Покоління сервантів (Легкі ностальгійні нотки)

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

І називався він не посудом, а – сервіз! При чому, сервізом його називали навіть тоді, коли справжнього сервізу там не було. У багатьох тодішніх помешканнях все, що складали у серванті, автоматично отримувало статус сервізу. Посуд з серванта старанно мили та пуцували до блиску перед святами, щоби знову туди гарно поскладати. Він призначався виключно на випадок важливих гостей чи подій.

Тих часів серванти нагадували щось середнє між складом та виставковою вітриною за скляними дверцятами. У менш заможних родинах там  тулилася велика риба з кількома малими рибками, а з іншого боку красувалися акуратно викладені за ростом слоники. Між ними можна було побачити кілька кришталевих салатниць та розеток, і з десяток теж кришталевих склянок для горілки та води. Якщо серед цього скарбу були склянки на ніжках або горнятка для кави, то вони вважалися ознакою розкоші, яку пощастило вистояти у чергах або придбати по блату. Іноді там ще могла лежати або стояти, то залежало від наявного місця, коробка цукерок, подарована до якоїсь оказії, яку довго не відкривали аж до наступної оказії.

Заможніші викладали у сервантах теж салатниці, розетки, склянки, але вже з «чеського» богемського кришталю, на яких неодмінно мали блищати крихітні фірмові етикетки, які вказували походження. За втрату цієї етикетки, наприклад, під час миття, можна було добре отримати по руках.

Парад дефіцитів продовжували срібні або мельхіорові виделки або ложки у спеціальних коробочках, які відкритими клали на ребро, приперши до дзеркала задньої стінки серванту. В іншому випадку така коробка закритою слугувала підставкою у центрі для найоб'ємнішого предмета. Бо у центрі могла стояти велика салатниця з кришталю, який у цих хащах з дефіцитів навіть намагався блистіти, або животата порцелянова супниця. З неї неодмінно мав стирчати теж порцеляновий черпак. 

Здебільшого на стінках тих сервізів возлежали античні герої та героїні, які гладили звірів або цілилися кудись з луків, а іноді не соромилися показати оголені перса і тягнули руки до золотої канви, якої на тих сервізах було щедро багато всюди. Ті самі малюнки повторювалися на салатницях, тортівницях чи тарілках.

читайте також: Кінематограф Китаю: від совка до глобального лідера

Якось на дні народженні іменинник, якому тоді виповнилося 6 років, з’ївши пляцок, почав апетитно облизувати такий таріль. На ньому вже не залишилося сліду від пляцка, а він продовжував лизати.

- Ти, що робиш? – спитала його мама.

- Цілую тьотю, - пояснив він.

Посуд з серванта - був фетишем, як страшенно бідних, так і немислимо багатих. Бідних, бо часами мусіли перед такими, як вони, показати, що вже не зовсім бідні. А страшенно багаті зберігали у сервантах ознаки тодішньої статусності. Приміром у сусідки тьоті Ліди жив сервіс на 12 персон, який налічував понад 100 предметів. І все це вона ухитрилася засунути у сервант, а між ним блищав чеський кришталь та столові прибори.

Серванти існували віддавна, але совок змінив їх роль. Якщо до совка у сервантах просто зберігали потрібний посуд, яким користувалися, то у совку сервант отримав роль домашньої музейної вітрини.

Трішки цінних ложечок, таці, склянки, а між ними, якщо не було книжкової шафи, фотографії рідних і тимчасово на найвиднішому місці вітальні стояли приперті  до посуду вітальні поштівки з Новим роком. Пам'ятаєте рожевих дідів морозів, які обіймали юних щокатих хлопчиків, що символізували Нові роки або танцювали зі Снігурками.

Тексти привітань з відкриток щоразу урочисто зачитувалися впродовж Різдвяних святкувань, як тільки приходили нові гості. Після них здебільшого починалися декламування дітьми новорічних та різдвяних віршиків. («Раз я взувся в чобітки, Одягнувся в кожушинку, Сам запрігся в саночки І поїхав по ялинку.» - Ще не забули? За такий куплет можна було отримати навіть мегадефіцитну цукерку "Метеорит".)

