Хто такий пасхальний заєць?

Розглядаючи західноєвропейські великодні пасхальні листівки можна помітити дивного для нас, українців, персонажа -  зайця.

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки).

Ми маємо зрозуміліші символи, пов'язані зі святом Пасхи та Великоднем: хрест крашанки писанки.

Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

Слід пам’ятати, що християнство з’явилося  в лоні греко-римського  язичницького середовища та поширилося серед інших язичницьких народів  Європи.

На північному заході - кельти та скандинави, на сході - слов’яни. У кожного з цих етносів на той час було розвинуте своє уявлення про богів та система поклоніння.

Тому, не дивно, що деякі символи вплелися у християнську традицію. І тут немає нічого дивного.

Християнство зародилося в лоні юдаїзму та розвинулось в греко-римському середовищі, увібравши в себе певні традиції або надало нового сенсу.

Нова релігія виживала і розповсюджувалася  у ворожому середовищі,  тому  і користувалися зрозумілими для того світу поняттями та термінами. Отже, нема нічого  дивного, що деякі язичницькі символи крізь століття дійшли й до нашого часу.

Традиційно святкування Пасхи припадає на другий тиждень після весняного рівнодення. А в дохристиянський період весняне рівнодення мало особливе значення - адже це означало прихід астрономічної весни, оновлення природи, а тому породило багато традицій та обрядів пов’язаних з цим.

В цей період в древньогерманських племен існував культ богині весни, родючості та плодовитості Еостри (Ēastre).

Бачимо як Ēastre співзвучно з Easter (Пасха). Заєць вважався священною твариною цієї богині.

В 1686 р. опублікована розповідь професора Георга Франка фон Франкенау про кролика, який вмів нести яйця.

З пасхальним зайцем пов’язано багато традицій. Наприклад, діти майстрували зі старих капелюхів гнізда в очікувані знайти в них подарунки від зайця. Такий собі  весняний дарувальник  подарунків на Пасху за аналогією Санта Клауса на Різдво Христове.

Традиційно пасхальний кролик приносить шоколадні яйця та різні солодощі, також випікається «фріголлі» - зайчик з марципановою начинкою.

Разом з емігрантами ці традиції потрапляють в Північну Америку, де шляхом комерціалізації стають впізнаваними не тільки на території трансатлантичних країн, але і поза їхніми межами. 

Як і у випадку з Санта Клаусом ми знову бачимо певне зміщення акцентів у святі з особи Христа на дарувальника подарунків.

На відміну від святкування англомовного світу у нас всі пасхальні традиції христоцентричні - тобто всі традиції та символи пов’язані з  особою Ісуса Христа.

У нас випікається паска – обрядовий здобний хліб, і звісно ж писанки та крашанки – яйце, як символ життя.

З погляду консервативного вірянина - українця  пасхальний заєць чужий на цьому святі. Тим паче в контексті свята, як згадки воскресіння Ісуса Христа.

Але це складова західноєвропейської культури, яку необхідно поважати навіть, якщо нам не все зрозуміло.


02.05.2024 Роман Тадра 3474
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2415
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1129
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1071
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2251
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3692
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2664 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

933

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

800

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

748

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

714
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10425
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1276
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5411
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1125
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2920
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1272
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

516
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

370 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

808
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

699
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

750