Коли дитина ходить на терапію: психологиня з Івано-Франківська пояснила, яких помилок припускаються батьки

Коли дитина починає працювати з психологом, багато батьків очікують швидких результатів і часто розчаровуються.

У цьому процесі важливо розуміти, як саме відбувається робота над емоційним станом дитини, а також — яких помилок слід уникати.

Про це Фіртці розповіла дитяча психологиня Ірина Волощук.

За її словами, одна з найпоширеніших помилок — завищені очікування. Батьки часто вважають, що вже після кількох занять поведінка дитини має суттєво змінитися.

Наприклад, якщо дитина проявляє агресію, апатію, невпевненість або має труднощі в соціалізації, то дорослі хочуть бачити очевидний прогрес після кожного візиту до психолога.

«Перше, що я раджу батькам — відпустити очікування. Якщо ви довіряєте спеціалісту, довіртесь і процесу. Психолог знає, що робить», — пояснює фахівчиня.

Особливо це стосується роботи з молодшими дітьми — дошкільнятами та учнями початкових класів. У таких випадках фахівці рідко говорять із дитиною напряму про її проблеми.

Натомість використовують казки, театр, арттерапію, розповіді та приклади. Це допомагає обережно підійти до складних тем і не викликати захисну реакцію.

Психологиня радить утриматися від таких запитань у присутності дитини, як-от: «Ну що, як наші справи?», «Стає краще?» або зауважень: «Він знову бився». Це може зашкодити терапевтичному процесу.

«Уявіть, що ви віддали дитину на музику чи спорт. Ви ж не очікуєте, що після кожного заняття вона зіграє цілий твір або виконає удар без помилки. Тут так само — потрібен час.

Можливі сплески емоцій або навіть крок назад. Грамотний психолог розуміє ці процеси й може пояснити їх приватно, без дитини», — наголошує фахівчиня.

Утім, Ірина Волощук зазначає, що акцент тут не на дитині. Акцент — на батьках. На їхніх реакціях.

«Дуже цінно, коли ви зустрічаєтеся з психологом і проговорюєте свої реакції: «А як ви реагуєте, коли дитина робить ось так?», «А як — коли вам вчитель щось розповідає?», «А як ви вчите дитину дружбі?» тощо.

І тут важливо бути відвертим. Бо часто ми не знаємо, як саме «вчити». Ми читаємо нотації, моралізуємо, кажемо, як не треба. Але рідко пояснюємо, як треба. Ще рідше ділимося власним досвідом.

І ще рідше — поділяємо почуття дитини. Наприклад, сказати: «Я знаю, як ти себе почуваєш. Мені здається, ти наляканий і почуваєшся невпевнено — тому й агресуєш. Спробуймо з цим розібратися.

А що це за агресія? Кого вона захищає? Може, когось маленького і беззахисного? Поговорімо про це"».

 

 

Фахівчиня наголошує: робота з дитиною — це завжди й робота з її оточенням. Адже дитина живе в середовищі — і це середовище формують реакції батьків, учителів, вихователів.

«Якщо ми не змінюємо ці реакції, ми можемо зруйнувати той тендітний стан дитини, який тільки починає формуватись. Важливо, щоб усі, хто причетні до виховання дитини, мали спільний напрямок», — каже спеціалістка.

Психологиня розповідає, що багато батьків самі формують ті поведінкові стратегії, які хочуть виправити. Наприклад, якщо дитина починає вередувати при зустрічі — можливо, вона просто хоче побути маленькою. І це нормально. Натомість батьки часто кажуть: «Ти вже дорослий — так не можна».

«Спробуйте пограти у гру: ви всі по черзі — маленькі дітки. Потім — дорослі. Потім — старі птахи або хто завгодно. Дайте дитині задовольнити цю потребу. І подивіться на себе: як ви самі формуєте цю потребу?», — радить психологиня.

Спеціалістка порівнює процес змін із вирощуванням рослини:

«Ви посадили її — і щодня дивитесь, чи з’явились корінці. Але якщо постійно витягувати її із землі, аби перевірити — вона не вкоріниться. Дитині потрібен час на адаптацію».

Цей самий принцип стосується й дорослих, які звертаються до психолога: зміни не можуть бути миттєвими. Це не «зробіть щось — і змініться», а шлях внутрішнього розуміння й прийняття.

«Я не виправляю. Я дивлюсь, якого пазлика бракує. Якщо дитина агресує, бо сумує — ми не боремось з агресією, ми працюємо із сумом», — пояснює Ірина Волощук.

Психологиня також дає дітям «секретики дружби»: по-перше — посмішка, по-друге — вміння говорити, по-третє — бачити потреби іншого. Це вміння — основа здорової взаємодії не тільки в школі, а й у житті.

Якщо ж дитина має труднощі в колективі, варто подивитися, як вона взаємодіє вдома. І не завжди причина — у сварках.

«Іноді дитина звикає, що вся увага належить тільки їй — і тоді у соціумі стикається з нерозумінням: інші діти не будуть враховувати лише її почуття. І саме на цьому етапі дитині особливо потрібна допомога — без тиску, але зі спільною підтримкою дорослих».

«Тому я дуже рекомендую не чекати серйозних проблем. Якщо бачите труднощі з адаптацією чи комунікацією — звертайтесь. І це не означає, що ви — погані батьки. Це як налаштування музичного інструменту.

Інструмент не є поганим. Він просто розладнався. Його треба налаштувати. Це — нормальний процес кожної сім’ї», — резюмує Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1597
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3044
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1139 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3370 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

152

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1042

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

860

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

248
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1240
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

267
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

328
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

430
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719