Звільнення зі служби чоловіків, яких мобілізували з порушеннями — судова практика

В Україні почали звільняти зі служби чоловіків, яких мобілізували з порушеннями.

Так, у серпні 2022 року Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/5466/22 визнав протиправним та скасував пункт наказу військового комісара про зарахування  на посаду стрільця та зобов`язав виключити солдата зі списків особового складу.

Про це повідомив Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Обґрунтовуючи позовні вимоги чоловік зазначив, що є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї. Наказом військового комісара чоловіка мобілізовано. 

В свою чергу «військкомат» вказав, що на час призову таких даних чоловік не надавав.

Крім того, вважає, що законодавцем чітко визначено, що підставою для звільнення від призову на військову службу під час мобілізації є утримання трьох і більше дітей віком до 18 року.

Разом з тим, одна з дитин не є рідною дитиною чоловіка, а тому твердження позивача щодо наявності в нього права на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації згідно абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” є безпідставним.

Позиція суду: 

Чоловік  є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї.

Статтею 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, згідно абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Отже, з 24 лютого 2022 року у громадян України виник обов`язок з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни.

Стаття 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, військовозобов`язані а чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання).

Тобто, на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання.

Позивач вказує, що згоди на проходження військової служби не надавав. Доказів протилежного відповідачем суду не надано та матеріали справи не містять.

Тобто, видаючи наказ Відповідач мав врахувати усі обставини, що мають значення для його видання, зокрема, наявність обмежень встановлених статтею 23 Закону України  “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки аналіз абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” свідчить, що визначальним фактом є саме утримання трьох і більше дітей, при цьому в законодавстві важливий саме факт утримання, а не родинних звязків.

Ця норма є вичерпною та не може тлумачитись по іншому.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання, а згоди на призов він не надавав, відповідачем порушено вимоги Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а тому Наказ військового слід визнати протиправним та скасувати.

Враховуючи, що позивача призвано на військову службу з порушенням вимог закону, суд приходить до висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача виключити солдата зі списків особового складу 

Аналогічне рішення прийняв Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/4611/22 про визнання протиправними дії щодо призову чоловіка на військову службу під час мобілізації та  зобов`язав командира військової частини прийняти рішення про звільнення чоловіка з військової служби 

Таке ж рішення винесено Закарпатським окружним адміністративним судом по справі 260/1914/22.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду по справі №460/18262/22 задоволено позов до Рівненського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки дій.

Відтак, визнано протиправним та скасовано рішення в частині  мобілізації та переміщення позивача — батька трьох дітей на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини та відповідні накази командира військової частини. 

Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років.

Крім цього, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

339
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13856 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1581
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

874
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6150
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1728

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

642

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1469

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1280

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1169
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

523
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

662
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1584
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

607
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

890
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5927
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13679
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

254
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

552
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

488
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

798 2