Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками

фото: Depositphotos


Протягом 2024 року в Івано-Франківській області зафіксували три випадки дитячих самогубств, а також п'ять спроб їх вчинення. 

Про причини скоєння суїциду та як батькам цьому запобігти, журналістці Фіртки розповіла кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк.

Зі слів спеціалістки, однією з найбільш вразливих категорій є підлітки. Найбільше випадків самогубств скоюється у віці від 12 до 16. Частіше вчиняють самогубство хлопці.

Психологиня виділяє основні фактори ризику, які сприяють виникненню суїцидальних думок у дітей та підлітків:

  • проблеми у сім’ї, переживання, які пов’язані зі смертю рідних;
  • страх покарання;
  • насилля у сім'ї (особливо фізичне та сексуальне);
  • переживання образи, самотність, відчуженість, неможливість бути зрозумілим;
  • розрив стосунків із близькою людиною, ревнощі, міжособистісні конфлікти або втрата значущих відносин;
  • проблеми з дисципліною або із законом;
  • почуття помсти, злоби, протесту, погрози, шантаж;
  • конфлікти з однолітками; тиск, здійснюваний групою однолітків; приниження почуття власної гідності, булінг; втрата престижу в колективі ровесників; 
  • розчарування успіхами у школі та/або невдачі у навчанні;
  • небажана вагітність, аборт і його наслідки;
  • бажання привернути до себе увагу, викликати співчуття,
  • серйозні соматичні захворювання; вади зовнішності; патологічні спадкові причини (алкоголізм батьків, психопатії, психологічні травми, залежності).

"Конфлікти в сім’ї чи школі є однією з основних причин суїцидальної поведінки дітей та підлітків, але варто не забувати й про інші чинники.

Дуже часто підлітки вчиняють такі спроби, наслідуючи своїх кумирів, які вдалися до такої деструктивної поведінки.

Також небезпечною є залученість дітей та підлітків до різних суїцидальних груп в Інтернет-мережі, які пропагують або нормалізують аутоагресивну поведінку", — каже фахівчиня.

Так, додає Вероніка Шкраб'юк, батькам варто звертати увагу на зміну поведінки та емоційного стану дитини чи підлітка.
"Це, зокрема, схильність до необачних і нерозсудливих вчинків, погіршення апетиту, ознаки постійної втоми, погіршення сну, втрата інтересу до свого зовнішнього вигляду, негативні висловлювання на власну адресу.
Також це — дарування улюблених і найбільш цінних особистих речей, схильність до швидкої зміни настрою, віддалення від сім'ї та друзів, відвідування груп у соціальних мережах, де обговорюють суїцид, розмови про самогубство, упорядкування справ.
Тривожними «дзвониками» є й підвищений, стабільний інтерес до питань смерті, загробного життя, поховальних ритуалів; неуважність, розсіяність або розгубленість, переживання горя; ознаки депресії".
Психологиня наголошує, батькам не варто ігнорувати погрози, які висловлює дитина та «списувати» нетипову поведінку на особливості підліткового віку.
"Якщо батьки спостерігають невластиву дитині поведінку, відчувають, що щось відбувається, то варто спробувати поговорити з дитиною, розпитати про переживання та почуття.
Потрібно навчитися довірливо розмовляти з дитиною, слухати та чути її. Також батькам необхідно дати зрозуміти дитині, що вони її люблять, що її думки та переживання їм не байдужі та вони хочуть їй допомогти.
Також не варто соромитися звертатися за допомогою до фахівців — психолога чи психіатра", — підкреслила спеціалістка.


30.11.2024 Тетяна Сорока 1089
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

4432
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1029
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

596
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5573
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1503
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1364

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

435

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1260

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1087

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

996
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

325
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

348
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1314
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

397
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

665
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5713
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

410
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

283
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

627 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1069
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

925