Чому діти б’ються: івано-франківська психологиня про причини та як реагувати батькам

Чому маленькі діти б’ють одне одного? Чи завжди це прояв агресії? Багатьох батьків лякає така поведінка, адже вона здається некерованою, а іноді навіть жорстокою.

Що з цим робити та чи є це проявом агресії, пояснює дитяча психологиня Ірина Волощук, пише Фіртка.

За словами фахівчині, буває так, що в дитини накопичується певна напруга, і вона, як спосіб захисту, може вдарити іншу дитину.

"Але зараз хочу зробити акцент на іншому. Якщо дитина добре адаптувалася в садочку або легко комунікує з іншими дітьми на майданчику й точно не сприймає їх як загрозу — що тоді це може бути? У такому випадку, можливо, дитина за своїм характером є так званою "шустрою" чи "дієвою" дитиною.

Тобто вона чогось захотіла — і відразу хоче це отримати, знаходячи найшвидший спосіб досягнення бажаного. Наприклад, побачила іграшку в іншої дитини, захотіла її — підходить, відштовхує дитину й забирає іграшку.

Чи це агресія? Ні. Тому що емоційна сфера дошкільнят дуже схожа на підліткову — емоції домінують.

У дітей ще слабо розвинені лобні долі головного мозку, неокортекс, який виконує функції аналізу, обмірковування, порівняння, узагальнення.

Якщо ваша дитина розумна, швидко запам’ятовує, дотепна, активна — це точно не про агресію. Але чому ж тоді вона обирає саме такий спосіб дій".

Ірина Волощук додає, зазвичай такі діти є досить "незручними" для батьків, викликають у них напруження.

Часто батьки реагують фізичними покараннями —  трясуть дитину або кричать, бо самі не справляються. Дитина це запам’ятовує — і в її емоційну пам’ять міцно вшивається такий спосіб дії: бити — це спосіб впливу. Вона бачить, що мама чи тато саме так досягають бажаного. 

"Тож, коли вона хоче іграшку, в неї автоматично виникає і спосіб дії — що робити.

Аби дитина перестала бити інших дітей, насамперед потрібно перестати бити дитину самому. Це перше.

Друге — важливо розуміти: це не "нечемна" поведінка. У дошкільнят моральні настанови практично не діють. У дитини є стимул — і є реакція. Все. Там дуже короткий момент на вибір дії.

І навіть якщо дитина розуміє, що "зробила погано", це найімовірніше пов’язано з покаранням, а не з розумінням почуттів іншої дитини".

Психологиня продовжує, дітям важливо перемагати — коли вони перемагають суперника на майданчику чи в групі, то отримують задоволення. Але, додає спеціалістка, це не можна просто ігнорувати.

"Ми дорослі й створюємо середовище, у якому формується дитина, тому маємо навчити її інших способів дій. Як це можна зробити?

Наприклад, якщо мама хоче крикнути чи вдарити дитину, вона може сказати: «Почекай, не підходь. Я дуже сильно сердита. Я себе заспокоюю. Допоможи мені». 

Дитина може разом із вами дихати. І вже долучається до процесу емоційної саморегуляції. Але дуже важливо не казати: «Наступного разу, коли ти захочеш вдарити Іванку, стань і подихай».

Діти з дієвим темпераментом не сприймають нав’язані дії. Їм потрібно, щоб спосіб дії був обраний ними самими".

Психологиня додає, можна використовувати мультики або ігри на регуляцію емоцій: «біжи-біжи-стоп», музичні ігри, «раз-два-три — морська фігура — замри». 

"Це ігри, що чергують збудження й гальмування. Коли є тільки стимул і реакція — це означає, що гальмівні механізми не працюють. При сильному емоційному збудженні в дитини не активується неокортекс.

Потім вона може шкодувати, але в наступний раз знову не зможе впоратися з собою.

Також допомагають аналогії. Наприклад, коли ви їдете за кермом, показуйте: «Я злюсь — це ніби розганяюсь, але ось червоне світло — я гальмую». 

І важливо не казати: «Коли ти мене нервуєш». Діти, яким постійно нав’язують провину, перестають слухати. Чому діти нас не чують? Бо ми читаємо їм надто багато нотацій. І вони звикають не слухати".

Разом з тим, щоб розвивати у дитини саморегуляцію, можна використовувати символи успіху. Наприклад, прозору баночку з ім’ям дитини.

"Кожного разу, коли дитина хотіла вдарити, але не вдарила, а замість цього сказала: «Дай», «Можна я пограюсь?», «Граймо разом», вона може покласти до баночки цукерку, камінчик, намистинку. Потім із цього можна зробити браслет. Дитина бачить свій прогрес.

Але будьте обережні: якщо емоційна винагорода (обійми, підкидання) надається тільки за «успіх», дитина може почати обманювати. Тому ці прояви любові мають бути щоденними — незалежно від поведінки.

Якщо дитина розповідає про невдачі — поговоріть із нею про старання. Скажіть: «Це нормально — кілька разів вийшло, кілька не вийшло. Це означає, що ти вчишся». 

Спокійна, підтримуюча реакція — основа виховання емоційно сильних дітей", — підкреслила Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1484
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3021
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1058
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1125 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3321 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

120

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1029

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

386
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

237
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2417
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1203
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7428
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

235
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

294
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

709