Хто такий пасхальний заєць?

Розглядаючи західноєвропейські великодні пасхальні листівки можна помітити дивного для нас, українців, персонажа -  зайця.

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки).

Ми маємо зрозуміліші символи, пов'язані зі святом Пасхи та Великоднем: хрест крашанки писанки.

Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

Слід пам’ятати, що християнство з’явилося  в лоні греко-римського  язичницького середовища та поширилося серед інших язичницьких народів  Європи.

На північному заході - кельти та скандинави, на сході - слов’яни. У кожного з цих етносів на той час було розвинуте своє уявлення про богів та система поклоніння.

Тому, не дивно, що деякі символи вплелися у християнську традицію. І тут немає нічого дивного.

Християнство зародилося в лоні юдаїзму та розвинулось в греко-римському середовищі, увібравши в себе певні традиції або надало нового сенсу.

Нова релігія виживала і розповсюджувалася  у ворожому середовищі,  тому  і користувалися зрозумілими для того світу поняттями та термінами. Отже, нема нічого  дивного, що деякі язичницькі символи крізь століття дійшли й до нашого часу.

Традиційно святкування Пасхи припадає на другий тиждень після весняного рівнодення. А в дохристиянський період весняне рівнодення мало особливе значення - адже це означало прихід астрономічної весни, оновлення природи, а тому породило багато традицій та обрядів пов’язаних з цим.

В цей період в древньогерманських племен існував культ богині весни, родючості та плодовитості Еостри (Ēastre).

Бачимо як Ēastre співзвучно з Easter (Пасха). Заєць вважався священною твариною цієї богині.

В 1686 р. опублікована розповідь професора Георга Франка фон Франкенау про кролика, який вмів нести яйця.

З пасхальним зайцем пов’язано багато традицій. Наприклад, діти майстрували зі старих капелюхів гнізда в очікувані знайти в них подарунки від зайця. Такий собі  весняний дарувальник  подарунків на Пасху за аналогією Санта Клауса на Різдво Христове.

Традиційно пасхальний кролик приносить шоколадні яйця та різні солодощі, також випікається «фріголлі» - зайчик з марципановою начинкою.

Разом з емігрантами ці традиції потрапляють в Північну Америку, де шляхом комерціалізації стають впізнаваними не тільки на території трансатлантичних країн, але і поза їхніми межами. 

Як і у випадку з Санта Клаусом ми знову бачимо певне зміщення акцентів у святі з особи Христа на дарувальника подарунків.

На відміну від святкування англомовного світу у нас всі пасхальні традиції христоцентричні - тобто всі традиції та символи пов’язані з  особою Ісуса Христа.

У нас випікається паска – обрядовий здобний хліб, і звісно ж писанки та крашанки – яйце, як символ життя.

З погляду консервативного вірянина - українця  пасхальний заєць чужий на цьому святі. Тим паче в контексті свята, як згадки воскресіння Ісуса Христа.

Але це складова західноєвропейської культури, яку необхідно поважати навіть, якщо нам не все зрозуміло.


02.05.2024 Роман Тадра 3539
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1438 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1745 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2540
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2342 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7577
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15291 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

353

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1066

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1137

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1927
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

311
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

689
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

929
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3139
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

954
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1980
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1033
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35182 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

302
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

515
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

657
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

973