Християнське розуміння милостині в сучасному світі

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.

Християнська мораль чітко наголошує про допомогу потребуючому:

«Хто просить у тебе то дай, а хто хоче позичити в тебе не відвертайсь від нього» (Мт 5:42).

Але часто творити милостиню зі спокійною душею нам заважають факти про шахраїв, які тільки видають себе за бідних та знедолених, а насправді є професійні прохачі, які заробляють на користь злочинного угрупування.

Так у душу закрадаються сумніви та питання допомагати, чи ні?

Адже зароблені важкою працею гроші можуть піти шахраям  на погані справи.

В цьому питанні нам допомагає Дідахе – вчення дванадцятьох апостолів, де сказано:

«Нехай запотіє милостиня твоя в руках твоїх, перш ніж ти взнаєш, кому даєш.»

Цей вислів, який нагадує нам, що повинні добре обдумати, кому допомагати часто підкріплює наш сумнів, адже в сучасному світі  шахраї вдаються до різноманітних хитрощів, аби заволодіти нашими грішми.

Цю думку доповнює Св. Василій Великий, який каже:

«Потрібен досвід, щоб розрізнити істинно того, хто потребує і просить за докором. І хто дає пригніченому бідністю, той дає Господу... а хто позичає всякому мимохідцю, той кидає псові, який докучає своєю безв'язністю.»

Милостиню слід творити обдумано та розважливо. Найкраще допомагати тим, хто дійсно цього потребує.

В тій же Дідахе трішки вище говориться:

«якщо хтось візьме в тебе щось твоє, не вимагай назад, бо Отець хоче, щоб всім було роздано від дарів кожного».

Бачимо, що християнство вчить нас не прив’язуватись до матеріальних речей, а пильнувати свій зв'язок з Богом.

Милостиня -  це прояв християнської любові до ближнього, який перебуває у скрутному становищі.

Справжній християнин розуміє все, що він має не належить йому, а отримано від Бога  і з цього випливає, що даючи милостиню ми даємо не як «господарі», а як  «розпорядники» того, що належить Богу.

Отож, милостиня - це прояв любові до ближнього не на словах, а на ділі.

Звичайно, відверто п’яним людям наша милостиня може піти на шкоду, адже велика ймовірність, що гроші підуть на алкоголь.

Але, можна допомагати не тільки грошима, а і їжею та одягом.

Хоча ми не повинні задавати собі питання, що  буде з нашими грошима, тут важливий сам факт прояву милосердя через милостиню.

Старозавітний цар Соломон наставляє:

«Не відмовляй у благодіянні нужденному, коли рука твоя в силі зробити його» (Притч. 3:27)

Слід розуміти, що величина милостині не так важлива, як намір, з яким ми її творимо. 

У священному Писанні Христос дає чіткі настанови про те, як слід творити милостиню:

«Дивіться, не робіть милостині вашої перед людьми для того, щоб вони бачили вас, інакше не буде вам нагороди від Отця вашого Небесного. Отже, коли чиниш милостиню, не сурми перед собою, як роблять лицеміри в синагогах і на вулицях, щоб прославляли їх люди.

Поправді кажу вам: вони вже отримують свою нагороду. У тебе ж, коли чиниш милостиню, нехай ліва рука твоя не знає, що робить права, щоб милостиня твоя була потайною; і твій Отець, що бачить таємне, віддасть тобі явно» (Мф. 6:1-4).

Отже, як бачимо, основне правило милостині це не показовість, а таємничість.

Саме цього і бракує сучасному суспільству, коли все робиться на показ – для задоволення свого марнославства.

Згадаймо Святителя Миколая Мирлікійського, який дав нам приклад таємного творення милостині.

Безсумнівно бачимо, що творити милостиню потрібно обов’язково, але підходити до цієї справи слід обдумано та виважено.

І навіть, якщо когось обдурять, то варто розуміти, що зі своєї сторони ви зробили справу милосердя, яку належить робити християнину, а той, хто обдурив буде відповідати перед Богом.

Можливо тих декілька гривень і не змінять ситуацію прохача, але для себе можна буде сказати, що виконав заповідь милосердя і залишився християнином.

Потрібно допомагати всім, хто до тебе звертається.


04.03.2024 Роман Тадра 1290
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

697
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2278
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2004
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2027
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6090 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2312 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

185

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

998

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

997

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1256
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

77
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

479
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1941
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26369
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

429
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10343 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7888
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

437
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

280
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

445
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

516
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1450