«Оновлюй дані в ТЦК»: як військовозобов'язаних заохочують приходити у військкомати, переборовши власні страхи

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".

Крім того, завдяки цьому прагнуть посилити спроможності ЗСУ у відбитті російського наступу, передає Фіртка.

Так, у рамках кампанії створили віде- та аудіоролики із закликом оновлювати дані щодо військово-облікових спеціальностей.

Ці відео та звукові ролики хронометражем двадцять секунд, які спонукають громадян прийти в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), поширюватимуть на телебаченні та радіо, у кінотеатрах та потягах, на банерах та в Інтернеті.

На важливості цієї інформаційної кампанії наголосив начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних сил України полковник Роман Горбач на презентації у Military Media Center.

«Якщо громадяни усвідомлять важливість оновлення військово-облікових даних у ТЦК та СП, то це значно спростить систему роботи.

Так, можна буде уникнути багатьох проблем, які, зокрема, зараз виникають під час вручення повісток на вулицях.

Також надалі це дасть змогу більш ефективно використовувати громадян, які перебувають на обліку, за їх правильними військово-обліковими спеціальностями», — уточнив Горбач.

Після всіх скандалів з військкомами полковник запевнив, що з корупцією у ТЦК та СП борються та боротимуться й надалі. 

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр також підтвердила, що оновлення даних в ТЦК та СП не означає термінової мобілізації військовозобов'язаного.

«Це не означає, що військовозобов'язаного одразу мобілізують. Якщо людина оновить свої дані, то навпаки полегшить роботу ТЦК.

Вдасться прибрати також частину корупційних ризиків в цій ситуації.

Й взагалі потрібно чітко розуміти, що не всі мобілізовані — це обов'язково люди, які виконують стрілецькі задачі, є потреба в усіх спеціальностях», — додала Маляр.

За словами заступниці міністра оборони, довго досліджували, чому люди не хочуть йти до ТЦК та СП й з'ясували, що ключове — це страх.

«Ми всі чесно зізнаємося, що війна — це страшно, але це не привід для того, щоб соромитися цього. Це нормально.

Ми всі живі люди та всі долаємо цей страх заради того, щоб перемогти», — наголошує Маляр.

фото: Міноборони


Мобілізація в Україні розпочалася 24 лютого 2022 року та постійно триває. Жодних хвиль мобілізації немає


На початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у військкоматах були черги з добровольців, оскільки велика частина громадян хотіла долучитись до війська та стати на захист країни.

Як інформував міністр оборони Олексія Резнікова, з того часу 40-мільйонна нація створила армію, в якій налічується приблизно 700 000 військовослужбовців, а також до 250 000 осіб з-поміж прикордонників, правоохоронців та військовослужбовців Національної гвардії.

Спільно з цим, існує невідома кількість осіб, які надали хабарі військкоматам, намагаючись уникнути призову на обов'язкову службу. Ще частина військовозобов'язаних залишила країну та виїхала за кордон, попри заборону виїзду для українських чоловіків віком від 18 до 60 років.

Після півтора року повномасштабної війни чимало тих, хто добровільно вирушив на фронт, поранені або загинули. 

Війна триває, а кількість людей, які добровільно хочуть долучитися до бойових дій, стає все меншою. Сьогодні Україні необхідно постійно поповнювати резерв особового складу.

Мобілізація в Україні триватиме до закінчення воєнного стану. Військовозобов'язаним й надалі вручатимуть повістки.

Законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть. Так, після отримання повістки військовозобов'язані повинні з'явитися з документами у ТЦК та СП.

В Україні існує чотири види повісток. Наразі не вручатимуть повістки для призову на строкову військову службу, адже призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводять через загальну мобілізацію.

Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.

 • Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
 • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.

До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.

 • Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби.

Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).

У будь-якій повістці мають бути вказані:

 • ПІБ, рік народження та адреса;
 • місце роботи;
 • вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), призов на військову службу);
 • дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися;
 • уточнення щодо необхідних документів;
 • назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень. 

Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу — карається обмеженням волі на строк до трьох років.

Отже, за неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Правозахисники назвали такі причини:

 • хвороба;
 • стихійне лихо;
 • смерть рідної людини;
 • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи. Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 

Разом з тим, якщо повістка неналежно оформлена, можна відмовитися від її отримання на місці, і в акті відмови зазначити, з яким саме підстав громадянин відмовляється від повістки.

