Звільнення зі служби чоловіків, яких мобілізували з порушеннями — судова практика

В Україні почали звільняти зі служби чоловіків, яких мобілізували з порушеннями.

Так, у серпні 2022 року Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/5466/22 визнав протиправним та скасував пункт наказу військового комісара про зарахування  на посаду стрільця та зобов`язав виключити солдата зі списків особового складу.

Про це повідомив Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Обґрунтовуючи позовні вимоги чоловік зазначив, що є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї. Наказом військового комісара чоловіка мобілізовано. 

В свою чергу «військкомат» вказав, що на час призову таких даних чоловік не надавав.

Крім того, вважає, що законодавцем чітко визначено, що підставою для звільнення від призову на військову службу під час мобілізації є утримання трьох і більше дітей віком до 18 року.

Разом з тим, одна з дитин не є рідною дитиною чоловіка, а тому твердження позивача щодо наявності в нього права на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації згідно абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” є безпідставним.

Позиція суду: 

Чоловік  є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї.

Статтею 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, згідно абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Отже, з 24 лютого 2022 року у громадян України виник обов`язок з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни.

Стаття 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, військовозобов`язані а чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання).

Тобто, на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання.

Позивач вказує, що згоди на проходження військової служби не надавав. Доказів протилежного відповідачем суду не надано та матеріали справи не містять.

Тобто, видаючи наказ Відповідач мав врахувати усі обставини, що мають значення для його видання, зокрема, наявність обмежень встановлених статтею 23 Закону України  “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки аналіз абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” свідчить, що визначальним фактом є саме утримання трьох і більше дітей, при цьому в законодавстві важливий саме факт утримання, а не родинних звязків.

Ця норма є вичерпною та не може тлумачитись по іншому.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання, а згоди на призов він не надавав, відповідачем порушено вимоги Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а тому Наказ військового слід визнати протиправним та скасувати.

Враховуючи, що позивача призвано на військову службу з порушенням вимог закону, суд приходить до висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача виключити солдата зі списків особового складу 

Аналогічне рішення прийняв Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/4611/22 про визнання протиправними дії щодо призову чоловіка на військову службу під час мобілізації та  зобов`язав командира військової частини прийняти рішення про звільнення чоловіка з військової служби 

Таке ж рішення винесено Закарпатським окружним адміністративним судом по справі 260/1914/22.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду по справі №460/18262/22 задоволено позов до Рівненського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки дій.

Відтак, визнано протиправним та скасовано рішення в частині  мобілізації та переміщення позивача — батька трьох дітей на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини та відповідні накази командира військової частини. 

Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років.

Крім цього, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

897
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1717 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3854
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5643
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1795

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

315

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

301

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

461

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

1001
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

598
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

592
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

871
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

96
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2119
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

639
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

963
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1226
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

522 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

716
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

488
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

815