Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

В Україні вже 315-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили щонайменше до 19 лютого 2023 року.

Разом з тим Кабінет міністрів під час засідання 30 грудня затвердив новий порядок військового обліку чоловіків. Відповідна постанова опублікована 3 січня на сайті Кабміну під №1487. 

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.

Отож, обліку підлягають:

  • призовники (на підставі посвідчення про приписку до призовної дільниці);
  • військовозобов’язані (на підставі військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного);
  • резервісти (на підставі військового квитка).

Відповідно до нових правил, військовий облік українців відбуватиметься через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Реєстр наповнюють уповноважені особи у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати), а також у відповідних управліннях та підрозділах Служби безпеки України та служби зовнішньої розвідки.

Відтепер військовий облік поділятиметься на загальний та спеціальний. На загальному перебуватимуть ті військовозобовʼязані, які не мають броні. Водночас спеціальному обліку підлягатимуть ті, хто отримав бронь.

Найголовніше з нового порядку:


Цифровізація за допомогою порталу «Дія»


Військовозобовʼязані можуть передавати про себе дані військкоматам через цей портал. Серед іншого, вони зможуть передавати дані щодо зміни місця проживання. Поки що невідомо, коли запрацює процедура військового обліку в «Дії».

У випадку зміни місця проживання також можна звернутися безпосередньо до центрів комплектування.

Також відтепер військовозобов’язані та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п’ять років власні персональні дані з обліковими даними у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки.

Що треба знати під час влаштування на роботу чи вступу до навчального закладу


На роботу чи навчання можуть приймати лише за наявності підтвердження, що військовозобов'язаний належним чином стоїть на військовому обліку.

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації мають контролювати ці процеси серед своїх співробітників і надавати інформацію про них у відповідні органи влади.

Водночас якщо уповноважений орган видає розпорядження роботодавцю оповістити працівника про необхідність прибуття до ТЦК та СП, роботодавець зобов'язаний видати наказ, ознайомити з ним працівника, а копію наказу в триденний строк надіслати до органу, який видав розпорядження.

Роботодавець також зобов'язаний повідомляти про тимчасово непрацездатних призовників, військовозобов'язаних чи резервістів, а також про тих, хто перебуває у відрядженні чи відпустці.


Зміни у військовому обліку для жінок


Нові правила також передбачають, що на обов’язковий військовий облік повинні будуть ставати жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Для інших наразі передбачається добровільний військовий облік.

При цьому жінки-медики та фармацевти, які раніше не перебували на військовому обліку, зможуть влаштовуватися на роботу без обов'язкового військового обліку до 2026 року.


Облік військовозобов'язаних, які перебувають за кордоном


Дипломатичні відомства зобов’яжуть вести військовий облік серед українців, які перебувають за кордоном. Передбачається, що вони будуть повинні сприяти поверненню військовозобов'язаних в Україну під час мобілізації.

У разі, якщо громадянин України перебуває за кордоном не більш як три місяці, він може не ставати на військовий облік.


Призов в Україні


18 жовтня Верховна рада підтримала законопроєкт щодо призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій. Згідно з текстом проєкту закону №8109, під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться.

Крім того, призовні комісії створюються для розгляду питань щодо організації медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку:

  • організації та проведення медичного огляду осіб, які перебувають на військовому обліку призовників та досягли 27-річного віку, взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних або виключення з військового обліку;
  • направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні.

Разом з тим відтепер призовники зобов'язані ставати на військовий облік із 16 років (раніше було з 17). Облік здійснюватиметься до 27 років.

Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою мають привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою.



Війна: обов’язки військовозобов'язаних в Україні 
  • Виконувати обов’язок перед державою: захищати Україну, виконувати завдання оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності.
  • Військовозобов'язані чоловіки перебувають на військовому обліку залежно від присвоєних їм військових звань до граничного віку.
  • Вчасно прибути за повісткою. Під час загальної мобілізації призов на військову службу відбувається шляхом вручення повісток. Так, після отримання повісток військовозобов'язані мають з'явитися з документами у ТЦК та СП. 
  • Не змінювати місце проживання без дозволу керівника відповідного ТЦК (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки — без дозволу відповідного керівника). Так, військовозобов'язані мають особисто з'являтися в районний (міський) ТЦК та СП для зняття з військового обліку і в триденний строк з дня прибуття на нове місце проживання стати на військовий облік.
  • Вчасно здійснювати медичний огляд і лікування згідно з рішенням військово-лікарської комісії.
  • Повідомляти про зміни персональних даних в семиденний строк працівникам ТЦК та СП.
  • Особисто звіряти особисті дані в ТЦК. Так, потрібно звіряти власні персональні дані не рідше одного разу на п’ять років з обліковими даними ТЦК, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.
  • Подавати дані про відстрочку. Робити це необхідно щороку до 1 жовтня. Так, до ТЦК подають документи, які підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.
  • Особисто прибувати до ТЦК та СП, щоб знятися з обліку.
  • Прибути до ТЦК та СП навіть у разі, якщо повістка не прийшла. Так, за десять днів після початку чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України, громадяни повинні самостійно прибути до ТЦК.

Після завершення війни та відповідно припинення мобілізації в країні, наступає відбудовний період. На рівні держави виникає потреба у здійсненні заходів по відновленню народного господарства, економіки та перехід на режим роботи в мирний час.

