Таємниця часу

Коли нас, один за одним, зраджують няшні та пухнасті складові світу сього, коли падають прогнилі декорації і замовкають солодкі голоси коучів, ми – хоч-не-хоч – починаємо придивлятися до речей, сповнених байдужого спокою.
З усього того, що ми числимо «основами всесвіту», час виглядає чи не найбільш найбайдужішим до людських прагнень. Найзагадковішим та найневблаганнішим. Тисячоліттями роззлощені цією інертністю люди намагалися визначити кореневу таємницю часу. Більшість з тих спроб згинуло в часі не заслуживши навіть на пам’ять.
Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.
Відлюдники з Лівійської пустелі глибоко вчиталися у рядки п’ятої глави Послання св. Апостола Павла до Солунян: «А про часи та пори не маєте, брати, потреби, щоб до вас писати. Самі, бо знаєте, що день Господній прийде, як злодій уночі».
Таємниця часу тут виступає в своїй крижаній та незмірній іпостасі – зустріч з нею є страхітливою та раптовою зустріччю людського з нелюдським. А ще День Господній приходить до смертних як мамут до мурашника. Образ «нічного злодія» - лише бліда тінь тієї байдужої сили, яка змітає епохи заради цілей, що лежать за межами усіх наших вимірів та уявлень.
На тлі цього древнього і гострого розуміння часу як передпокою Виповнення Часів жалюгідними виглядають спроби людей протистояти поступу часу як невмолимому розгорненню Кінцевої Події через низку проміжних подій, щоразу жахливіших. Щобільше: вся теперішня культура та цивілізація збудовані на відчайдушному протистоянні руху годинникової стрілки.
На тупому та, головне, безнадійному протистоянні.
Як тільки людина була проголошена найвищою цінністю всесвіту, в адептів людського, занадто людського, виникла нездоланна проблема. Двонога «найвища цінність» є смертною. Після сімдесяти-дев’яноста років життя «найвища цінність» відкидає копита й врізає дуба. І жодна чеснота не дає змоги подолати імперативну вимогу часу.
Всі вмирають, навіть посланці Божі.
Все зникає, навіть найдосконаліші плоди людського генія та людської праці.
І це ще до зустрічі зі Знищувачами Світів.
Тому спекулятивні системи мислення пропонують умоглядно упослідити час. Пропонують перемогти його технологіями «самореалізації», тобто технологіями тотального самообману. А найсвіжіші теорії про те, як прожити життя «не надарма» й зовсім закликають обтанцьовувати кожну мить з насолодою та забити на масштабні цілі, які заважають цим танцям.
А ще серед багатьох шляхів сучасного світу пропонується озброїтися переконаннями (які кому до вподоби) і діяти. Йти вперед за принципом «бачу мету, не бачу перешкод». Переконати себе, що обраний шлях прямує до світлого майбутнього (тобто до «позитивного безчасся»). Що він апріорно є «правильним». Що в кінці того шляху можна буде посміятися над часом.
Тобто протиставити космічній байдужості часу горду байдужість мислячої та незалежної істоти.
Красиво, звісно.
Але до пори до часу.
Переконані люди вірять, що, долаючи свій шлях, переможуть таки невмирущого чахлика і здобудуть для людства зайця, у череві якого качка, у череві якої яйце, а в яйці — голка тощо. Вони йдуть і йдуть, співаючи свої пісні. Вони іноді перемагають когось схожого на чахлика, здобувають щось схоже на зайця, але замість качки у череві вуханя знаходять бридку жабу, яка цитує їм з Бодріяра: «Інформації стає щораз більше, а змісту — менше».
Коли наступає час підійти до вівтаря часу й покласти на нього щось суттєве, мисливці виявляють, що в них порожні руки. Що вся самореалізація звелася до напруженого пошуку доказів власної самобутності. До пошуку того, що не рятує ані від смерті, ані від божевілля, ані від щоденного жаху бездарно прожитого часу.
Адепти самореалізації кажуть, що рятує від забуття.
Але часу байдуже до нашої пам’яті, до дешевих примар безсмертя. На петлях часу обертається безліч імен і подій. Колись все це поглине ШІ, класифікує та занотує. А відтак й сам розчиниться у безмежжі всесвіту, де інформація є такою ж здобиччю «чорних дір» як і зоряний пил з галактичним газом.
Це – кінець кінцем повстання проти таємниці часу. Якщо в ньому й криється перемога, то вона десь у надрах «чорної діри». Тобто далеко за межами «обріїв самореалізації».
Чи є якась добра звістка для тих, хто стурбований таємницею часу? Про це кажуть різне. Кажуть, що у розгорненні Кінцевої Події (КП) є свій позитивний вайб. Чим ближчим є Виповнення Часів, тим ближче ми підступаємо до доби формування остаточного послання. До тієї епохи, коли присмеркове людство спрямує до майбутнього безлюдного мороку свій спадок, квінтесенцію своїх тисячолітніх напрацювань.
Тіні останніх свідків розгорнення КП першими повстануть з мороку у вічному поверненні. Невідомо де це відбудеться – в цьому всесвіті чи в іншій бульбашці, яку Сили підтримають після нашого занепаду. Але пророцтво незмінне: останні стануть першими.
І час знову відокремиться від Творця для будування послідовності.
І світанок вилікує хвороби сутінок.


05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

613
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1870
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3354
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1214
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1232
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1298 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1031

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

354

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1026

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1187
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

399
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2559
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1289
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1398
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

598
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15251
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7540
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

397
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1004 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

535
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

436
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

521