Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками

фото: Depositphotos


Протягом 2024 року в Івано-Франківській області зафіксували три випадки дитячих самогубств, а також п'ять спроб їх вчинення. 

Про причини скоєння суїциду та як батькам цьому запобігти, журналістці Фіртки розповіла кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк.

Зі слів спеціалістки, однією з найбільш вразливих категорій є підлітки. Найбільше випадків самогубств скоюється у віці від 12 до 16. Частіше вчиняють самогубство хлопці.

Психологиня виділяє основні фактори ризику, які сприяють виникненню суїцидальних думок у дітей та підлітків:

  • проблеми у сім’ї, переживання, які пов’язані зі смертю рідних;
  • страх покарання;
  • насилля у сім'ї (особливо фізичне та сексуальне);
  • переживання образи, самотність, відчуженість, неможливість бути зрозумілим;
  • розрив стосунків із близькою людиною, ревнощі, міжособистісні конфлікти або втрата значущих відносин;
  • проблеми з дисципліною або із законом;
  • почуття помсти, злоби, протесту, погрози, шантаж;
  • конфлікти з однолітками; тиск, здійснюваний групою однолітків; приниження почуття власної гідності, булінг; втрата престижу в колективі ровесників; 
  • розчарування успіхами у школі та/або невдачі у навчанні;
  • небажана вагітність, аборт і його наслідки;
  • бажання привернути до себе увагу, викликати співчуття,
  • серйозні соматичні захворювання; вади зовнішності; патологічні спадкові причини (алкоголізм батьків, психопатії, психологічні травми, залежності).

"Конфлікти в сім’ї чи школі є однією з основних причин суїцидальної поведінки дітей та підлітків, але варто не забувати й про інші чинники.

Дуже часто підлітки вчиняють такі спроби, наслідуючи своїх кумирів, які вдалися до такої деструктивної поведінки.

Також небезпечною є залученість дітей та підлітків до різних суїцидальних груп в Інтернет-мережі, які пропагують або нормалізують аутоагресивну поведінку", — каже фахівчиня.

Так, додає Вероніка Шкраб'юк, батькам варто звертати увагу на зміну поведінки та емоційного стану дитини чи підлітка.
"Це, зокрема, схильність до необачних і нерозсудливих вчинків, погіршення апетиту, ознаки постійної втоми, погіршення сну, втрата інтересу до свого зовнішнього вигляду, негативні висловлювання на власну адресу.
Також це — дарування улюблених і найбільш цінних особистих речей, схильність до швидкої зміни настрою, віддалення від сім'ї та друзів, відвідування груп у соціальних мережах, де обговорюють суїцид, розмови про самогубство, упорядкування справ.
Тривожними «дзвониками» є й підвищений, стабільний інтерес до питань смерті, загробного життя, поховальних ритуалів; неуважність, розсіяність або розгубленість, переживання горя; ознаки депресії".
Психологиня наголошує, батькам не варто ігнорувати погрози, які висловлює дитина та «списувати» нетипову поведінку на особливості підліткового віку.
"Якщо батьки спостерігають невластиву дитині поведінку, відчувають, що щось відбувається, то варто спробувати поговорити з дитиною, розпитати про переживання та почуття.
Потрібно навчитися довірливо розмовляти з дитиною, слухати та чути її. Також батькам необхідно дати зрозуміти дитині, що вони її люблять, що її думки та переживання їм не байдужі та вони хочуть їй допомогти.
Також не варто соромитися звертатися за допомогою до фахівців — психолога чи психіатра", — підкреслила спеціалістка.


30.11.2024 Тетяна Сорока 417
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

575
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1142
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2445
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1318
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1931 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2903

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

644

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

731

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1643

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1623
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

433
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18350
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1311
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3641
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1027
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10764
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6570
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1174
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

436
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

668
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3292
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

991