З метою забезпечення законних підстав для виходу країни з особливого періоду Указом Президента України, затвердженим Верховною Радою України, оголошують демобілізацію.


Контракт до оголошення демобілізації.
Чи можливо зараз звільнитись з військової служби?


Військова служба за контрактом може бути достроково припинена шляхом розірвання контракту або у зв’язку із закінченням строку контракту. Детальніше про те, що означає поняття «контракт до оголошення демобілізації» розповіла Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України».

Законодавством, а саме ч. 5 ст. 26 Закону №2232-ХІІ, передбачені підстави для припинення (розірвання) контрактів та звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за контрактом: 

  • у мирний час;
  • під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації та з моменту введення воєнного стану);
  • під час мобілізації та дії воєнного стану.

З моменту введення воєнного стану застосовуються підстави передбачені п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону №2232-ХІІ для припинення (розірвання) контрактів та звільнення військовослужбовців.

З вказаною нормою закону кореспондується і пункт 35 Положення №1153/2008, який говорить, що контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби у період з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації на підставах, передбачених п. 3 ч. 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Це означає, що така підстава, як у зв’язку із закінченням строку контракту з моменту введення воєнного стану — відсутня. І відповідно, контракт з цієї підстави не може бути припиненим (розірваним), а військовослужбовець звільненим з військової служби — до оголошення демобілізації.

Хоча, в інші періоди (мирний час, особливий період) контракт може бути припиненим з такої підстави.

Водночас у разі наявності інших обставин, які закон визначає як підставу, контракт може бути розірваним, а військовослужбовець звільненим з військової служби.


Строк дії контракту під час воєнного стану


Статтею 23 Закону №2232-ХІІ встановлені строки проходження військової служби, зокрема і для громадян України, які приймаються на військову службу за контрактом. 

Одночасно, п. 2 ч. 9 ст. 23 Закону№2232-ХІІ встановлює правило що, для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації. 

Аналогічне положення декларує пп. 2 п. 252 Положення №1153/2008, що військовослужбовці Збройних Сил України звільненню не підлягають та продовжують проходити військову службу понад встановлені строки на період після введення воєнного стану – до оголошення демобілізації. 

Згідно з абзацом 3 п. 12 Положення, в особливий період продовження військової служби та дії контракту понад встановлені строки до термінів, визначених ч. 9 ст. 23 Закону №2232-ХІ оформлюється наказами по стройовій частині. 

У разі продовження строку контракту у визначених Положенням випадках, у примірнику, що зберігається в особовій справі, робиться запис із зазначенням підстав та дати продовження строку контракту, який завіряється підписом командира (начальника) військової частини та скріплюється відповідною гербовою печаткою (п. 37 Положення №1153/2008). 

Військовослужбовець за бажанням може подати до служби персоналу військової частини другий примірник контракту, де робиться відповідний запис із зазначенням підстав продовження строку контракту. У разі неподання військовослужбовцем примірника контракту в першому примірнику робиться відповідний запис. 

Отже, під час дії воєнного стану контракти, строк яких закінчився, продовжуються понад встановлений строк до визначених термінів та не можуть бути припиненими з підстави закінчення строку контракту. Окрім визначених законом випадків, які надають право під час дії воєнного стану розірвати контракт.

Тому, поняття контракт до оголошення рішення про демобілізацію означає, що строк контракту, який мав закінчитися під час дії воєнного стану не закінчується. Такий контракт продовжує діяти понад встановлені строки, з моменту введення воєнного стану (настання воєнного часу) — до оголошення демобілізації.


Мобілізація у 2023 році


У Збройних силах України заявили, що говорити, що після Нового року буде чергова хвиля мобілізації, не можна. На кількість мобілізованих впливає обстановка на фронті.  

Генштаб розраховує показники за кількістю особового складу і проводить планову мобілізацію. Наразі насамперед мобілізують громадян, які пройшли військову службу.

Разом з тим, як повідомив в ефірі національного телемарафону заявив міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, сьогодні необхідності роздавати повістки на блокпостах немає.

«Сьогодні ми маємо велику кількість добровольців, які приходять у відповідні пункти комплектування для того, щоб мобілізуватись до лав Збройних сил України.

Спілкуючись з нашими Збройними силами, я розумію, що вони мають можливість уже відбирати найкращих з охочих. Тому, в принципі, наразі немає потреби роздавати повістки на блокпостах», — зазначив Монастирський.

Крім цього, в ефірі національного телемарафону міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що наразі немає потреби у проведенні додаткової хвилі мобілізації в Україні.

«У нас певні організаційні заходи вже роблять за рішенням Генштабу. Говорити про те, що на цей момент нам потрібна додаткова мобілізація, — питання поки що так не стоїть. У нас достатньо сьогодні людей у Збройних силах України й взагалі в секторі безпеки та оборони.

Нам що потрібно — і ми цього не приховуємо, ми й західним партнерам говоримо — нам потрібна зброя. Починаючи від артилерії, снарядів до неї, броньованих автомашин, танків, літаків...

Партнери знають цей наш перелік для того, щоб наші хлопці та дівчата могли на фронті бути більш успішними й ефективними, як ми це вже демонструємо», — заявив міністр оборони України.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

736
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

743
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1243
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2608
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1415
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2119 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

743

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

793

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1693

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1688
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

408
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

487
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18399
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7524
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3693
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1088
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10811
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

466
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

350
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

534
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

480
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

720