Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

В Україні вже 315-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили щонайменше до 19 лютого 2023 року.

Разом з тим Кабінет міністрів під час засідання 30 грудня затвердив новий порядок військового обліку чоловіків. Відповідна постанова опублікована 3 січня на сайті Кабміну під №1487. 

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.

Отож, обліку підлягають:

  • призовники (на підставі посвідчення про приписку до призовної дільниці);
  • військовозобов’язані (на підставі військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного);
  • резервісти (на підставі військового квитка).

Відповідно до нових правил, військовий облік українців відбуватиметься через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Реєстр наповнюють уповноважені особи у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), а також у відповідних управліннях та підрозділах Служби безпеки України та служби зовнішньої розвідки.

Відтепер військовий облік поділятиметься на загальний та спеціальний. На загальному перебуватимуть ті військовозобовʼязані, які не мають броні. Водночас спеціальному обліку підлягатимуть ті, хто отримав бронь.

Найголовніше з нового порядку:


Цифровізація за допомогою порталу «Дія»


Військовозобовʼязані можуть передавати про себе дані військкоматам через цей портал. Серед іншого, вони зможуть передавати дані щодо зміни місця проживання. Поки що невідомо, коли запрацює процедура військового обліку в «Дії».

У випадку зміни місця проживання також можна звернутися безпосередньо до центрів комплектування.

Також відтепер військовозобов’язані та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки.

Що треба знати під час влаштування на роботу чи вступу до навчального закладу


На роботу чи навчання можуть приймати лише за наявності підтвердження, що військовозобов'язаний належним чином стоїть на військовому обліку.

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації мають контролювати ці процеси серед своїх співробітників і надавати інформацію про них у відповідні органи влади.

Водночас якщо уповноважений орган видає розпорядження роботодавцю оповістити працівника про необхідність прибуття до ТЦК та СП, роботодавець зобов'язаний видати наказ, ознайомити з ним працівника, а копію наказу в триденний строк надіслати до органу, який видав розпорядження.

Роботодавець також зобов'язаний повідомляти про тимчасово непрацездатних призовників, військовозобов'язаних чи резервістів, а також про тих, хто перебуває у відрядженні чи відпустці.


Зміни у військовому обліку для жінок


Нові правила також передбачають, що на обов’язковий військовий облік повинні будуть ставати жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Для інших наразі передбачається добровільний військовий облік.

При цьому жінки-медики та фармацевти, які раніше не перебували на військовому обліку, зможуть влаштовуватися на роботу без обов'язкового військового обліку до 2026 року.


Облік військовозобов'язаних, які перебувають за кордоном


Дипломатичні відомства зобов’яжуть вести військовий облік серед українців, які перебувають за кордоном. Передбачається, що вони будуть повинні сприяти поверненню військовозобов'язаних в Україну під час мобілізації.

У разі, якщо громадянин України перебуває за кордоном не більш як три місяці, він може не ставати на військовий облік.


Призов в Україні


18 жовтня Верховна рада підтримала законопроєкт щодо призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій. Згідно з текстом проєкту закону №8109, під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.

Крім того, призовні комісії створюються для розгляду питань щодо організації медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку:

  • організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних або виключення з військового обліку;
  • направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.

Разом з тим відтепер призовники зобов'язані ставати на військовий облік із 16 років (раніше було з 17). Облік здійснюватиметься до 27 років.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою мають привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.



Війна: обов’язки військовозобов'язаних в Україні 
  • Виконувати обов’язок перед державою: захищати Україну, виконувати завдання оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності.
  • Військовозобов'язані чоловіки перебувають на військовому обліку залежно від присвоєних їм військових звань до граничного віку.
  • Вчасно прибути за повісткою. Під час загальної мобілізації призов на військову службу відбувається шляхом вручення повісток. Так, після отримання повісток військовозобов'язані мають з'явитися з документами у ТЦК та СП. 
  • Не змінювати місце проживання без дозволу керівника відповідного ТЦК (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки — без дозволу відповідного керівника). Так, військовозобов'язані мають особисто з'являтися в районний (міський) ТЦК та СП для зняття з військового обліку і в триденний строк з дня прибуття на нове місце проживання стати на військовий облік.
  • Вчасно здійснювати медичний огляд і лікування згідно з рішенням військово-лікарської комісії.
  • Повідомляти про зміни персональних даних в семиденний строк працівникам ТЦК та СП.
  • Особисто звіряти особисті дані в ТЦК. Так, потрібно звіряти власні персональні дані не рідше одного разу на п’ять років з обліковими даними ТЦК, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.
  • Подавати дані про відстрочку. Робити це необхідно щороку до 1 жовтня. Так, до ТЦК подають документи, які підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.
  • Особисто прибувати до ТЦК та СП, щоб знятися з обліку.
  • Прибути до ТЦК та СП навіть у разі, якщо повістка не прийшла. Так, за десять днів після початку чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України, громадяни повинні самостійно прибути до ТЦК.

