійська Mōnandæg (вимовляється [mon.nan.dæg] або [mon.nan.dæj') означає «день місяця» і т.д.

Існують також особливості перекладу - слово, яке перекладачі Біблії переклали як «день», давньоєврейською мовою звучить «йом» й означає також період, етап, тобто шестиднев творіння світу міг розтягнутися на період, який тривав мільйони років:

«...у Господа один день, як тисяча років, і тисяча років, як один день...»,

а  слово, яке в традиційних Бібліях передане як «субота», насправді це «шаббат», що означає «спокій».

Тоді ця заповідь  звучала б так: «Пам’ятай день спокою, щоб святити його. Шість днів працюй і роби [в них] всю працю свою, а день сьомий — день спокою Господу, Богу твоєму... Тому поблагословив Господь день спокою і освятив його...».

У буквальному значенні заповідь говорить не про календарну суботу, а про «сьомий день», що відповідає  неділі.

У перші сторіччя неділя стала святом на честь Христового воскресіння,  яке приділяли увагу як дню релігійних служб та відпочинку.

7 березня 321 року римський імператор Костянтин Великий оголосив неділю днем відпочинку. Згідно з його указом у цей день потрібно було відкласти всі мирські справи: ринки зачинялися, державні установи припиняли свою роботу.

Важливість недільного дня підтверджувалася й подальшими указами. У 337 році був прийнятий закон про обов'язкову участь солдатів-християн у недільній Святій Літургії.

Згодом імператор Феодосій видав едикт, що забороняв влаштовувати публічні видовища у неділю. З апостольських часів Господнім днем вважався день Воскресіння Христового

«А дня першого в тижні, як учні зібралися на ламання хліба, Павло мав промову до них, бо вранці збирався відбути, і затягнув своє слово до півночі.(Дія. 7:11).

У деяких народів неділя вважається початком тижня. В творах ранніх християн шанування «Господнього дня» тобто недільного стає всезагальною традицією. Св. Ігнатій Богоносець (II ст.) писав:»

Якщо ми досі живемо по-юдейському закону, то відкрито признаємо, що не отримали благодаті». Тертуліан в посланні «до язичників говорить, що дехто вважає, що християнський Бог це сонцетому, що відомий наш звичай… святкувати день сонця».

Тут можна допустити, що християни збиралися у неділю на євхаристію і саме цей день був проголошений днем відпочинку  як Dies Solaris / День Сонця. Св.Юстин Філософ (II ст.) свідчив:

«В день сонця (неділя) ми робимо зібраннятому, що це є перший день, в який Бог змінивши тьму створив світ, а Ісус Христос, Спаситель наш, в цей же день Воскрес із мертвих».

Читаючи сторінки Євангелія можемо зробити висновок, що Христос готував людей до святкування неділі, адже бачимо як Христос називав себе Господом суботи (Лук. 6:5) часто порушував її в очах юдеїв, зціляючи в суботу як от розслаблений який ніс своє ліжко(Ін 5:10-11).

Також не забороняв своїм учням зривати колоски, розтирати їх та їсти у суботу. З Воскресінням Христа почалося нове життя: обрізання, жертвоприношення, суботи залишилися в минулому.

Святкування «Господнього дня» у неділю для ранніх християн були настільки очевидні, що навіть мало згадувались на  соборах. Іноді згадки мали дисциплінарний характер, наприклад  20 правило I Вселенського собору забороняє ставати на коліна у недільний день. А 29 правило Лаодикійського собору (360 р.) говорить

«Не подобає християнам юдействувати, й у суботу святкувати, але працювати їм у цей день, а день недільний переважно святкувати, якщо можуть, як християни.

Якщо ж виявиться, що юдействують, нехай буде анафема від Христа.»Отож, святкування християнами неділі, а не старозавітної суботи й порушенням четвертої заповіді не вважається, адже «Господній день» та «день спокою» який згадується в Декалозі припадає не на календарну суботу, а на календарну неділю в знак згадки про Воскресіння Христа.


07.08.2023 Роман Тадра 6500
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5069 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1771 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3968 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3114 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7875 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20176 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

202

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

746

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1833

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2324
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

94
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

623
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

405
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

17575
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

910
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1155 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6042 2
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23326 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

197
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

911 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

994 2
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

423