Відтак, при розгляді адміністративної справи вирішуватимуть, чи мав громадянин право відмовитись від повістки. І відповідно, настане чи ні за такі дії адміністративна відповідальність.


Робота військкоматів: скандали довкола керівників ТЦК та СП


За останні місяці в Україні трапилося декілька гучних скандалів довкола керівників обласних ТЦК та СП.

Серед найгучніших — історія Євгена Борисова, начальника Одеського обласного терцентру комплектування та соцпідтримки. Журналісти розкрили, що близькі родичі Борисова, під час війни, придбали нерухомість у Іспанії, оцінювану в мільйони євро. Крім того, сім'я Борисова володіє колекцією елітних автомобілів. 

Борисова звільнили з посади, а також він став фігурантом кримінального розслідування.

Разом з тим, на території Закарпаття воєнний комісар, за слідчими висновками, примушував військовослужбовців будувати йому розкішний маєток. З початку березня цього року за наказом начальника одного з відділів Ужгородського районного територіального центру комплектування та підтримки солдати замість служби проводили будівельні роботи на його маєтку.

Фігуранту повідомили про підозру в перевищенні службових повноважень. Стаття передбачає до 12 років ув’язнення. Слідчі дії тривають.

Водночас, на Рівненщині, полковник та підполковник обласного і районного військкомату били та знущалися зі свого підлеглого. Керівник обласного військкомату бив військового битою, а керівник районного — знімав це на телефон. Чоловіки змушували військового ставати на коліна і вимолювати пробачення.

Керівнику обласного ТЦК і СП оголосили про підозру у «перевищенні військовою службовою особою влади чи службових повноважень, вчинених в умовах воєнного стану». Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років.  Районному військкому оголосили про підозру в незаконному зберіганні психотропних речовин з метою збуту у великих розмірах. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років з конфіскацією майна.


Хабарі та випадки незаконного вручення повісток: в Україні після низки скандалів намагаються змінити систему військкоматів


Наприкінці липня 2023 року стало відомо, що в Україні до кінця року замінять майже третину керівного складу всіх територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на ветеранів. Це стало відповіддю на незадовільну роботу обласних військкоматів.

Відтак, 17 серпня 2023 року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони від 11 серпня про звільнення командування усіх обласних військкомів.

Як зазначили, призначати нових обласних військкомів радять за рекомендаціями командувачів оперативно-тактичних угруповань та оперативно-стратегічних угруповань військ з-поміж осіб офіцерського складу, які безпосередньо беруть участь у бойових діях, за умови проходження ними перевірки Службою безпеки України.

Офісу Генпрокурора, НАЗК та ДБР дали місяць, щоб вжити додаткових заходів з протидії корупції та іншим правопорушенням у ТЦК та СП. В Україні вже відкрили 112 кримінальних проваджень щодо посадовців військкоматів, а також оголосили 33 підозри.

Як повідомив Офіс Генерального Прокурора 22 серпня 2023 року, правоохоронці виявили масштабні корупційні схеми майже у всіх регіонах країни. Попередні дані свідчать про ймовірну причетність до них  службових осіб військкоматів, ВЛК та МСЕК. Наразі проводять понад 200 одночасних обшуків у всіх регіонах країни у приміщеннях ТЦК, МСЕК і ВЛК.

За даними слідства, за неправомірну вигоду службовці допомагали громадянам оформлювати інвалідність або визнавати їх тимчасово непридатними до служби. Це дозволяло відтерміновувати чи уникнути призову на військову службу.

За кожним фактом розпочали кримінальні провадження, зокрема щодо зловживання владою або службовим становищем (стаття 364 КК України).


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: як пережити смерть рідних 


Коментарі ()

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

1793 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1196
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

4976
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

14215 4
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3362 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3184

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

984

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2347

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

2323

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2879
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

131
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1304
04.06.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

1090
13.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

543
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

476
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

821
01.06.2024

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком. Так, священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

776
13.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

21756
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

295 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

769 1
04.06.2024

Питання розбудови демократичних інституцій залишається одним із пріоритетів для українців. Адже понад 90% громадян віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

578
29.05.2024

"Українська правда" дослідила, як Офіс президента України впливає на інформаційну політику медіа, зокрема через інформаційне агентство "Укрінформ".  

1037