Чи можливе існування привидів? Біблійний погляд

Моторошні історії  про середньовічний замок з привидами, блукаючими душами заманюють туристів  і всіх любителів жахастиків. 

Легенди про привидів, згадки про  контакт з душами померлих родичів, все незрозуміле і невідоме захоплює і цікавить. 

Давні легенди та моторошні історії почали оживати завдяки масовій культурі. Привиди стали  головними героями книжок та фільмів.

Очевидно, що  питання про існування привидів  неодноразово з’являлося.

В широкому розумінні привидом вважають людську душу, яка через певні обставини залишилась на землі й час від часу з’являється людям.

У давньогрецькій міфології померлі, які перебувають в Аїді уявлялися як напівпрозорі тіні. Це уявлення проходить  майже по всіх культурах і має відображення у фольклорі різних народів. 

Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

Якщо розглядати існування привида, як людську душу після смерті, саме такі уявлення зустрічаємо найчастіше, то  у Святому Писанні є відповіді на ці питання. Тут важливо  зрозуміти, яке походження має людська душа.

Згадаймо  створення людини  - Господь Бог люди́ну з пороху зе́много.

«І дихання життя вдихнув у ніздрі її, — і стала люди́на живою душею (Бут 1:12).

Отож, бачимо людська душа має божественне походження, і людина це поєднання духовного (душа) і земного (тіло).

Згадка про можливе існування привидів надзвичайно давня.

Знаходимо її навіть у Євангелії від Марка:

«А вони, як побачили, що йде Він по морю, подумали, що то примара, та й стали кричати, бо Його всі побачили та налякались. А Він зараз до них обізвався й сказав їм: Будьте смілі, це Я, не лякайтесь!» (Мк. 6:49-50). 

Слово «примара» є синонімом  слова «привид». Отож, апостоли думали, що побачили привида, який йде по воді. Це був плід їхньої уяви, насправді ніякого привида не було.

Відповідь на питання - що ж відбувається з людською душею після смерті, і чи може вона залишатись на землі та з’являтись своїм родичам, чи іншим людям  знаходимо в  Євангелії від Матвія в притчі про багача і Лазаря.

Коли багач після смерті терпів муки за своє неблагочестиве життя. Він просився з’явитись своїм друзям і родичам, щоб попередити їх, але отримав  категоричну відмову:

«А крім того всього, поміж нами та вами велика безодня поставлена, так що ті, що хочуть, переходити не можуть ізвідси до вас, ані не переходять ізвідти до нас.» (Лк. 16:26-28).

За християнським вченням людська душа повинна повернутись до Господа на небеса (рай):

«Та ось сталось, що вбогий умер, і на Авраамове лоно віднесли його Анголи» (Лк. 16:22).

«Лоно Авраамове» в Біблії це рай.

Отож, людська душа перебуває в небесних оселях очікуючи Страшного суду і вічного життя:

«Призначено людям один раз померти, а потім суд»  «Бо мусимо всі ми з'явитися перед судовим престолом Христовим, щоб кожен прийняв згідно з тим, що в тілі робив він, чи добре, чи лихе.» (2 Кор. 5:10).

Отож, бачимо, що неможливо залишатися на землі у формі привида.

Але звідки беруться згадки про них?

Пам’ятаємо, що  Бог створив духовний світ – ангелів  безтілесних добрих духів, які виконують Його волю, але частина ангелів  виступили проти Бога, і стали злими демонами.

Православна і католицька церкви вчать, що злі духи можуть являтися людям у певній сутності.

Вони іноді прикидаються слугами правди. Їм притаманна здатність дуже швидко або й миттєво переміщуватися в просторі, ігноруючи будь-які матеріальні перепони.

Разом з тим, вони мають здатність впливати на матеріальний світ.

Якщо те, що ми називаємо привидом не є душею людини, а якась інша духовна сутність то можна вважати це проявом демонічних сил:

«І не дивно, бо сам сатана прикидається ангелом світла!» (2 Кор. 11:14-15).

Історія церков багата на згадки про те, що демони видавали себе за добрих ангелів, щоб спокусити  великих подвижників благочестя.

Тому,  видавати себе за душу померлої людини є цілком можливим для залякування людини, аби посіяти в людській душі страх, паніку та сумніви. 

З християнського погляду, привидів, як душ померлих на землі бути не може, а будь-яка інша сутність, схожа на привидів, це прояв злих духів.

Тому сеанси спіритизму та медіуми, якщо вони не шарлатани не можуть спілкуватися із душами померлих, а скоріш це загравання з нечистими духами, яке до нічого хорошого не приводить.


21.10.2024 Роман Тадра 1026
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

668
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1005
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31711 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1468
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665