Хто такий пасхальний заєць?

Розглядаючи західноєвропейські великодні пасхальні листівки можна помітити дивного для нас, українців, персонажа -  зайця.

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки).

Ми маємо зрозуміліші символи, пов'язані зі святом Пасхи та Великоднем: хрест крашанки писанки.

Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

Слід пам’ятати, що християнство з’явилося  в лоні греко-римського  язичницького середовища та поширилося серед інших язичницьких народів  Європи.

На північному заході - кельти та скандинави, на сході - слов’яни. У кожного з цих етносів на той час було розвинуте своє уявлення про богів та система поклоніння.

Тому, не дивно, що деякі символи вплелися у християнську традицію. І тут немає нічого дивного.

Християнство зародилося в лоні юдаїзму та розвинулось в греко-римському середовищі, увібравши в себе певні традиції або надало нового сенсу.

Нова релігія виживала і розповсюджувалася  у ворожому середовищі,  тому  і користувалися зрозумілими для того світу поняттями та термінами. Отже, нема нічого  дивного, що деякі язичницькі символи крізь століття дійшли й до нашого часу.

Традиційно святкування Пасхи припадає на другий тиждень після весняного рівнодення. А в дохристиянський період весняне рівнодення мало особливе значення - адже це означало прихід астрономічної весни, оновлення природи, а тому породило багато традицій та обрядів пов’язаних з цим.

В цей період в древньогерманських племен існував культ богині весни, родючості та плодовитості Еостри (Ēastre).

Бачимо як Ēastre співзвучно з Easter (Пасха). Заєць вважався священною твариною цієї богині.

В 1686 р. опублікована розповідь професора Георга Франка фон Франкенау про кролика, який вмів нести яйця.

З пасхальним зайцем пов’язано багато традицій. Наприклад, діти майстрували зі старих капелюхів гнізда в очікувані знайти в них подарунки від зайця. Такий собі  весняний дарувальник  подарунків на Пасху за аналогією Санта Клауса на Різдво Христове.

Традиційно пасхальний кролик приносить шоколадні яйця та різні солодощі, також випікається «фріголлі» - зайчик з марципановою начинкою.

Разом з емігрантами ці традиції потрапляють в Північну Америку, де шляхом комерціалізації стають впізнаваними не тільки на території трансатлантичних країн, але і поза їхніми межами. 

Як і у випадку з Санта Клаусом ми знову бачимо певне зміщення акцентів у святі з особи Христа на дарувальника подарунків.

На відміну від святкування англомовного світу у нас всі пасхальні традиції христоцентричні - тобто всі традиції та символи пов’язані з  особою Ісуса Христа.

У нас випікається паска – обрядовий здобний хліб, і звісно ж писанки та крашанки – яйце, як символ життя.

З погляду консервативного вірянина - українця  пасхальний заєць чужий на цьому святі. Тим паче в контексті свята, як згадки воскресіння Ісуса Христа.

Але це складова західноєвропейської культури, яку необхідно поважати навіть, якщо нам не все зрозуміло.


02.05.2024 Роман Тадра 3624
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1578
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3033
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1109
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1136 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3360 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

142

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1037

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

857

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

393
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

245
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2431
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1233
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15130
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7437
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

260
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

318
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

425
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

716