Після завершення війни та відповідно припинення мобілізації в країні, наступає відбудовний період. На рівні держави виникає потреба у здійсненні заходів по відновленню народного господарства, економіки та перехід на режим роботи в мирний час.

З метою забезпечення законних підстав для виходу країни з особливого періоду Указом Президента України, затвердженим Верховною Радою України, оголошують демобілізацію.


Контракт до оголошення демобілізації.
Чи можливо зараз звільнитись з військової служби?


Військова служба за контрактом може бути достроково припинена шляхом розірвання контракту або у зв’язку із закінченням строку контракту. Детальніше про те, що означає поняття «контракт до оголошення демобілізації» розповіла Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України».

Законодавством, а саме ч. 5 ст. 26 Закону №2232-ХІІ, передбачені підстави для припинення (розірвання) контрактів та звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за контрактом: 

  • у мирний час;
  • під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації та з моменту введення воєнного стану);
  • під час мобілізації та дії воєнного стану.

З моменту введення воєнного стану застосовуються підстави передбачені п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону №2232-ХІІ для припинення (розірвання) контрактів та звільнення військовослужбовців.

З вказаною нормою закону кореспондується і пункт 35 Положення №1153/2008, який говорить, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби у період з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації на підставах, передбачених п. 3 ч. 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Це означає, що така підстава, як у зв’язку із закінченням строку контракту з моменту введення воєнного стану — відсутня. І відповідно, контракт з цієї підстави не може бути припиненим (розірваним), а військовослужбовець звільненим з військової служби — до оголошення демобілізації.

Хоча, в інші періоди (мирний час, особливий період) контракт може бути припиненим з такої підстави.

Водночас у разі наявності інших обставин, які закон визначає як підставу, контракт може бути розірваним, а військовослужбовець звільненим з військової служби.


Строк дії контракту під час воєнного стану


Статтею 23 Закону №2232-ХІІ встановлені строки проходження військової служби, зокрема і для громадян України, які приймаються на військову службу за контрактом. 

Одночасно, п. 2 ч. 9 ст. 23 Закону№2232-ХІІ встановлює правило що, для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації. 

Аналогічне положення декларує пп. 2 п. 252 Положення №1153/2008, що військовослужбовці Збройних Сил України звільненню не підлягають та продовжують проходити військову службу понад встановлені строки на період після введення воєнного стану – до оголошення демобілізації. 

Згідно з абзацом 3 п. 12 Положення, в особливий період продовження військової служби та дії контракту понад встановлені строки до термінів, визначених ч. 9 ст. 23 Закону №2232-ХІ оформлюється наказами по стройовій частині. 

У разі продовження строку контракту у визначених Положенням випадках, у примірнику, що зберігається в особовій справі, робиться запис із зазначенням підстав та дати продовження строку контракту, який завіряється підписом командира (начальника) військової частини та скріплюється відповідною гербовою печаткою (п. 37 Положення №1153/2008). 

Військовослужбовець за бажанням може подати до служби персоналу військової частини другий примірник контракту, де робиться відповідний запис із зазначенням підстав продовження строку контракту. У разі неподання військовослужбовцем примірника контракту в першому примірнику робиться відповідний запис. 

Отже, під час дії воєнного стану контракти, строк яких закінчився, продовжуються понад встановлений строк до визначених термінів та не можуть бути припиненими з підстави закінчення строку контракту. Окрім визначених законом випадків, які надають право під час дії воєнного стану розірвати контракт.

Тому, поняття контракт до оголошення рішення про демобілізацію означає, що строк контракту, який мав закінчитися під час дії воєнного стану не закінчується. Такий контракт продовжує діяти понад встановлені строки, з моменту введення воєнного стану (настання воєнного часу) — до оголошення демобілізації.


Мобілізація у 2023 році


У Збройних силах України заявили, що говорити, що після Нового року буде чергова хвиля мобілізації, не можна. На кількість мобілізованих впливає обстановка на фронті.  

Генштаб розраховує показники за кількістю особового складу і проводить планову мобілізацію. Наразі насамперед мобілізують громадян, які пройшли військову службу.

Разом з тим, як повідомив в ефірі національного телемарафону заявив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, сьогодні необхідності роздавати повістки на блокпостах немає.

«Сьогодні ми маємо велику кількість добровольців, які приходять у відповідні пункти комплектування для того, щоб мобілізуватись до лав Збройних сил України.

