Інформаційний піст, як різновид посту в XXI столітті

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

Як  стародавня установа, піст вже був у Старому Завіті:

«І впав я перед Господнім лицем, як перше, сорок день і сорок ночей хліба не їв і води не пив, за ввесь ваш гріх, що згрішили ви, як чинили зло в очах Господа, щоб Його розгнівити»(Втор 9:18).

У Новому Завіті піст набирає більш глибинного сенсу. Ісус Христос перед початком свого суспільного служіння постив протягом 40 днів:

«А Ісус, повний Духа Святого, вернувсь з-над Йордану, і Дух на пустиню Його попровадив. Сорок день там диявол Його спокушав, і за тих днів Він нічого не їв, а коли закінчились вони, то вкінці зголоднів.»(Лк 4:1-2)

На цьому прикладі ми бачимо, що Христос відмовився від їжі, але також пам’ятаємо якими спокусами його спокушав диявол: гордістю та марнославством – гріхами, які лежать у духовній площині.

Ці гріхи добре нам відомі,  і той, хто намагався з ними боротися  знає, як це важко, і скільки зусиль потрібно прикласти для боротьби з цими гріхами.

Якщо ж Церква  акцентує на духовній складовій посту (відмова від гордості заздрості осуду), чому так важлива тілесна складова, а саме відмова від їжі на певний період або зменшення її кількості?  

Споживання їжі спричиняє викид дофаміну (нейромедіатор, що відповідає за задоволення), що дарує приємні враження та покращує настрій.

Мабуть, кожному відомий вислів «заїдати проблему», коли  людина при певній проблемі намагається щось з’їсти смачного або трохи більше, ніж завжди, таким чином, отримуючи улюблену їжу, ми заспокоюємось, проблеми відходять на другий план (хоча не зникають).

Так сталося, що їжа з роками була перетворена людиною на своєрідний культ – культ живота, адже ми не їмо рівно стільки  скільки потрібно для підтримки належного функціонування тіла, але як правило з надлишком.

Саме ця ситість і притуплює нашу духовну бадьорість.

Тому обмежуючи себе в їжі ми наче скидаємо з себе кайдани сонливості та лінивства.

Хто практикував зменшення їжі чи відмову від неї той знає, що розум і духовні почуття наче проясняються, загострюються.

Таким чином ми можемо проаналізувати свої відчуття, дратівливість чи злість.

Утримання під час посту від певної їжі, а й поміркованість у її виді та кількості складають відчутний елемент духовної боротьби:

«Хто вважає якийсь день особливим, стоїть на цьому в ім'я Господнє. Хто споживає будь-яку їжу, той теж робить це в ім'я Господа, бо дякує Богу. Той же, хто не їсть певну їжу в ім'я Господа, також дякує Йому».(Рим.14:6)

Піст покликаний привести людину до єднання з Богом. Сучасне життя  ставить людині нові виклики і в духовному, і психологічному сенсі.

Якщо роками ми мислили піст  в тілесній площині «їсти –не їсти», то у XXI столітті все набагато складніше, і потребує неабияких духовних зусиль та сили волі.

Крім  споживання звичайної їжі ми споживаємо також багато інформації через ЗМІ та соцмережі, які також  по-різному впливають на наше психічне та духовне здоров’я.

Адже,  постійний потік пропаганди, фейкових новин ІПсО (інформаційно-психологічних операцій) ворога провокують в наших серцях ненависть та страх.

Це доволі деструктивні емоції з огляду психологічного здоров’я.

Соцмережі  змінили наше життя до невпізнаваності.

Британські вчені вважають, що залежність від соцмереж можна прирівняти до залежності від цигарок чи алкоголю. Часто день починається із перегляду новинної стрічки у Facebook.

Фото в соцмережах можуть викликати також не найкращі емоції  такі як: осуд, гнів, заздрість.

Саме цей здавалося б поверхневий огляд часто формує нам великий діапазон емоцій та відчуття: від гніву та страху, до марнославства та заздрості.

Отож, в цей непростий період ми повинні виробити в собі навичку  інформаційного посту, тобто намагатися зменшити  час перегляду новин, стрічок у фейсбуці та інстаграмі, а більше зосередитись на читанні книг та спілкуванні з людьми в реальному світі.

Тому у сучасному контексті піст переосмислюється і вже сприймається не як архаїчний пережиток минулого, але навпаки як ефективний, функціональний елемент власного життя.

Фактично, піст - це те рятівне коло, яке врятує нас від негативних емоцій стресу та депресії сучасного інформаційного світу.


23.03.2024 Роман Тадра 1584
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2399
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1531 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3617
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5387
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2032

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

109

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

395

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

858
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

452
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

611
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

548
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

700
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2