Прокльони — вербальна магія

Неодноразово кожен з нас в житті стикався з прокльонами.

Хтось був свідком як когось проклинають, можливо, когось проклинали. В будь-якому випадку річ неприємна. Прокльон — як форма українського лихослів’я існувала давно.

Та й зараз, у ці складні часи, які переживає український народ, масово з’явилось бажання комусь побажати жахливої смерті. Раніше прокльони можна було почути між двома сусідками, які щось не поділили. Колись я не сильно вдумувався в зміст прокльонів, а зараз вдумався в один з них, то аж холодок по шкірі пішов від страху.

Одна справа, коли тобі говорять: «пішов ти в …», а зовсім інше коли кажуть: «бодай тебе нагла кров залила» тут маємо пряме побажання страшної хвороби яка веде або до смерті, або до інвалідності на все життя – інсульту. "Шляк би тя трафив!" (чи не найпоширеніша лайка в Галичині, Польщі; побутує також у словацькій мові; оригінально ж на їдиш та німецькою також означає: "Щоб тебе параліч/удар побив!") – знову інсульт.

Віддавна люди вірили у магічну силу слова. І язичники, і християни вірили, що промовлене слово має вплив на ситуацію, звідси й з’явилася віра у вербальну  магію, яка може принести шкоду опоненту.

Звісно, Церква категорично проти прокльонів і закликає нам любити ближніх: «Люби свого ближнього, як самого себе»(Мт. 22:35-46). По-справжньому віруюча людина ніколи не дозволить собі лихословити або проклинати іншу: «Роде зміїний! Як ви можете мовити добре, бувши злі? Бо чим серце наповнене, те говорять уста»,  каже Христос.

Традиційно вважається, що неправедно наслане на безневинну людину прокляття, здатне повертатися й вражати самого мовця. Не випадково, наприклад, німецьке прислів’я застерігає: «Прокляття повертаються додому, як птахи до гнізд». Хоча людина, яка живе церковним християнським життям, регулярно сповідаючись та причащаючись — захищена від дії вроків чи проклять.

Хто живе в помочі  Всевишнього, під крівлею Бога небесного поселяться. Скаже Господеві: "Заступник мій єси і прибіжище моє — Бог мій. І надіюся на нього.  Бо він врятує тебе від сіті ловця і від слова тривожного.  Плечима своїми тебе закриє і під крилами його будеш надіятися. Як зброя, оточить тебе істина його, не злякаєшся страху нічного. Ні стріли, що літає удень, ні мари, що в пітьмі блукає, ані напасті і бісу полуденного.  (Пс. 90).

Іноді трапляється так, що видається наче прокльони здійснюються — і це пояснюється маловірством об’єкта та його чутливістю до психологічного впливу. Святе писання і тут нам дає підказку як діяти в такому випадку: "Благословляйте тих, хто вас проклинає, і моліться за тих, хто кривду вам чинить". (Лк.6:28).

А також застерігає: «Кажу ж вам, що за кожне слово пусте, яке скажуть люди, дадуть вони відповідь судного дня! (Мт. 12:36).


21.10.2023 Роман Тадра 13610
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700