Спілкуючись з нашими Збройними силами, я розумію, що вони мають можливість уже відбирати найкращих з охочих. Тому, в принципі, наразі немає потреби роздавати повістки на блокпостах», — зазначив Монастирський.

Крім цього, в ефірі національного телемарафону міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що наразі немає потреби у проведенні додаткової хвилі мобілізації в Україні.

«У нас певні організаційні заходи вже роблять за рішенням Генштабу. Говорити про те, що на цей момент нам потрібна додаткова мобілізація, — питання поки що так не стоїть. У нас достатньо сьогодні людей у Збройних силах України й взагалі в секторі безпеки та оборони.

Нам що потрібно — і ми цього не приховуємо, ми й західним партнерам говоримо — нам потрібна зброя. Починаючи від артилерії, снарядів до неї, броньованих автомашин, танків, літаків...

Партнери знають цей наш перелік для того, щоб наші хлопці та дівчата могли на фронті бути більш успішними й ефективними, як ми це вже демонструємо», — заявив міністр оборони України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

21.03.2023
Тіна Любчик

Детальніше про це — журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

587
16.03.2023

Інвестиції в криптовалюту — перевірений метод заробітку. Попри значну кількість варіантів цифрових грошей (близько 11 000), особливою популярністю користується близько сотні з них. 

468
14.03.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поїхала на Косівщину, щоб поцікавитись у Йосипа Приймака, який понад 35 років займається бондарством, особливостями виготовлення дерев'яного посуду за старовинною традицією та секретами збереження первинної технології цього ремесла на теренах Гуцульщини.   

952
28.02.2023
Іван Муканик

Мирослав Карабін став керівником НОКу в Івано-Франківській області на 2023-2026 роки. Фіртка поцікавилась, що зі спортивних подій планують цьогоріч в області.

12165 21
24.02.2023
Тетяна Дармограй

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

1508
22.02.2023
Тіна Любчик

Сили безпеки і оборони України продовжують посилювати. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу». Фіртка розповідає, що відомо про набір добровольців на Прикарпатті.

2861

Розглянемо брехню Кремля у контексті фактів. Почнемо з Будапештського меморандуму 1994 року, де Росія поставила свій підпис. 

123

Прийшов час повернення Української святині українському народу та Православній Церкві України - прямій правонаступниці древньої Київської митрополії задля відновлення історичної справедливості та зміцнення України. 

262

Наукова фантастика початку ХХІ ст. через фільми, серіали нав’язує думку про однозначну загибель нашої планети та потребу колонізації для людства Марсу.

754

Відповідь на це та інші запитання дає Олег Зелез, співвласник компанії HVOYA, яка займається будівництвом каркасних будинків з 2008 року і входить до списку найкращих будкомпаній України.

2124
22.03.2023

Правила «доїдай до чистої тарілки» можна не дотримуватись. Адже є випадки, коли людина наче сита, але, щоб нікого не образити, змушує себе доїдати. Так краще не робити, каже фахівчиня.  

179
16.03.2023

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня». Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми та рецепти екологічно чистих, натуральних сирів.

1336
11.03.2023

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. Адже організмові потрібно значно більше ресурсів, які йдуть на стреси, переживання та тривоги.

715
20.03.2023

У Хрестопоклонну неділю, в храмі Різдва Пресвятої Богородиці смт Ворохти, відбулося освячення двох відреставрованих старовинних ікон та їх сучасних копій.

269
17.03.2023

Чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто відповідає, укріпився у вірі — їх частка зростає від 18% серед тих, кому менш як 30 років, до 34% серед тих, кому понад 60 років. Частка таких найвища у Західному регіоні (31%, тоді як в інших регіонах — від 22% до 24%).

400
14.03.2023

Шлюб — це завжди про двох людей, які одружилися, бо любили одне одного. І ця любов не просто емоційна і поверхова, а любов як вияв волі людини. Священник завжди на шлюбній присязі запитує: «Чи ти хочеш взяти її за жінку чи його за чоловіка?» Відповідають: «Хочу!». Це і є волевиявлення.  

491
09.03.2023

За Біблією спочатку був створений чоловік, потім — жінка. Апостол Павло, коли говорить про сім’ю, наголошує на тому, що жінка повинна слухати свого чоловіка.  

802
17.03.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

3496
20.03.2023

Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін сьогодні 20 березня, близько 12:00 за київським часом, прилетів до Москви на зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним.  

293
15.03.2023

Група сенаторів США від обох партій тисне на главу Пентагону Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправки винищувачів F-16 в Україну.  

480
10.03.2023

Головнокомандувач, командувачі напрямків доповідали щодо ситуації на передовій, загалом у захисті держави.

777
06.03.2023

Кабінет міністрів на своєму позачерговому засіданні 6 березня затвердив директора Національного антикорупційного бюро України.

975