Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

Розлучення батьків — це стресова подія, яка має різний вплив на дітей залежно від їхнього віку, емоційної зрілості та сімейної ситуації.

Кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк розповіла журналістці Фіртки, що діти будь-якого віку відчувають зміну сімейного укладу, але їхні емоційні реакції та способи подолання цієї кризи суттєво відрізняються.

"Діти раннього віку не розуміють причин розлучення, але відчувають емоційну напругу у сім'ї.

Негативний вплив розлучення на малюків проявляється через погіршення умов соціального розвитку та зменшення уваги і турботи з боку значущих дорослих.

Діти молодшого шкільного віку можуть зіткнутися з проблемами у навчанні та поведінці. Часто це пов’язано з тим, що діти сприймають розлучення як втрату стабільності та захищеності", — зазначає фахівчиня.

Вероніка Шкраб'юк додає, найбільше від розлучення батьків страждають підлітки. Попри те, що вони вже мають здатність аналізувати ситуацію, вплив цієї події вважається максимально несприятливим.

"Підлітки нерідко намагаються будь-яким способом зберегти батьківський шлюб. Процес розлучення викликає у дітей цілу палітру емоцій.

Однією з найбільш поширених реакцій є смуток, адже діти сприймають це як втрату звичного життя та сімейного укладу. Також вони можуть відчувати тривогу через невизначеність майбутнього".

"Особливо молодші діти можуть відчувати почуття провини, думаючи, що розлучення сталося через їхню поведінку", — зауважує Вероніка Шкраб'юк.

Важливо, щоб батьки не дозволяли дитині відчувати себе винною та пояснювали їй, що вона не має жодного стосунку до цієї ситуації.

Крім цього, діти можуть відчувати гнів та роздратування, які спрямовані на одного або обох батьків.

"Деякі діти стикаються з почуттям самотності та покинутості, особливо якщо один із батьків віддаляється або менше приділяє їм уваги.

Попри всі ці негативні емоції, діти часто зберігають надію на примирення батьків", — підкреслює психологиня. 

Підтримання контакту з обома батьками — ключовий елемент емоційної стабільності дитини. Вероніка Шкраб'юк наголошує, що спілкування з тим із батьків, хто більше не живе з дитиною, має бути регулярним і стабільним.

"Це можуть бути зустрічі, телефонні дзвінки, відеозв’язок або спільне проведення часу у вихідні дні.

Дитині важливо відчувати, що обидва батьки її люблять і хочуть залишатися частиною її життя",— пояснює фахівчиня.

Також важливо уникати конфліктів між батьками у присутності дитини. Якщо дитина стає посередником у суперечках або змушена вибирати між батьками, це лише погіршує її емоційний стан.

"Діти почуваються впевненіше та безпечніше, коли бачать, що батьки демонструють взаємну повагу", — наголошує Вероніка Шкраб'юк.

Розлучення — це випробування не лише для батьків, а й для дітей, каже фахівчиня.

"Однак злагоджена підтримка та спільна робота дорослих можуть допомогти дитині подолати цей непростий етап із мінімальними втратами для її емоційного здоров’я".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


14.12.2024 Тетяна Сорока 945
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

312
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1706
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3159
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1143
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1170
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1204 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

244

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1118

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

945

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

416
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

330
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2490
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1241
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1318
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

550
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15180
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7479
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

338
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

646 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

468
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

385
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

474