Військовий облік у 2023 році та відповідальність за його порушення: що варто знати прикарпатцям

В Україні вже 331-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили щонайменше до 19 лютого 2023 року.

Разом з тим Кабінет міністрів під час засідання 30 грудня затвердив новий порядок військового обліку чоловіків. Відповідна постанова опублікована 3 січня на сайті Кабміну під №1487. 

Наталія Лісова з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» пояснила, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок, передає Фіртка.

Так, призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов'язані проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі, проходити службу у військовому резерві.


Військовий облік за місцем проживання


Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим місцем проживання – у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки  (далі ТЦК та СП) (військовозобов’язані СБУ – у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі – органи СБУ), військовозобов’язані Служби зовнішньої розвідки – у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). 

Крім того, призовники, військовозобов’язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні ТЦК т аСП, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Не рідше одного разу на 5 років призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані звіряти власні персональні дані з обліковими даними ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані особисто в 7-ми денний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до ТЦК та СП (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.


Зміна місця проживання


Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані особисто прибувати до ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України та військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі:

 • вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання; 
 • вибуття за межі України на постійне місце проживання або на строк більше 3-х місяців;
 • зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час можуть змінювати місце проживання за наявності дозволу керівника ТЦК та СП (військовозобов’язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки – дозволу відповідного керівника).


Військовий облік за місцем роботи чи навчання


Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за місцем роботи.

Також в 7-ми денний строк зобов’язані повідомити органи, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну наступних персональних даних:

 • прізвище;
 • власне ім’я;
 • по батькові;
 • дата народження;
 • місце народження;
 • стать;
 • місце проживання та місце перебування;
 • відомостей про батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників та інших представників (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження);
 • відомостей про сімейний стан особи та членів її сім’ї (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), а також дітей);
 • реквізити паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);
 • відомостей про громадянство;
 • відомостей про документи, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою чи безвісно відсутньою;
 • відомостей щодо визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності);
 • відомостей про зайнятість (код підприємства, місце роботи, посада);
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • відцифрований образ обличчя особи;
 • відомостей про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;
 • відомостей про освіту та спеціальність;
 • відомостей про стан здоров’я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов’язку;
 • відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення);
 • відомостей про розгляд судом кримінальної справи, вирок, що набрав законної сили;
 • відомостей про наявність (відсутність) судимості;
 • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
 • відомостей про право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Військовий облік за кордоном


У разі вибуття за межі України на строк більше 3-х місяців призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні стати на військовий облік за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.

Також призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні подавати щороку до 1 жовтня до ТЦК та СП документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

  читайте також: Прикарпатцям пояснили, чи можливо звільнитись з військової служби під час воєнного стану


Виклик ТЦК та СП


Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов'язані прибувати за викликом до ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) ТЦК та СП, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для:

 • взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період;
 • оформлення військово-облікових документів;
 • проходження медичного огляду;
 • направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності;
 • призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів.

Якщо за будь-яких обставин повістка ТЦК та СП не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в 10 денний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України.


Медичні огляди


Призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров’я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій ТЦК та СП, закладів охорони здоров’я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки – за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки.


Військово-обліковий документ


Призовники, військовозобов’язані та резервісти негайно  зобов’язані повідомляти ТЦК та СП, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа.


Відповідальність за порушення правил військового обліку


Призовники, військовозобов’язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від 510 до 850 гривень.

Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від 850 до 1 700 гривень.

Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними та резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату тягнуть за собою накладення штрафу від 510 до 850 грн.

Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від 850 до 1 700 гривень.

Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України карається штрафом від 5 100 до 8500 гривень або виправними роботами на строк до одного року.

Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів карається штрафом від 8 500 до 11 900 гривень або виправними роботами на строк до двох років.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


21.01.2023 380
Коментарі ()

24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

571
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

5089
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1327
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

5530
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1518
25.12.2022
Тетяна Дармограй

Думки українців щодо відзначення свят під час війни розділилися. Одні вважають, що святкування не на часі, інші — навпаки стверджують, що сьогодні людям необхідні тихі та сімейні відзначення свят, які є частиною життєвої рутини.

1889

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

823

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1134

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1135

Що ми, як головний бенефіціар перемоги порядку над хаосом, демократії над деспотією, зможемо запропонувати світу? Світу, який з величезною цікавістю зараз спостерігає за колишньою для себе «терра інкогніта», яку більшість колись не змогли б знайти на глобусі? Яким ми бачимо розвиток України, її місце у світовому поділі праці?

1400
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

231
20.01.2023

Пропонуємо підбірку продуктів, які допоможуть зберегти здоров'я у таких несприятливих для організму погодних умовах та зміцнити імунітет.

503
12.01.2023

Головне завдання після святкових застіль – розвантажити всі "втомлені" органи та системи організму. 

839
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

234
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

549
10.01.2023

Спільної комісії Української греко-католицької церкви та Православної церкви України, яка працюватиме над реформою церковного календаря, поки немає, але будь-які рішення церкви ухвалюватимуть спільно.  

986
03.01.2023

Цьогоріч в Івано-Франківській територіальній громаді більшість релігійних громад відзначатимуть Різдво 7 січня.  

1726
26.01.2023

Ні обіцянок, ні пробачень! Віктор Павлік у п’ятницю заспіває в Івано-Франківську кращі хіти на підтримку ЗСУ. Для франківців Віктор Павлік співатиме у п’ятницю, 27 січня, о 19.00 год в «Арена-центрі».

171
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

216
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

430
15.01.2023

Значно покращилося сприйняття Уряду та Верховної Ради.

608
09.01.2023

У цілому абсолютна більшість (84%) українців зберігають переконаність, що влада не збирається і не піде на неприйнятні компроміси з Росією.  

859