Жодного на Прикарпатті. В Україні винесли 85 вироків за самовільне залишення служби під час війни

Стаття 407 Кримінального кодексу України встановлює відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби.

Зокрема, самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Про це повідомив Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Єдиний державний реєстр судових рішень станом на 30 серпня 2022 року містить 85 вироків за частиною 5 статті 407 КК України, винесених після 24 лютого 2022 року. 

По областях статистика вироків наступна: 

  • Вінницька область – 6 вироків;
  • Дніпропетровська область  – 16 вироків;
  • Житомирська область  – 7 вироків;
  • Закарпатська область – 1 вирок;
  • Запорізька область – 1 вирок;
  • Київська область – 2 вироки;
  • Львівська область – 2 вироки;
  • Миколаївська область – 4 вироки;
  • Одеська область – 4 вироки;
  • Полтавська область – 11 вироків;
  • Рівненька область – 4 вироки;
  • Сумська область – 1 вирок;
  • Харківська область – 4 вироки;
  • Хмельницька область – 2 вироки;
  • Чернівецька область – 1 вирок;
  • Чернігівська область – 16 вироків;
  • Київ – 3 вироки.

Зазначимо, що вироки по областях суттєво відрізняються по «стандартних» вироках. Наприклад, нижче позиції судів при призначенні покарання по областях. 

Суди Вінницької області у вироках призначали покарання за ст. 407 КК України «стандартно» від трьох до п’яти років з іспитовим строком. І лише в одному разі призначили покарання у вигляді місяця арешту. 

Суди Дніпропетровської області в більшості разів призначали покарання у вигляді службового обмеження, штрафів, реальних покарань з іспитовим строком та один раз у вигляді арешту.

Також в реєстрі містяться вироки щодо військовослужбовців-жінок. Наприклад, Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області медичній сестрі військової частини призначив покарання у вигляді п'ять років позбавлення волі з іспитовим строком.

Ще одну жінку — відповідального виконавця штабу військової частини Жовтневий районний суд Дніпропетровська визнав винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, і призначив покарання у розмірі 29750 гривень. До речі, практику штрафів суди Дніпропетровської області використовували часто при призначенні покарань, призначаючи штрафи розміром до 85 000 гривень.

Аналогічно часто використовувалось покарання у вигляді службового обмеження від шести місяців до двох років з відрахування 10 або 20% із суми грошового забезпечення відраховувати в дохід держави.

читайте також: Два вироки на Івано-Франківщині: як судять «ухилянтів» від мобілізації під час воєнного стану

При цьому при застосуванні арешту один з судів Дніпропетровської області взяв винного зразу ж під варту в залі суду із визначенням альтернативного запобіжного заходу у вигляді застави у розмірі 200 640 гривень.

Суди Житомирської області по всіх вироках за ч. 5 ст .407 КК України призначали покарання строком 5 років з іспитовим строком. 

Суди Київської області у двох вироках призначили покарання військовослужбовцям у виді тримання у дисциплінарному батальйоні на строк один рік.

Виділяється своєю суворістю Франківський районний суд міста Львова, який  за ч. 5 ст. 407 КК України призначив саперу інженерно-саперного взводу військової частини покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі без іспитового строку. Підстава залишення ним військової частини була викликана тим, що військовослужбовець ніби-то посварився з дівчиною, у зв`язку з чим випив, а тому не міг у нетверезому стані піти на службу. 

Суди Полтавської області в більшості випадках призначали штрафи розміром в розмірі 30 005 гривень та в трьох випадках службове обмеження, арешт, тримання в дисциплінарному батальйоні.

В Харківській області у трьох з чотирьох вироків військовослужбовці отримали покарання у вигляді 30 600 гривень штрафу, а в одному випадку п’ять років позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки. 

У Чернігівській області з 16 вироків — 12 вироків з «стандартним» покаранням п’ять років з встановленим іспитовим строком. У трьох випадках призначено покарання у вигляді службового обмеження і лише в одному випадку реальне покарання без іспитового строку строком п’ять років для головного сержанта стрілецької роти, який майже два місяці був відсутній на військовій службі ніби-то через сварку з дівчиною. 

При цьому Єдиний державний реєстр судових рішень не містить відомостей, щоб вироки оскаржувались, тобто військовослужбовці, як правило, погоджувались з призначеним покаранням.

Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом.

Крім цього, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

343
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13896 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1590
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6162
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1474

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

667
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5931
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13701
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

558
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2