Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками

фото: Depositphotos


Протягом 2024 року в Івано-Франківській області зафіксували три випадки дитячих самогубств, а також п'ять спроб їх вчинення. 

Про причини скоєння суїциду та як батькам цьому запобігти, журналістці Фіртки розповіла кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк.

Зі слів спеціалістки, однією з найбільш вразливих категорій є підлітки. Найбільше випадків самогубств скоюється у віці від 12 до 16. Частіше вчиняють самогубство хлопці.

Психологиня виділяє основні фактори ризику, які сприяють виникненню суїцидальних думок у дітей та підлітків:

  • проблеми у сім’ї, переживання, які пов’язані зі смертю рідних;
  • страх покарання;
  • насилля у сім'ї (особливо фізичне та сексуальне);
  • переживання образи, самотність, відчуженість, неможливість бути зрозумілим;
  • розрив стосунків із близькою людиною, ревнощі, міжособистісні конфлікти або втрата значущих відносин;
  • проблеми з дисципліною або із законом;
  • почуття помсти, злоби, протесту, погрози, шантаж;
  • конфлікти з однолітками; тиск, здійснюваний групою однолітків; приниження почуття власної гідності, булінг; втрата престижу в колективі ровесників; 
  • розчарування успіхами у школі та/або невдачі у навчанні;
  • небажана вагітність, аборт і його наслідки;
  • бажання привернути до себе увагу, викликати співчуття,
  • серйозні соматичні захворювання; вади зовнішності; патологічні спадкові причини (алкоголізм батьків, психопатії, психологічні травми, залежності).

"Конфлікти в сім’ї чи школі є однією з основних причин суїцидальної поведінки дітей та підлітків, але варто не забувати й про інші чинники.

Дуже часто підлітки вчиняють такі спроби, наслідуючи своїх кумирів, які вдалися до такої деструктивної поведінки.

Також небезпечною є залученість дітей та підлітків до різних суїцидальних груп в Інтернет-мережі, які пропагують або нормалізують аутоагресивну поведінку", — каже фахівчиня.

Так, додає Вероніка Шкраб'юк, батькам варто звертати увагу на зміну поведінки та емоційного стану дитини чи підлітка.
"Це, зокрема, схильність до необачних і нерозсудливих вчинків, погіршення апетиту, ознаки постійної втоми, погіршення сну, втрата інтересу до свого зовнішнього вигляду, негативні висловлювання на власну адресу.
Також це — дарування улюблених і найбільш цінних особистих речей, схильність до швидкої зміни настрою, віддалення від сім'ї та друзів, відвідування груп у соціальних мережах, де обговорюють суїцид, розмови про самогубство, упорядкування справ.
Тривожними «дзвониками» є й підвищений, стабільний інтерес до питань смерті, загробного життя, поховальних ритуалів; неуважність, розсіяність або розгубленість, переживання горя; ознаки депресії".
Психологиня наголошує, батькам не варто ігнорувати погрози, які висловлює дитина та «списувати» нетипову поведінку на особливості підліткового віку.
"Якщо батьки спостерігають невластиву дитині поведінку, відчувають, що щось відбувається, то варто спробувати поговорити з дитиною, розпитати про переживання та почуття.
Потрібно навчитися довірливо розмовляти з дитиною, слухати та чути її. Також батькам необхідно дати зрозуміти дитині, що вони її люблять, що її думки та переживання їм не байдужі та вони хочуть їй допомогти.
Також не варто соромитися звертатися за допомогою до фахівців — психолога чи психіатра", — підкреслила спеціалістка.


30.11.2024 Тетяна Сорока 593
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1383
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

970
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1230 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3657 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33840
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2800

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

331

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

723

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1659

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1038
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

592
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

482
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

858
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1840
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12171
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1464
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1249
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

510
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

214
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

294
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

336
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1228