Без стресу та депресії: психологиня розповіла, як адаптуватися до роботи після відпустки

На жаль, відпустка зазвичай пролітає вкрай швидко. Начебто тільки починаєш релаксувати на пляжі чи насолоджуватися гірськими пейзажами – і ось уже час повертатися до офісу і знову братися до роботи.

Журналістка Фіртки поспілкувалась з психологинею Наталією Федорук та дізналась як без стресу та депресії входити в робочий графік.

Перші дні після літнього відпочинку вважаються одними з найважчих у році, їх ще називають "післявідпускний синдром". Саме в цей період найчастіше працівники, а також роботодавці переживають не легкий час робочої адаптації. Такий пригнічений настрій психологи називають "депресією після відпустки". Англійською це звучить атмосферніше: post vacation blues. І, згідно з британським виданням The Mirror, близько 57% всіх мандрівників сумують після відпочинку.

Ми поцікавились у фахівця, як краще підготувати себе до роботи після довгої відпустки.

"Перше, що варто зрозуміти, якщо відпустка була використана за призначенням, то готувати себе особливо й не потрібно. Що мається на увазі, коли кажу "за призначенням"? Це переключення повністю на те, що приносить задоволення для тіла і душі.А вже в кожного знайдуться свої потреби та уподобання, можливості, як їх задовільнити: хтось радіє від тиші, якщо робота була пов'язана з частими телефонними дзвінками, викликами, комунікацією з великою кількістю людей (дітей), хтось вимкнув сповіщення будильника і висипається досхочу. Нікуди не біжить, не спізнюється, не метушиться, врешті може доїсти обід, приготовлений вдома, а не похапцем, як на роботі, хтось готує валізи на моря-океани, щоб повністю зануритися у те благе середовище і т.д", - розповідає психологиня.

Фізичні симптоми поствідпускного синдрому:

  • втома;
  • сонливість;
  • погана концентрація;
  • головний біль;
  • тахікардія;
  • відсутність апетиту;
  • безсоння;
  • проблеми зі шлунком.

Психологічні та емоційні симптоми:

  • апатія;
  • меланхолія;
  • сильне почуття ностальгії;
  • дратівливість;
  • невпевненість;
  • страх втратити контроль;
  • занепокоєння.

Якщо симптоматика не минає протягом 10 днів, це може означати наявність більш серйозних проблем зі здоров'ям або психологічним добробутом. У цьому випадку не соромтеся звертатися до психолога або психотерапевта. 

За словами психолога, якщо відпустка була тривалою, то людина, навпаки, хоче вже знову повернутися до своєї професійної діяльності сповненою сил, оновленою, перезавантаженою. Але переконує, що це у тому випадку, коли ви займаєтесь тим, що приносить вам і моральне, і матеріальне задоволення.

"Раджу швидше сформулювати чіткі цілі, яких хочете досягнути, повернувшись до роботи після відпустки. Подумайте над тим, як зміниться ваше життя, коли ви їх досягнете і беріться за їхню реалізацію. Нехай омріяний успіх вас надихає у процесі", - розповідає Наталія.

Як відновити режим сну

Люди у відпустці святкують, зустрічаються зі старими друзями та з новими людьми, подорожують. Іноді це стає причиною браку сну, що призводить до втоми протягом робочого дня.

"З режиму, взагалі, варто не випадати. Але, якщо вже так сталось, то поступовість — це те, що найгармонійніше сприйметься організмом. Щодня на пів години швидше вкладайтесь спати, поки не повернеться до свого робочого режиму, десь за 4-5 днів до виходу з відпустки".

Як адаптувати себе в колективі

При поверненні на роботу Наталія рекомендує не вихвалятись перед колегами своїм відпочинком, а лише радіти. Таким чином буде легше знайти спільну мову зі співробітниками після перерви.

"Якщо ваші колеги не повернулись, як і ви з відпустки, то зрозуміло, що вам потрібен певний час, аби вникнути в роботу і набрати відповідного темпу. Тому, спробуйте попросити допомоги, але перед цим не забудьте про заморські солодощі чи презентики або якісь пригощення на знак першого робочого дня. Людей це тішить і розтоплює серця", - переконує Наталія Федорук.

Як налагодити контакт з роботодавцем/працівником

Часто на роботі чи після відпусти, чи під час робочого процесу  бувають моменти, коли людина не може впоратись із завданнями, які вимагає роботодавець, який своєю чергою  переконаний, що не обтяжує, а у підлеглих опускаються руки, бо не можуть їх вирішити. Психологиня знає як діяти і в цій ситуації. На власному життєвому прикладі демонструє як відстояти своє "Я".

"Варто навчитись чітко відрізняти те, чи входить у ваші посадові обов'язки те завдання, яке вам делегують. Пригадую, як після університету пішла працювати психологом у місцеву школу. Проходила певну адаптацію сама. Чіткого розуміння корисності психолога в адміністрації не було, тому вони вирішили дозавантажити мене додатковою роботою, не пов'язаною з моєю професією. Тому прийшлось трохи побути в ролі "старшогокудипошлють", доки не виборола собі право бути тим, ким я є. Те саме стосується понаднормових завдань. Немає кращого стимулу, ніж додаткова оплата. Це справедливо", - додає психологиня.

З такими проблемами звертались до Наталії Федорук і роботодавці, і працівники. Перших турбує байдужість робітників, небажання вдосконалюватись, а робітників - керівник, який не цінує, зверхньо ставиться, не помічає.

"Найголовніше не падати духом і запитати себе: "чи дійсно я це хочу робити?". Бо часто не виходить тоді, коли не туди вкладаються ресурси. Є гарний вислів:

"Якщо ти не досяг успіху з першого разу, то спробуй ще раз, і ще раз. А потім присядь і заспокойся", - додає психологиня.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Справи на потім: що таке прокрастинація та як її здолати

Стати самостійною. Як дитині безболісно відокремитись від батьків?

Зі страхом чекала, що напад повториться, й тоді я вже точно помру, – історія жінки, яка поборола панічні атаки

«Найчастіше на день народження мені бажають знайти собі пару»: чому засуджувати людей без стосунків – нерозумно

Право на смерть: що каже закон, етика й практика

Чому деякі люди безпідставно жорстокі

«Непорушно жила у світі без радощів»: як пережити втрату близької людини та чому закриватись в собі – не вихід


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

925
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

403
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14220 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1640
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

921
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6257

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

686

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1513

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1320

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1204
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

558
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

700
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1622
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

640
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

930
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5972
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13864
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

305
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

599
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

530
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

846 2