Прокльони — вербальна магія

Неодноразово кожен з нас в житті стикався з прокльонами.

Хтось був свідком як когось проклинають, можливо, когось проклинали. В будь-якому випадку річ неприємна. Прокльон — як форма українського лихослів’я існувала давно.

Та й зараз, у ці складні часи, які переживає український народ, масово з’явилось бажання комусь побажати жахливої смерті. Раніше прокльони можна було почути між двома сусідками, які щось не поділили. Колись я не сильно вдумувався в зміст прокльонів, а зараз вдумався в один з них, то аж холодок по шкірі пішов від страху.

Одна справа, коли тобі говорять: «пішов ти в …», а зовсім інше коли кажуть: «бодай тебе нагла кров залила» тут маємо пряме побажання страшної хвороби яка веде або до смерті, або до інвалідності на все життя – інсульту. "Шляк би тя трафив!" (чи не найпоширеніша лайка в Галичині, Польщі; побутує також у словацькій мові; оригінально ж на їдиш та німецькою також означає: "Щоб тебе параліч/удар побив!") – знову інсульт.

Віддавна люди вірили у магічну силу слова. І язичники, і християни вірили, що промовлене слово має вплив на ситуацію, звідси й з’явилася віра у вербальну  магію, яка може принести шкоду опоненту.

Звісно, Церква категорично проти прокльонів і закликає нам любити ближніх: «Люби свого ближнього, як самого себе»(Мт. 22:35-46). По-справжньому віруюча людина ніколи не дозволить собі лихословити або проклинати іншу: «Роде зміїний! Як ви можете мовити добре, бувши злі? Бо чим серце наповнене, те говорять уста»,  каже Христос.

Традиційно вважається, що неправедно наслане на безневинну людину прокляття, здатне повертатися й вражати самого мовця. Не випадково, наприклад, німецьке прислів’я застерігає: «Прокляття повертаються додому, як птахи до гнізд». Хоча людина, яка живе церковним християнським життям, регулярно сповідаючись та причащаючись — захищена від дії вроків чи проклять.

Хто живе в помочі  Всевишнього, під крівлею Бога небесного поселяться. Скаже Господеві: "Заступник мій єси і прибіжище моє — Бог мій. І надіюся на нього.  Бо він врятує тебе від сіті ловця і від слова тривожного.  Плечима своїми тебе закриє і під крилами його будеш надіятися. Як зброя, оточить тебе істина його, не злякаєшся страху нічного. Ні стріли, що літає удень, ні мари, що в пітьмі блукає, ані напасті і бісу полуденного.  (Пс. 90).

Іноді трапляється так, що видається наче прокльони здійснюються — і це пояснюється маловірством об’єкта та його чутливістю до психологічного впливу. Святе писання і тут нам дає підказку як діяти в такому випадку: "Благословляйте тих, хто вас проклинає, і моліться за тих, хто кривду вам чинить". (Лк.6:28).

А також застерігає: «Кажу ж вам, що за кожне слово пусте, яке скажуть люди, дадуть вони відповідь судного дня! (Мт. 12:36).


21.10.2023 Роман Тадра 2191
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

1574 4
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3551
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

3947
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5042
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4546
20.10.2023
Тетяна Дармограй

Як українські енергетики провели наймасштабнішу за всю історію незалежності ремонтну кампанію на енергооб’єктах та чи можливі відключення світла взимку — дізнавалась Фіртка.   

4746

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

173

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

887

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1330

На основі праць російських істориків минулого і сучасності демонструється, як з допомогою брехні, фейків і маніпуляцій російською церквою і пропагандистами створювався героїчний образ Олександра Невського. 

2085
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

104
26.11.2023

Реформа шкільного харчування: найближчим часом громади мають розробити локальну стратегію та місцевий план реалізації змін до 2027 року.  

570
20.11.2023

З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції, а також виникає загроза епідемії грипу та коронавірусної інфекції.  

1975
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

501
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5103
16.11.2023

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

19897
11.11.2023

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

7169
26.11.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

1698
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

938
15.11.2023

Власне виробництво зброї в Україні є пріоритетом.  

2554
11.11.2023

У ВР зареєстрували шість проєктів постанов про скасування рішення щодо ухвалення закону №10037, згідно з яким податок на доходи фізосіб з забезпечення військових переспрямують з місцевих до держбюджету.  

2819