Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками

фото: Depositphotos


Протягом 2024 року в Івано-Франківській області зафіксували три випадки дитячих самогубств, а також п'ять спроб їх вчинення. 

Про причини скоєння суїциду та як батькам цьому запобігти, журналістці Фіртки розповіла кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк.

Зі слів спеціалістки, однією з найбільш вразливих категорій є підлітки. Найбільше випадків самогубств скоюється у віці від 12 до 16. Частіше вчиняють самогубство хлопці.

Психологиня виділяє основні фактори ризику, які сприяють виникненню суїцидальних думок у дітей та підлітків:

  • проблеми у сім’ї, переживання, які пов’язані зі смертю рідних;
  • страх покарання;
  • насилля у сім'ї (особливо фізичне та сексуальне);
  • переживання образи, самотність, відчуженість, неможливість бути зрозумілим;
  • розрив стосунків із близькою людиною, ревнощі, міжособистісні конфлікти або втрата значущих відносин;
  • проблеми з дисципліною або із законом;
  • почуття помсти, злоби, протесту, погрози, шантаж;
  • конфлікти з однолітками; тиск, здійснюваний групою однолітків; приниження почуття власної гідності, булінг; втрата престижу в колективі ровесників; 
  • розчарування успіхами у школі та/або невдачі у навчанні;
  • небажана вагітність, аборт і його наслідки;
  • бажання привернути до себе увагу, викликати співчуття,
  • серйозні соматичні захворювання; вади зовнішності; патологічні спадкові причини (алкоголізм батьків, психопатії, психологічні травми, залежності).

"Конфлікти в сім’ї чи школі є однією з основних причин суїцидальної поведінки дітей та підлітків, але варто не забувати й про інші чинники.

Дуже часто підлітки вчиняють такі спроби, наслідуючи своїх кумирів, які вдалися до такої деструктивної поведінки.

Також небезпечною є залученість дітей та підлітків до різних суїцидальних груп в Інтернет-мережі, які пропагують або нормалізують аутоагресивну поведінку", — каже фахівчиня.

Так, додає Вероніка Шкраб'юк, батькам варто звертати увагу на зміну поведінки та емоційного стану дитини чи підлітка.
"Це, зокрема, схильність до необачних і нерозсудливих вчинків, погіршення апетиту, ознаки постійної втоми, погіршення сну, втрата інтересу до свого зовнішнього вигляду, негативні висловлювання на власну адресу.
Також це — дарування улюблених і найбільш цінних особистих речей, схильність до швидкої зміни настрою, віддалення від сім'ї та друзів, відвідування груп у соціальних мережах, де обговорюють суїцид, розмови про самогубство, упорядкування справ.
Тривожними «дзвониками» є й підвищений, стабільний інтерес до питань смерті, загробного життя, поховальних ритуалів; неуважність, розсіяність або розгубленість, переживання горя; ознаки депресії".
Психологиня наголошує, батькам не варто ігнорувати погрози, які висловлює дитина та «списувати» нетипову поведінку на особливості підліткового віку.
"Якщо батьки спостерігають невластиву дитині поведінку, відчувають, що щось відбувається, то варто спробувати поговорити з дитиною, розпитати про переживання та почуття.
Потрібно навчитися довірливо розмовляти з дитиною, слухати та чути її. Також батькам необхідно дати зрозуміти дитині, що вони її люблять, що її думки та переживання їм не байдужі та вони хочуть їй допомогти.
Також не варто соромитися звертатися за допомогою до фахівців — психолога чи психіатра", — підкреслила спеціалістка.


30.11.2024 Тетяна Сорока 928
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

853
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1888 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

857
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2784
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1906
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3127

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

679

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

859

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1276

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1872
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

578
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

777
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1244
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1015
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

761
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1017
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7651
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

953
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3721
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

862
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1448
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1216 1