Зміни для призовників: як реєстр військовозобов'язаних вплине на темпи мобілізації

Новопризначений міністр оборони Рустем Умєров 6 вересня анонсував зміни для військовозобов'язаних українців, включаючи плани щодо впровадження електронного військового квитка.

Так, Умєров під час свого першого виступу в парламенті зробив декілька гучних заяв. Серед них — анонс запровадження електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. 

За словами міністра, такі рішення унеможливлять корупційні ризики у військовій сфері.

«Завдання полягає в тому, аби цифровізувати всі процеси, запустити єдиний реєстр призовників, який унеможливить будь-які корупційні ризики.

Digital. Усе, що можна оцифрувати, маємо оцифрувати.

Відтак, уся інформація про воїна має бути в digital: електронний військовий квиток, цифровізація військово-лікарської комісії та шпиталів, електронний журнал, звіт для військових», — уточнив міністр оборони.

Фіртка розповідає, як це працюватиме та як вплине на темпи мобілізації.


Ініціатива не нова


Ініціатива міністра не є новою, і вже тривалий час спільно з Міністерством цифрової трансформації, територіальними центрами комплектування і соціальної підтримки та іншими державними органами впроваджується електронна система військового обліку, яка має назву «Оберіг».

Закон про створення єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних і призовників прийняли ще в 2017 році. Ця ініціатива передбачала використання даних з єдиного реєстру виборців України та інших державних органів для створення цього реєстру.

Метою створення цього реєстру було забезпечення кращого контролю за призовом на військову службу, обліком військовозобов'язаних та призовників, а також полегшення взаємодії між різними державними органами, включаючи військові комісаріати та інші відповідні органи.

Формально реєстр запустили 28 березня 2022 року, втім тоді в ньому були відсутні повні дані про всіх військовозобов'язаних.

Сьогодні більшість військовозобов'язаних вже зареєстровані в цій системі, і в жовтні планують завершити останні кроки для її повного функціонування.

Втім, залишається невирішеним питання щодо того, чи будуть розсилати повістки в електронному форматі, оскільки через систему «Дія» це поки не передбачається.

Наголосимо, що очільник Мінцифри Михайло Федоров раніше неодноразово спростовував інформацію про повістки у «Дії». Так, вкотре запевняють, що послуги з видачі електронних повісток через застосунок «Дія» немає ані в розробці, ані в планах. 

«Політична позиція, що "Дія" ― це не сервіс роздач повісток. Є певні способи та нормативи, за якими роздають повістки», ― зазначав Федоров.

Крім того, наразі не існує механізму, як за допомогою цього реєстру розсилати повістки в електронному, а не класичному вигляді.


Довідково:  «Оберіг» — це проєкт Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів, який є автоматизованою інформаційно-телекомунікаційною системою. Ціллю проєкту є збирання, зберігання, обробка та використання даних про військовозобов’язаних (призовників) для забезпечення військового обліку громадян.

Для розгортання цієї системи наприкінці 2021 року Міністерство цифрової трансформації України на баланс Міністерства оборони України передало понад тисячу автоматизованих робочих місць та комутаторів для їхнього подальшого розгортання у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.


Водночас за декілька тижнів до своєї відставки Олексій Резніков анонсував серйозні зміни в роботі ТЦК та СП. Зокрема, колишній міністр оборони заявив, що в середині осені влада вийде на більш серйозну цифровізацію територіальних центрів комплектації.

За його словами, це дасть змогу автоматично обмінюватися інформацією від реєстрів Міністерств.

«Десь на середину осені ми оцінюємо, що вийдемо на більш серйозну цифровізацію центрів комплектації, колишніх військкоматів.

Ми на стадії підписання спільних наказів з іншими відомствами про взаємний обмін інформацією.

Усі реєстри, які є, автоматично заходитимуть до бази, і кожен громадянин матиме менше приводів ходити коридорами ТЦК та СП.

Йтиметься лише про випадки, коли безпосередньо необхідно там з'явитися», — зазначив Резніков на Міжнародному ветеранському форумі 22 серпня 2023 року.

  читайте також: «Оновлюй дані в ТЦК»: як військовозобов'язаних заохочують приходити у військкомати, переборовши власні страхи


Як це вплине на темпи мобілізації


Створення та ефективне функціонування реєстру військовозобов'язаних може суттєво покращити процес мобілізації та позитивно вплинути на її темпи. Зокрема, йдеться про:

 • Швидший доступ до інформації: реєстр дозволяє швидко отримувати доступ до інформації про громадян, які підлягають призову. Це спрощує процедури призову і мобілізації, оскільки реєстр містить актуальні дані про потенційних військовозобов'язаних.

