"Нецензурна лексика — гнилі слова?": що каже Біблія

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити.

Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. І часто відео з такими дітьми набирають велику кількість переглядів в ТікТоку чи інших соцмережах.

Мабуть, дитина ще не знає значення багатьох  звичайних слів і не завжди вміє правильно будувати речення, але лаятись,  матюкатись вона вміє.

Ненормативна лексика, лайка, матюки — це неприпустима лексика, яка сприймається як відразлива.

В українській Вікіпедії сказано, що лайка і матюки — різні речі.

Лайка використовується для висловлювань різних емоцій і може бути цілком цензурною.

А матюки це — асоціативне поєднання із назвами статевих органів і грубого чи збоченського сексу.

Більшість слів, які ми називаємо матюками, прийшли до нас від північних колонізаторів і мають тюркське походження. 

В Україні у XVIII ст. найпоширенішою лайкою були слова: «чорт», «дідько», «свиня» і «собака» — засвідчив османський мандрівник та письменник Евлія Челебі.

Власне оце російське «матюччя» витіснило українську лайку.

Церква, звісно, осуджує вживання нецензурної лексики в цілому. Тому погляньмо на слова з Біблії які застерігають вживання лайливих слів.

Апостол Павло застерігає, кажучи:

«Нехай жодне слово гниле не виходить з уст ваших». (Еф. 4,29).

Доволі поширеним виправдовуванням  вживання матюків є вияв негативних емоцій.

Тут ми бачимо, що все-таки лайка має негативне забарвлення. Але також часто такі слова вживаються в жартах, анекдотах та інших розмовах.  

На це також знаходимо відповідні слова апостола:

«Горе вам, що смієтесь тепер, бо будете сумувати і плакати». (Як. 6,25).

У медицині зустрічається такий випадок коли людина, перенісши інсульт, втрачає здатність  говорити,  але при цьому  чітко і добре вимовляє матюки.

Таке відбувається, коли були пошкодження лобних долей головного мозку, яка бере участь у нашому емоційному вираженні. Таке явище називається «лобна психіка».  

Загальновідомо, що вимовлене слово має певну енергетику. Ось добре слово — позитивну, лихе слово або «мат» — негативну:

«Що ж виходить із уст, те походить із серця, — і воно опоганює людину» (Мт. 15:18).

В іншому місці ми знаходимо,  що  зло та негатив і тому ми повинні викорінювати, а не розповсюджувати за допомогою «міцного слова»:

«Ніяке погане слово нехай не виходить із уст ваших, лише гарне, що може збудувати в потребі, і що б вийшло на благо слухачам. Не засмучуйте Святого Духа Божого, якого печать ви одержали на день відкуплення.

Усяка гіркота, гнів, лють, крик та хула мусять бути викорінені з-посеред вас разом уз усією злобою...» (Еф 4, 29-31). 

Є один факт, слово «блядь», яке часто використовується в лайці, можна зустріти в Острозькій Біблії (1581 р.).

Ця Біблія була надрукована церковнослов’янською мовою і в XVI ст. і це слово мало зовсім інший сенс і означало: обман, брехун, вигадка, базікало, пліткар, блуд:

«Та слова їхні здалися їм вигадкою, і не повірено їм.» (Лк 24:11) (переклад І. Огієнка).

А в іншому місці: «А люди лихі та дурисвіти матимуть успіх у злому, зводячи й зведені бувши» (2Тим 3:13).

Набагато пізніше воно набуло сенсу «розпусної жінки».

Українська лайка містить в собі релігійні корені. У сенсі згадується істота,  яка є коренем зла — «дідько», а також тварини, до яких зневажливе ставлення — свиня, собака, а російська, яка фактично витіснила українську — лайка «нижче пояса» і в порівнянні з українською більш гидотна.

Але це не повинно слугувати виправданням для вживання цього слова в лайці, адже саме зараз воно має вкрай негативне значення, яким принижує людину.

Святий Іоан Золотоустий говорив:

«Коли виходить із уст твоїх сквернослів’я, то виходить сморід, який в душі твоїй; скажи мені, як ти приступаєш до Таїн Господніх?

Ніщо так не прогнівляє Його (Божої) Святості, як такі слова; ніщо не робить людей наскільки нахабними і безсоромними, коли вони говорять і слухають подібні слова».

Важливо слідкувати за словами які промовляємо адже:

«За кожне пусте слово, яке скажуть люди, дадуть відповідь судного дня за нього» (Мт. 12, 30-37).  


08.11.2024 Роман Тадра 2563
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

667
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1004
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31711 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1467
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665