До сервантів не віталося підходити дітям. Відкривати їх мали право навіть не всі дорослі. Поява якого-небудь криворукого члена родини поблизу серванту на тривалий час спричиняла занепокоєння сімейного масштабу. Якщо не дай Бог хтось з якихось причин брав щось з серванта у руки, то ту річ відразу старанно витирали та повертали назад.

Слід окремо повісти, що взяти щось з серванта страшенно хотілося. Бо для дітей все, що там лежало, несло у собі загадковий і навіть магічний зміст. Склянки чи горнятка з серванта не такими були на дотик, не так пахли. Вони так манили, що поки мама чи котрась з бабусь старанно їх мили, хотілося стояти поруч і зачудовано дивитися. Сам процес приносив насолоду. У сучасної дитини така ж ейфорія наступає хіба тоді, коли мама чи батько дають побавитися своїм айфоном.

читайте також: Я не знаю про що цей допис…

Коли я почав їздити за кордон, то перші рази щиро дивувало, як на пропозицію пригостити кавою, людина досягала з серванта горнятка і наливала у них. Може тому, що я гість, крутилося у моїй голові. Але до хати забігав малий і, щоби попити соку, теж брав горнятко з серванту.

Потім настала черга немислимих відкриттів. Виявилося, що у побут середньостатистичних американців і європейців не інстальована культура посуду з серванта. Звідти щодня беруть горня чи тарілку, коли потрібно. Але то ще не все. У середньостатистичних сім'ях і серванту, як такого немає. Точніше, сервант може бути, але виключно для того, щоби там зберігалися ужиткові речі, а не у ролі музейного прилавка.

Схожі на наші серванти можна побачити у заможних родинах, де вони, як ознаку статусності, зберігають колекційний посуд, пляшки з якимись немислимо дорогими винами та коньяками. І не завжди, бо для вин та інших спиртних напоїв у заможних є спеціальні приміщення чи бодай шафи, де регулюється температура.

Траплялося, що радянський сервант наповнювало кілька поколінь. В них ще у підперезаних гімнастерках порцелянові піонери розглядали античних героїнь на сервісах, а за всім цим, скрививши на бік дзьоби, меланхолійно спостерігали дерев’яні орли.

Кондові сучасні покої більше не обтяжені сервантами. Давайте не давати цьому оцінку. Інші часи – інші реалії. Дефіцитів більше не існує – були б гроші. А то означає, що відпала основна причина існування тих домашніх виставкових вітрин - потреба хвалитися «у мене є». А, коли щось є, то тим можна швидко похвалитися, виклавши фото у соцмережі.

Зрештою, все складніше уявити картину, коли після смерті батьків, де зі сварками, а де без сварок, діти та дорога родина ділять зібране у серванті й кожен несе додому на пам’ять якусь річ, щоби покласти у своєму серванті, як дорогу реліквію.

Тепер скло на сервантах здебільшого витирають старенькі батьки, роздумуючи, як там їх діти, які у месенджерах шлють вісточки з далеких і ближчих країв.

І поїхали вони точно не для того, щоби наповнити сервант. З часом слово сервант постане поруч з таким словами, як касета, бобіна, рахівниця. І будуть малюки нависати зі своїми «а чому», «а для чого», а батьки, розгублено посміхаючись, не зможуть пояснити дітям, для чого люди все життя скуповували різні предмети та розкладали їх у сервантах за склом лише для того, щоби всі бачили, що вони у них є.

Зрештою, а ви пробували логічно пояснити теперішнім дітям, що таке касети та для чого їх треба було крутити на олівці?


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також інші блоги Фіртки:

Для неї, для нього і для малого

Коронавірус: проблеми, з якими ми зіштовхнулися у зв'язку з епідеміологічними вимогами та обмеженнями

Вартість Tesla дуже завищена


18.11.2021 Ущенко Олег 12813
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

881
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1914 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2809
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1289

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3765
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

881
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1