 • Актуальна інформація про всіх військовозобов'язаних: реєстр допоможе уникнути помилок та дублікатів у списку військовозобов'язаних. Це сприятиме тому, аби повістки не приходили тим, хто вже служить.

 • Мобілізація за тими навичками, які мають призовники: реєстр сприятиме мобілізації військовозобов'язаних на основі різних критеріїв, таких як вік, цивільна професія, освіта. Це дозволяє формувати більш ефективні та компетентні військові підрозділи.

 • Планування та координація: реєстр дозволяє владі ефективніше планувати та координувати мобілізаційні заходи, враховуючи наявні ресурси та потреби військової служби.

 • Бойова готовність: швидкий та точний доступ до інформації про потенційних військовозобов'язаних допомагає підвищити військову готовність країни, особливо в умовах загрози або конфлікту.

У підсумку, належно організований реєстр військовозобов'язаних значно покращить ефективність мобілізаційних заходів та допоможе країні оперативніше та ефективніше реагувати на потенційні загрози та виклики.


Чи приходитимуть повістки онлайн або телефоном


Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжили щонайменше до 15 листопада 2023 року. Сьогодні ТЦК та СП створюють мобілізаційний резерв в Україні, збирають та оновлюють дані про усіх чоловіків за місцем проживання.

Мобілізація в Україні розпочалася 24 лютого 2022 року і постійно триває. Жодних хвиль мобілізації немає, а потреби у мобілізації  та її посилення залежать від розвитку ситуації на фронті. 

В Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом. У статті 23 Закону вказано обставини, за яких деякі категорії чоловіків отримують відстрочку від мобілізації в Україні.

Законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть. Так, після отримання повістки військовозобов'язані повинні з'явитися з документами у ТЦК та СП.

Російська пропаганда постійно заповнює український інформаційний простір неправдою та нібито чутками про те, що повістки в Україні видаватимуть онлайн через застосунок «Дія» або повідомленням на мобільний телефон.

Українська сторона цю інформацію спростовує. Так, повідомлення на телефон не вважається офіційним документом. Тому повістки через телефон видавати наразі не планують.

Наголосимо, що надсилати повідомлення на телефон із закликом прийти до центру комплектації та оновити дані не заборонено. І навіть сьогодні такі повідомлення можуть приходити, втім законом не передбачено відповідальності за невиконання того, що там вказано.

Законодавчо встановлено єдиний вид сповіщення про призов та мобілізацію — належним чином оформлена повістка, яку видають особисто під підпис військовозобов'язаному, призовнику чи резервісту. Повідомлення на телефон складно вважати офіційним документом, адже такі повідомлення можуть надсилати й шахраї, які видають себе за працівника територіального центру комплектування.

Разом з тим, раніше представник президента у парламенті Федір Веніславський заявляв, що надсилання повісток через месенджери може стати одним із варіантів заміни повісток на вулицях для військовозобов'язаних.

«Це повідомлення, що військовозобов'язаному потрібно з’явитися до ТЦК, щоб пройти процедуру уточнення даних, можна отримати повістку», — уточнював нардеп.

Веніславський пояснював, що видача повісток через месенджери стала актуальною через велику кількість внутрішньо переміщених осіб у країні, які не стають на військовий облік. Через це центри комплектування зіткнулися із проблемою пошуку людей, які мають стати на облік.


Мобілізація триватиме до закінчення воєнного стану. Військовозобов'язаним й надалі вручатимуть повістки


В Україні існує чотири види повісток. Наразі не вручатимуть повістки для призову на строкову військову службу, адже призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводять через загальну мобілізацію.

Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

 • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
 • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.

 • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби.

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

У будь-якій повістці мають бути вказані:

 • ПІБ, рік народження та адреса;
 • місце роботи;
 • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), призов на військову службу);
 • дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися;
 • уточнення щодо необхідних документів;
 • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень. 

Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу — карається обмеженням волі на строк до трьох років.

Отже, за неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Правозахисники назвали такі причини:

 • хвороба;
 • стихійне лихо;
 • смерть рідної людини;
 • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.

Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Ухилення від мобілізації без реального покарання: про що свідчить судова практика

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3541
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

12011 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2363
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2231
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3205
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5227

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

1001

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1476

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2004

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1711
24.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

269
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

2091
24.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

283
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9193
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1024
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

1097
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20896
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

262
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

744
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

1254 7
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

1110 1