Хата р(Р)ізника

                                                                                                                                                                            Назва статті не є хоррор-заголовком, але може претендувати на клікбейт. Автор   надихався грою слів між першочерговим призначенням обєкта та прізвищем діючих власників

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно». У принципі, вже можна цілий гештег створювати #покинепізно для усіх публікацій про будівлі Франика. Чи то пак Станиславова.


Отже, що то за будівля? Чим особлива? А нічим.

Звичайнісінька собі «сіра коробка», якщо дивитися на неї з вулиці. Перший поверх, орендований під комерцію, розмальований відповідно до вподобань/можливостей малого бізнесу. Зате вигляд з двору - і ви одразу побачите затишну будівлю з красивим балконом.

Красиву, затишну, конструктивістську.

Для довідки: конструктивізм – це архітектурний напрям, характерними рисами якого є максимальна функціональність приміщень, правильні геометричні форми, практичність і відсутність зайвих деталей. До речі, зонування й візуальне оформлення різних за призначенням частин будівлі за допомогою різних  кольорів – це також риса конструктивізму. Ось така цікавинка.

Набув поширення на початку ХХ століття, розвинувся після Великої війни 1914-1918 років. У наших краях це ще й роки Визвольних змагань та польсько-української війни.

Розібравшись із контекстом, поговоримо про саме приміщення.

За спогадами старожилів, будинок за адресою вулиця Чорновола, 122, зведений на початку 1930-х років підприємцем. Судячи з масштабу будівлі, бізнес у торговця м’ясом ішов добре.

Спершу він орендував торгову «точку» в німецької родини, що проживала поруч (будинок №116): після смерті дідуся-різника вони не продовжили його справу.

Будинок, як і заведено в типовій міській забудові, мав відповідати запитам сімейного бізнесу та житла:

  • у підвалі відбувалося розбирання привезених туш та їх дальша обробка;
  • перший поверх займали торгові площі;
  • на другому поверсі проживали власники;
  • третій поверх заселяли працівники.

Читайте також: Руїни Франківська. Де знайти «те місто»?


До речі, під час ремонтних робіт вже в ХХІ ст., на бічних стінах виявили цікаві написи, що мали привертати увагу потенційних покупців. Не забуваємо, що у той час фактично це був уже край міста, тому ці своєрідні «бігборди» на високій будівлі точно впадали у вічі.

Реклама твердила, що тут відбувається: «Виготовлення та продаж буженини. Віктор Галат». 

Зараз, на жаль, ці написи приховав новітній ремонт й утеплення стін.

Державний архів Івано-Франківської області має потрібні дані, з яким можемо дізнатися, що до приходу «перших совєтів» тут проживали:

  1. Галат Віктор, 1900 р.н.
  2. Галат Станіслава, 1903 р.н.
  3. Галат Антон, 1911 р.н.
  4. Фрись Юзеф, 1921 р.н.
  5. Зайонц Стефанія, 1921 р.н.
  6. Борис Станіслав, 1923 р.н.
  7. Куризма Марія, 1916 р.н.
  8. Каліта Зигмунд, 1912 р.н.
  9. Борис Яніна, 1924 р.н.

Як бачимо, архівна довідка показує власників і всіх мешканців римо-католиками, але у всіх родинних легендах і розповідях старожилів постійно фігурує інформація про власників - євреїв. Або, як мінімум, вказує на будівничих. На це, начебто, мають натякати навіть…кути (!) в приміщенні, які порушують канонічні 90 градусів заради притягування грошей.

Автор даного тексту не знає як і де перевірити цю легенду чи знайти узагалі будь-яку інформацію про неї, тому буду вдячний за підказки чи відсилки до фольклору.

У часі радянської окупації приміщення пристосували під потреби пожежної частини. За бажанням можете знайти у цьому також якийсь певний символізм.

Зараз «хата різника» у приватній власності родини Рєзніків, більшу її частину орендує «Простір освіти «Невгамовні», який активно змінює інтер’єр під себе й власні потреби альтернативної школи. «Невгамовні» щиро сподіваються, що забудовники міста знайдуть можливості спорудити чергову багатоповерхівку деінде.

Висновок перший

Архітектура – це не лише витончена готика чи розкішне бароко. Ми маємо навчитися розуміти цінність будівель, зведених нашими предками в стилі конструктивізму, бруталізму чи якогось іншого –ізму, придуманого мистецтвознавцями.

Висновок другий

Місто – це не лише добре заасфальтовані вулиці, широкі проспекти, велосипедні доріжки та комфортні тротуари з бруківкою, це іще його дух, міські легенди та вся матеріальна (і не тільки) спадщина.

Висновок третій

Дух міста аби жити, потребує старих будівель, вузьких вуличок і затишних двориків, парків та скверів зі старими липами, а в руїнах можуть жити лише привиди.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги Фіртки:

Покоління сервантів (Легкі ностальгійні нотки)

Коронавірус: проблеми, з якими ми зіштовхнулися у зв'язку з епідеміологічними вимогами та обмеженнями

Нова українська література. Для Фіртки


Коментарі (2)

Роман 2021.11.24, 10:41

Власники нерухомості не "Рєзнікі", а Резники!!! Ви розумники відкопали інформацію з минулих століть, а елементарне інфо про сьогодн власників подали викривлене...

 

Рената 2021.11.26, 22:47

Цікава стаття) дякую автору за цікаву історію, і закладені сенси.

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

314
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1154
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2103 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1005
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2918
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2004

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

779

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

950

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1372

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1970
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26215 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

659
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

863
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2872
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1136
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

846
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1105
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1102
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

290
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4047
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

973
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1542