Системна корупція при наданні адміністративних послуг у галузі лісового та мисливського господарства

Підставою для формування теми цієї статті послужила інформація Державного бюро розслідувань про розкриття злочинного угрупування на чолі з першим заступником Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

За інформацією речниці Закарпатської обласної прокуратури Катерини Хижняк та речниці територіального управління ДБР у Львові Тетяна Муравель, 14 грудня 2021 року лісовому генералу Ігорю Коцуру та його підлеглому Валерію Спачинському вручено підозру про вчинення кримінального злочину, пов’язаного з корупційними діями. За даними слідства, працівники вимагали хабар за успішне складання іспиту та отримання мисливського посвідчення. Вартість одного — 200 доларів та 2 тисячі гривень.

У справі триває досудове розслідування. Наразі правоохоронці готують клопотання щодо обрання підозрюваним міри запобіжного заходу. На думку заступника керівника обласної прокуратури Закарпаття Володимира Жилкіна, щомісячний корупційний дохід при неправомірній видачі посвідчень мисливця становив 10 тис. доларів. Слід відмітити, що видача за хабарі посвідчень мисливця носить системний характер, а ставки хабарів зростають. Якщо у 2015 році для отримання посвідчення мисливця необхідно було сплатити лише 100 доларів США, то на даний час сума хабаря у Закарпатській області зросла майже в тричі. Про системну корупційну складову при отриманні посвідчення мисливця в Державному агентстві лісових ресурсів свідчать факти виявлення корупційних проявів в його територіальних органах. Зокрема, у Харківській області в 2015 році за хабар у 3600 грн. за неправомірне отримання посвідчення мисливця затримано працівника лісової охорониКримінальні новини свідчать, що найдешевше обходиться купити посвідчення мисливця у Вінницькому обласному управління лісового та мисливського господарства. Так, у 2016 році виявлено, що начальник відділу лісового господарства налагодив корупційну схему з видачі посвідчень мисливця.

Слід зауважити, що одною з умов для законного отримання посвідчення мисливця є позитивна здача екзамену на знання питань, пов’язаних з проведенням полювання. Важливу роль відведено техніці безпеки при проведенні полювання, поводженню зі зброєю, наданню першої медичної допомоги тощо. Відсутність цих знань у мисливців, які «прикупили» посвідчення, призводить до трагічних випадків на полюванні. Тому зловживання при видачі посвідчення мисливця мають не лише негативні правові, але й соціальні аспекти. На жаль, правова свідомість у суспільстві на рівні плінтусу, і в цьому аспекті важко не погодитись з думкою голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, що корупція зашита в ДНК українців. То ж я хочу далі розвинути думку, що чим вищу ступінь в ієрархічному становищі займає особа, тим більший вона проявляє нігілізм.

Маючи у свій час багаторічний досвід з видачі посвідчень мисливця, стверджую, що мою пропозицію – ознайомитись з питаннями та правильними відповідями, претенденти сприймають як образу своєї честі. Мисливство – це елітний вид відпочинку, в якому беруть участь більшість народних депутатів України. Але про те, щоб народний депутат України здавав екзамен на право отримання посвідчення мисливця, на даний час в Україні можна навіть не мріяти. Тут солідарні між собою як провладні, так і опозиційні депутати: світогляд депутатів щодо цього питання значення немає. Це лише на різних ток-шоу, типу «Свобода слова» у Савіка Шустера, кожен депутат має свій особливий рецепт подоланні корупції, але із себе ніхто починати не хоче. Не дарма побутує прислів’я:  «Я за колгосп, але не в нашому селі».

Яскравий приклад того, що еліта отримує в подарунок посвідчення мисливця без жодних знань є публікація спогадів народного депутата України Ігоря Палиці про полювання на Прикарпатті: “Не ходжу на полювання. Було одне полювання в Івано-Франківській області, де мене запросив тоді колишній голова ОДА Вишиванюк Михайло Васильович. І біля мене на номері стояв керівник СБУ, який так захопився, що коли кабани пішли через лінію, то його пуля попала в дерево за 10 сантиметрів над моєю головою. Тоді Вишиванюк зламав йому рушницю, а я припинив ходити на полювання”.

Не оминула корупційна складова й надання такої адміністративної послуги, як обмін додатку до посвідчення мисливця – «Щорічної контрольної картки обліку добутої дичини та порушень правил полювання». Так, в Івано-Франківській області, на мій суб’єктивний погляд, біля 80% надання адміністративної послуги щодо обміну контрольної картки обліку добутої дичини й порушень правил полювання не проводиться службовими особами, до компетенції яких належить ця функція.

Маніпулюючи чинним законодавством, з метою так званої «допомоги» мисливцям проводити обмін «Контрольних карток обліку добутої дичини…» діє розгалужена мережа так званих громадських розповсюджувачів (у лісгоспах, громадських мисливських організаціях тощо), які не є ані державними службовцями, ані службовими особами обласного управління лісового та мисливського господарства. Хочу зазначити, що відповідно до ЗУ «Про адміністративні послуги» (цитую): «Суб’єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб’єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги». Тож порушення полягає в тому, що громадські мисливські організації та й навіть районні мисливствознавці не мають статусу державного службовця.

Якщо, наприклад, в Івано-Франківську цю адміністративну послугу можна отримати за 11грн 70 коп., а з послугами банку – до 25 грн, то «громадські розповсюджувачі» реалізовують її вже за 50 грн., а за інсайдерською інформацією, отримати адміністративну послугу можна прямо на полюванні, але ця послуга вже обійдеться у 250 грн. І я навіть не хочу засуджувати цих «громадських помічників у розповсюдженні контрольних карток», так як пересічному мисливцю, щоб залагодити це питання, необхідно витрати час, кошти на транспорт тощо. Логічно, що для зручності громадян дану послугу компетентні органи публічного управління повинні передати у районні центри надання адміністративних послуг. Але це не вигідно, так як не будуть поступати дивіденди за надані «додаткові послуги».  Ця інформація була опублікована у ЗМІ, окремо надійшла компетентним органам влади та правоохоронним організаціям, але належного реагування не відбулось. 

Отож лицемірство у владі з мантрою про нульову толерантність до корупції продовжується як за команди «ПО», так і за команди «ЗЕ».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги Фіртки:

Для неї, для нього і для малого

«Дім Gucci» - то «Хрещений батько» у дизайнерських лахах

Хата р(Р)ізника

Як змінювались канони краси за останні 100 років

Вартість Tesla дуже завищена

Як доглядати за шкірою після літа


22.12.2021 Олег Проців 11638
Коментарі ()

12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

1084 1
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

2377
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2028
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1709
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1671
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1926

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1287

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1381

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

2205

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

2218
11.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18802
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

588
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

980
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

435
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

9749
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

763
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7926
10.12.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

29185 1
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

389
08.12.2024

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Загалом санкції ввели проти 19 осіб.  

364
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

3049